Μακάμπι - Ρεάλ 86-84: Ο Τάιλερ Ντόρσι στη βραδιά της καριέρας του

Ο Ντόρσι εκτελεί για δύο στο παιχνίδι της Μακάμπι με τη Ρεάλ Μαδρίτης
Ο Ντόρσι εκτελεί για δύο στο παιχνίδι με τη Ρεάλ Μαδρίτης MACCABI TEL AVIV BC / TWITTER

Ο Τάιλερ Ντόρσι έκανε ασύλληπτη εμφάνιση (30 πόντοι από 11/14 σουτ), με τη Μακάμπι να λυγίζει τη Ρεάλ Μαδρίτης και να ανεβαίνει στο 10-11 μετά από την 21η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague (VIDEOS).

Όσοι περίμεναν ντέρμπι στο Γιαντ Ελιάου το βράδυ της Πέμπτης (21/1), δικαιώθηκαν. Μακάμπι και Ρεάλ έδωσαν μια μεγάλη μάχη, με τους γηπεδούχους να στέκονται όρθιοι μετά από το "τρελό" πρώτο δεκάλεπτο, να πιέζουν τους Μαδριλένους που είχαν πάρει... όσκαρ για την ευστοχία τους και το ματς να κρίνεται στις λεπτομέρειες στο φινάλε, με τον Τάιλερ Ντόρσι να κάνει το ματς της ζωής του για το 86-84 σε ένα πραγματικά χορταστικό παιχνίδι.

Στο 10-11 ανέβηκαν οι Ισραηλινοί μετά από την 21η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague, με τον Ντόρσι να έχει 30 πόντους από 7/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 4/4 βολές, τέσσερα ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ένα μπλοκ, πέντε κερδισμένα φάουλ και 36 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, με ρεκόρ καριέρας σε σκοράρισμα και ranking. Στο 13-8 έπεσαν οι Μαδριλένοι, που είχαν κορυφαίους τους Τρέι Τόμπκινς - Έντι Ταβάρες, έκλεισαν το ματς με επτά λάθη, αλλά έφυγαν ηττημένοι από το Τελ Αβίβ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακή η Ρεάλ, μπήκε στο ματς με 5/5 σουτ για το 2-11 μετά από μόλις 2:34, για να καλέσει αμέσως το πρώτο του timeout ο Σφαιρόπουλος που έκανε τις πρώτες του αλλαγές, πήρε σουτ από τον Ντόρσι και είδε τη Μακάμπι να μειώνει στο καλάθι (16-18) στο έκτο λεπτό. Οι Μαδριλένοι απάντησαν με ένα επί μέρους 3-13 για να βρεθούν ξανά σε μια σημαντική απόσταση, με το 24-33 της πρώτης περιόδου να είναι αποτέλεσμα των 8/8 διπόντων και των 5/7 τριπόντων της Ρεάλ που είχε 10 ασίστ χωρίς λάθος την ώρα που οι γηπεδούχοι μετρούσαν μεν 6/9 τρίποντα, αλλά δεν έβρισκαν τρόπους για να αμυνθούν.

Το ξέσπασμα της Μακάμπι ήρθε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Ντόρσι να ηγείται και με ένα σερί 11-0 να βάζει την ομάδα του Τελ Αβίβ μπροστά με 35-33 στο 13'. Η εικόνα του ματς άλλαξε, οι μονομαχίες ήταν πια πολύ δυνατές και το 45-46 του ημιχρόνου πρόσφερε δύο αριθμούς που έδειχναν γιατί οι δύο μονομάχοι στέκονταν όρθιοι: ο πρώτος ήταν οι 16 πόντου του Τάιλερ Ντόρσι από 3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 1/1 βολή και ο δεύτερος τα τρία λάθη των Μαδριλένων που σούταραν με 71% στο δίποντο.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Γουίλμπεκιν να μη βρίσκει χώρους για να εκτελέσει, τον Τόμπκινς να κάνει σπουδαία δουλειά στην επίθεση και το 63-66 στο 30' να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς. Χάντερ και Ντόρσι (71-70 στο 35') χτύπησαν ξανά τη Ρεάλ, ο Ζίζιτς πίεσε πολύ τον Ταβάρες και ο Γουίλμπεκιν έβαλε το δεύτερο τρίποντό του για το 76-72, όμως στα 63" ο Ντόρσι έκανε βήματα με το σκορ στο 80-78 και ο Ταβάρες τον τιμώρησε με κάρφωμα για το 80-80 στα 51". Ο Ντόρσι ρέφαρε με γκολ-φάουλ για το 83-80 στα 34", σκόραρε ξανά για το 85-82, ο Ντεκ μείωσε με βολές (85-84) στα 8/8" και το θρίλερ συνεχίστηκε.

Σε νεκρό χρόνο ο Χάντερ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ όταν ο Τέιλορ τον κατεδάφισε, ο Λάσο φώναζε "απίστευτο, απίστευτο", όμως οι διαιτητές δεν άλλαξαν γνώμη. Ο Αμερικανός είχε 0/2, όμως η Μακάμπι είχε την κατοχή, ο Τέιλορ λίγο έλειψε να κλέψει την μπάλα στην επαναφορά, η κατοχή έμεινε στους γηπεδούχους και ο Γουίλμπεκιν κέρδισε βολές στα 7.1" για να βάλει 1/2 για το 86-84 για να χάσει ο Κάρολ τον έλεγχο της μπάλας στο φινάλε και η Ρεάλ την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Ντιφαλά, Πάντερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-33, 45-46, 63-66, 86-84

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλμπεκιν 9 (2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ασίστ, 1 λάθος), Τζόουνς 2, Καλογιάρο 3 (1), Χάντερ 11 (5/8 δίποντα, 1/4 βολές), Ντόρσι 30 (7/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ), Ντιμπαρτολομέο 7 (1), Μπλέιζερ 2, Μπέντερ 9 (3/5 τρίποντα), Ζίζιτς 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ζούσμαν

ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ 4, Αμπάλντε 13 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ασίστ, 1 λάθος), Τάιους, Λαπροβίτολα 6 (2/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Αλοθέν 3 (1), Ντεκ 8 (1/6 δίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκαρούμπα, Κάρολ 9 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ταβάρες 15 (7/10 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Τόμπκινς 20 (3/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τέιλορ 6 (3/4 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 21/35 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 8/12 βολές, 27 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ: 21/33 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 12/14 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 μπλοκ, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 22η αγωνιστική η Μακάμπι θα παίξει εκτός έδρας με τη Φενέρμπαχτσε (26/1 στις 20:00), ενώ η Ρεάλ θα υποδεχθεί στη Μαδρίτη τον Παναθηναϊκό (27/1 στις 22:00).

Photo Credits: Maccabi Tel Aviv BC / Twitter