Μακάμπι - Αρμάνι Μιλάνο 85-86: Ο Ντιλέινι μίλησε τελευταίος

Ο Μίτσοφ ποστάρει τον Μπράιαντ στο παιχνίδι της Αρμάνι Μιλάνο με τη Μακάμπι
Ο Μίτσοφ ποστάρει τον Μπράιαντ OLIMPIA MILANO / TWITTER

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν έχασε το σουτ της νίκης στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, κι είδε τον Μάλκολμ Ντιλέινι να σκοράρει μπροστά του στο τέλος της παράτασης, δίνοντας την εκτός έδρας νίκη στην Αρμάνι Μιλάνο (85-86).

Για πολλοστή φορά φέτος, η Μακάμπι βλέπει ένα κλειστό παιχνίδι, έναν αγώνα που κρίνεται στη μία κατοχή να καταλήγει στην απέναντι πλευρά. Αυτή τη φορά, θύτης ήταν η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία έστειλε το παιχνίδι στην παράταση χάρη στο τετράποντο του Κέβιν Πάντερ κι εν συνεχεία πανηγύρισε το διπλό (86-85) χάρη στο καλάθι που σημείωσε ο Μάλκολμ Ντιλέινι στα 3.1'' για το τέλος του έξτρα πενταλέπτου.

Το πόσο αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια, κυρίως όποτε η μία ή η άλλη ομάδα ευστοχούσε από την περιφέρεια. Αυτό, το τρίποντο, ήταν ο πιο σημαντικός παράγοντας σε όλη τη διάρκεια. Χάρη σε συνεχόμενα εύστοχα σουτ από τα 6μ75 από το 16' έως το 20', η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να αποκτήσει μια καλή διαφορά στο ημίχρονο (35-47), την οποία διατήρησε ως τις αρχές της τέταρτης περιόδου. Τότε ήταν η σειρά των γηπεδούχων να κάνουν το... κομμάτι τους με τον Ελάιζα Μπράιαντ και τον Σκότι Γουίλμπεκιν να ξεχωρίζουν.

Για να φτάσουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο, όπου οι άμυνες είχαν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +6 (70-66) με λιγότερο από ένα λεπτό για το τέλος, έκαναν όμως το λάθος στην πιο κρίσιμη άμυνα του αγώνα. Ο Κέβιν Πάντερ βρήκε μισό εκατοστό, σκόραρε για τρεις και πήρε παράλληλα το φάουλ από τον Τζον Ντιμπαρτολομέο, για να ολοκληρώσει το τετράποντο παιχνίδι και να φέρει τον αγώνα στα ίσα (70-70).

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ, έδωσε εντολή να αναλάβει την ευθύνη ο Σκότι Γουίλμπεκιν, αλλά αυτός έκανε... airball σε σουτ τριών πόντων σχεδόν με την εκπνοή.

Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου το προβάδισμα άλλαζε (ξανά) συνέχεια χέρια. Κι αν ο Σκότι Γουίλμπεκιν με 2/2 βολές στα 14.1'' έδειχνε να δίνει τη νίκη στην ομάδα του, η απάντηση ήταν επώδυνη. Ο Μάλκολμ Ντιλέινι πήγε σε προσωπική φάση, σηκώθηκε μπροστά του από τα πέντε μέτρα και έκρινε το παιχνίδι, με τους συμπαίκτες του να πανηγυρίζουν έξαλλα αμέσως μετά.

Διαιτητές: Γκαρθία - Γιαβόρ - Ντιφάλα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-47, 53-59, 70-70, 85-86.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 17 (4/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλμπεκιν 17 (4/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ), Τζόουνς 6 (2 τρίποντα, 5 λάθη), Καλοϊάρο 2 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Χάντερ 14 (5/10 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 4 (7 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 8 (2), Μπλέιζερ 5 (1/5 τρίποντα), Μπέντερ 8 (8 ριμπάουντ), Ζίζιτς 4 (2/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 18 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές), ΛεΝτέι (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μίτσοφ 6, Ρολ 2 (1/4 σουτ), Ροντρίγκε8 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ταρζούσκι 1, Ντιλέινι 16 (2/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4 ασίστ), Σιλντς 14 (2/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Μπρουκς 7 (1), Χάινς 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Μακάμπι: 19/48 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 14/18 βολές, 46 ριμπάουντ (31+15), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 21/42 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 8/12 βολές, 39 ριμπάουντ (31+8), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 5 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη εβδομάδα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (3/12, 21:05), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο δίνει δύο σερί εντός έδρας αγώνες, πρώτα με την Άλμπα (1/12, 21:45 - εξ αναβολής) και εν συνεχεία με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (3/12, 21:45).

Photo Credits: Olimpia Milano / Twitter