NBA

Λέικερς - Γουόριορς 117-91: Εύκολο βράδυ για τον ΛεΜπρόν και την παρέα του

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς απέναντι στους Γουόριορς
Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς απέναντι στους Γουόριορς Ⓒ 2021 MARK J. TERRILL/ASSOCIATED PRESS

Μετά από το αρνητικό σερί τους, οι Λέικερς πήραν την δεύτερη νίκη τους, επικράτησαν εύκολα των Γουόριορς 117-91 και ανέβηκαν στο 24-11 στην Δυτική Περιφέρεια του NBA.

Οι Λέικερς έκαναν αυτό που έπρεπε και επικράτησαν των Γουόριορς στο Staples Center 117-91, ανεβαίνοντας έτσι στο 24-11 στην Δυτική Περιφέρεια του NBA.

Ο Άντονι Ντέιβις μπορεί να απουσιάζε σε ακόμη ένα ματς των Πρωταθλητών, όμως η ομάδα του LA είχε επιθετικό πλουραλισμό, πέντε παίκτες είχαν πάνω από δέκα πόντους, και η διαφορά άρχισε να παίρνει διαστάσεις θριάμβου από τα πρώτα κιόλας λεπτά του παιχνιδιού. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Λέικερς να βρίσκονται μπροστά (73-44), ένα σκορ που δεν άφηνε και πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ακολουθήσουν στο δεύτερο μέρος και να έρθει η ήττα με 117-91.

Πρώτος σκόρερ για τους Λέικερς ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 19 πόντους από 4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκς, ενώ αγωνίστηκε και ο Κώστας Αντετοκούνμπο, ο οποίος είχε 2 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 λάθη, σε 6:22 λεπτά συμμετοχής. Όσο για τους ηττημένους, Στεφ Κάρι και Κέλι Ούμπρε πέτυχαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Έρικ Πασκάλ, ήταν ο καλύτερος για τους "Πολεμιστές", αφού πέτυχε 18 πόντους, από 7/1 δίποντα, 1/3 τρίποντα, με 4 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 41-21, 73-44, 99-69, 117-91

ΛΕΙΚΕΡΣ: Τζέιμς 19 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκς), Μόρις 13 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκασόλ 9 (4 ριμπάουντ), Κάλντγουελ-Πόουπ 9 (5 ριμπάουντ), Σρούντερ 12 (3/9 σουτ, 6 ασίστ), Καρούσο 13, Κούζμα 12 (11 ριμπάουντ), Χάρελ 6, Μάθιους, Χόρτον-Τάκερ 11 (5/12 σουτ), Τζόουνς 8, Ντάντλεϊ, ΜακΚίνι, Κέικοκ, Κ. Αντετοκούνμπο 2 (3 ριμπάουντ, 2 λάθη)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γουίγκινς 3, Γκριν 6, Λούνει, Ούμπρε 14 (6/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κάρι 16 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Μπέιζμορ 9, Γουάισμαν 5 (8 ριμπάουντ), Μάλντερ 3, Λι 1, Πασκάλ 18 (7/1 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τοσκάνο-Άντερσον 7 (5 ριμπάουντ), Γουαναμέικερ 9 (6 ριμπάουντ)