STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - ΑΕΚ 79-72: Καντέρ και Γουάτσον τον στέλνουν στα playoffs

Ο Καντέρ σκοράρει στο παιχνίδι του Κολοσσού με την ΑΕΚ
Ο Καντέρ σκοράρει στο παιχνίδι του Κολοσσού με την ΑΕΚ EUROKINISSI

Η ΑΕΚ δεν είχε απάντηση στο μαρκάρισμα του Κερέμ Καντέρ και του Γκλιν Γουάτσον, με τον Κολοσσό να παίρνει τη νίκη στη Ρόδο (79-72) για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Κολοσσός έκανε το καλύτερο παιχνίδι της σεζόν και επιβλήθηκε εντός έδρας της ΑΕΚ (79-72) για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, σε έναν αγώνα που ο Κερέμ Καντέρ (22 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και ο Γκλιν Γουάτσον (25 πόντοι, 4 ριμπάουντ) έκαναν σμπαράλια την άμυνα των κιτρινόμαυρων.

Οι θαλασσί μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι, έφτασαν μέχρι το +20 (30-10 στο 9') και έδειξαν χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά του αγώνα, εκεί όπου ο Ντάριλ Μέικον και ο Κιθ Λάνγκφορντ έκαναν την τελική αντεπίθεση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Κολοσσός μπήκε στο παιχνίδι με το πόδι στο γκάζι, εν αντιθέσει με την ΑΕΚ που έμοιαζε να είναι άδεια από ενέργεια. Κι από την στιγμή που ο Κερέμ Καντέρ βρήκε πεδίο δράσης, όλα πήραν γρήγορα τον δρόμο τους για τους γηπεδούχους, που έφτασαν μέχρι το +13 (13-0 στο 5'), πριν ο Ντάριλ Μέικον σπάσει το ρόδι για την Ένωση στα 5'10'' για το τέλος της πρώτης περιόδου. Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου πάντως, τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για τον Κολοσσό, που συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς, με αποτέλεσμα το προβάδισμά του να φτάσει ως το +20 (30-10 στο 9').

Ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες με τον Ντάριλ Μέικον ήταν οι δύο παίκτες που ανέλαβαν σταδιακά δράση για τους φιλοξενούμενους, με τη διαφορά πάντως να μην πέφτει κάτω από τους οκτώ πόντους (30-22 στο 14') -κι αυτό χάρη σε μπλακ άουτ των γηπεδούχων. Στην ανάπαυλα, ο Κολοσσός πήγε στα αποδυτήρια με το +10 (41-31) ως παρακαταθήκη για τη συνέχεια, έχοντας παράλληλα ήδη πάρει 14 πόντους με 6/6 σουτ και 1/1 βολή από τον Κερέμ Καντέρ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα της αναμέτρησης ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Ο Κιθ Λάνγκφορντ με τον Ντάριλ Μέικον ανέλαβαν δράση για τους κιτρινόμαυρους, έβαλαν συνεχόμενα προσωπικά καλάθια και έφεραν την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μέχρι το +4 (48-52 στο 28'). Οι δυο τους είχαν βρει πλέον ρυθμό, κι έχοντας βάλει τους 19/27 πόντους της Ένωσης στην περίοδο, δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα του Κολοσσού, ο οποίος πάντως έκλεισε το δεκάλεπτο στο +1 (58-57) χάρη στο καλάθι του Γκλιν Γουάτσον σχεδόν με την εκπνοή.

Από εκεί και πέρα, όλα κρίνονταν σε κάθε κατοχή, σε κάθε άμυνα. Η ΑΕΚ συνέχισε να παίρνει πόντους από την περιφέρειά της, την ίδια ώρα όμως ο Γκλιν Γουάτσον και ο Κερέμ Καντέρ έκαναν καλά τη δουλειά τους. Ήταν κι αυτοί που βοήθησαν περισσότερο για να επιστρέψει στο +4 (70-66) ο Κολοσσός με τρία λεπτά για το τέλος. Παρά τη μεγάλη προσπάθεια από τον Ντάριλ Μέικον και τον Κιθ Λάνγκφορντ, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να επιστρέψει στο τιμόνι της αναμέτρησης. Οι υπόλοιποι ήταν άστοχοι, όχι όμως κι ο Γκλιν Γουάτσον που έβαλε δύο μεγάλα καλάθια και κράτησε όρθιο τον Κολοσσό μέχρι το φινάλε, συμβάλλοντας αποφασιστικά στον "άσο" των νησιωτών (79-72) για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου - Μαγκλογιάννης - Λόρτος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-11, 41-31, 58-57, 79-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άρτις 3 (0/4 σουτ, 3/4/ βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άντριτς 9 (3/12 σουτ), Καντέρ 22 (8/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπιλλής, Καμαριανός, Γουάτσον 25 (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Λιάπης, Ζάρας 13 (2), Αγγελάκος.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 3 (5 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 20 (4/10 σουτ, 10/13 βολές, 4 ριμπάουντ), Ματσιούλις (0/4 σουτ), Γιάνκοβιτς, Γκίκας, Μέικον 22 (4/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Κατσίβελης 5 (6 ριμπάουντ), Ζήσης 4 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαυροειδής, Μόουζες 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Κολοσσός: 18/30 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 16/19 βολές, 30 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 3 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 15/31 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 18/27 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Κολοσσός κλείνει τη regular season με τον εκτός έδρας αγώνα απέναντι στον Ιωνικό, ενώ η ΑΕΚ θα παίξει πρώτα το εξ αναβολής παιχνίδι με τον Προμηθέα στο "Δημήτρης Τόφαλος" κι εν συνεχεία θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Photo Credits: Eurokinissi