NBA

Κλίπερς - Θάντερ 108-100: "Καθάρισαν" με ηγέτη Λέοναρντ

Ο Καουάι Λέοναρντ απέναντι στους Θάντερ
Ο Καουάι Λέοναρντ απέναντι στους Θάντερ Ⓒ 2021 ASHLEY LANDIS/ASSOCIATED PRESS

Οι Κλίπερς συνέχισαν την πολύ καλή φετινή πορεία τους και με ηγέτη τον Καουάι Λέοναρντ, επικράτησαν για δεύτερη φορά των Θάντερ με 108-100 και έφτασαν τις 13 νίκες (VIDEO).

Οι Κλίπερς πήραν την έβδομη συνεχόμενη νίκη τους, καθώς επικράτησαν των Θάντερ με 108-100 και έφτασαν τις 13 νίκες στην κανονική διάρκεια του NBA.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα, φάνηκε η κυριαρχία της ομάδα του LA και με το 36-19 να είναι το σκορ του πρώτου 12λέπτου, έθεσαν γερές για τη συνέχεια.

Οι Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και Τζορτζ Χιλ πάλευαν μόνοι τους για τους Οκλαχόμας, όμως οι Κλίπερς είχαν έναν τρομερό Καουάι Λέοναρντ, ο οποίος με τους 34 πόντους που πέτυχε ήταν καθοριστικός και ουσιαστικά αυτός που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του (108-100).

Όσον αφορά τους νικητές, ο Καουάι Λέοναρντ έβαλε 34 (14/24 σουτ) σε 36 λεπτά που αγωνίστηκε, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ.

Για τους ηττημένους, ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 23 πόντους με 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Τζορτζ Χιλ, ο οποίος πέτυχε 22 πόντους, με 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι πέτυχε 2 πόντους, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ, σε 17 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-19, 56-45, 85-73, 108-100

ΚΛΙΠΕΡΣ: Λέοναρντ 34 (9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπατούμ 7, Ιμπάκα 17 (6 ριμπάουντ), Τζορτζ 11 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέβερλι 7, Κέναρντ 3, Ζούμπατς 10 (11 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5, Πάτερσον, Μαν, Τζάκσον 14, Κόφι

ΘΑΝΤΕΡ: Ντορτ 4, Μπέιζλι 9 (11 ριμπάουντ), Ρόμπι 10 (10 ριμπάουντ), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 23 (7 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Χιλ 22, Ντιαλό 14 (5 ριμπάουντ), Μαλεντόν 2, Μασκάλα 7 (8 ριμπάουντ), Ποκουσέβσκι 2 (4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 7 (4 ριμπάουντ)