NBA

Κλίπερς - Σανς 106-92: Σούπερ Τζορτζ, μείωσε σε 2-1 το Λ.Α

Ο Πολ Τζορτζ με την φανέλα των Κλίπερς
Ο Πολ Τζορτζ με την φανέλα των Κλίπερς Ⓒ 2021 MARK J. TERRILL/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Πολ Τζορτζ να αγγίζει το triple-double και τον Ρέτζι Τζάκσον να ακολουθεί, οι Κλίπερς ξέσπασαν στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκαν με 106-92 των Σανς στο Game 3 και μείωσαν σε 2-1 στην σειρά.

Οι Κλίπερς είναι πάλι εδώ. Όπως και στις δύο προηγούμενες σειρές, έτσι και στους τελικούς της Δύσης κόντρα στους Σανς απάντησαν στις δύο ήττες τους στα δύο πρώτα παιχνίδια με νίκη στο Game 3, επικρατώντας με 106-92 για να μειώσουν σε 2-1 την σειρά.

Ο Πολ Τζορτζ με 27 πόντους (αλλά 9/26 σουτ), 15 ριμπάουντ και 8 ασίστ ήταν κορυφαίος των νικητών, με τον Ρέτζι Τζάκσον να προσθέτει 23 πόντους και τον Ίβιτσα Ζούμπατς 15 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για τους Σανς - που είδαν τον Κρις Πολ να επιστρέφει και να είναι εμφανώς σκουριασμένος μένοντας στους 15 πόντους με 5/19 σουτ και 12 ασίστ, ενώ κατά την διάρκεια του αγώνα έχασαν τον Κάμερον Πέιν με διάστρεμμα - ο ΝτιΆντρε Έιτον είχε 18 πόντους, ενώ ο Ντέβιν Μπούκερ (που αγωνίστηκε με μάσκα λόγω του κατάγματος που υπέστη στην μύτη στο Game 2 της σειράς) έμεινε στους 15 πόντους με 5/21 σουτ.

Στα του αγώνα, αυτός ξεκίνησε με τις ομάδες να συμβαδίζουν αρχικά στο σκορ, μέχρι οι Κλίπερς να ξεφύγουν με 29-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Σανς αντέδρασαν πάντως στην δεύτερη περίοδο και έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 46-48.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε η έκρηξη των Κλίπερς. Παίρνοντας λύσεις από πολλούς παίκτες και με τον Ζούμπατς να σημειώνει σημαντικά καλάθια μαζί με τον Τζορτζ, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 18-4 για να ξεφύγουν με 71-56, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 80-69 χάρη σε buzzer-beater τρίποντο του Τζορτζ από το κέντρο του γηπέδου.

Στην τέταρτη περίοδο οι Σανς θέλησαν να αντιδράσουν. Σε αρκετές περιπτώσεις το έκαναν. Παρά τα όποια ξεσπάσματά τους όμως, ποτέ δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν πιο κοντά από τους 7 πόντους, με τους Κλίπερς να έχουν πάντα τις απαντήσεις (συνήθως με κάποιο τρίποντο) και απλώς να χρειαστούν ένα τελευταίο ξέσπασμα στα μέσα της τέταρτης περιόδου για να καθαρίσουν το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-21, 46-48, 80-69, 106-92

ΚΛΙΠΕΡΣ: Ζούμπατς 15 (16 ριμπάουντ), Μπέβερλι 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζάκσον 23 (3), Τζορτζ 27 (9/26 σουτ, 3/11 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη), Μαν 12 (5 ριμπάουντ), Μπατούμ 4, Μόρις 8 (2), Οτούρου, Ρόντο, Κενάρντ 9 (2), Κόφι, Σκραμπ, Φέρελ

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 9 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπρίτζες 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Έιτον 18 (9 ριμπάουντ), Πολ 15 (5/19 σουτ, 2 τρίποντα, 12 ασίστ), Μπούκερ 15 (5/21 σουτ, 1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σάριτς 2 (7 ριμπάουντ), Σμιθ, Κρεγκ 4, Τζόνσον 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πέιν 2, Κάρτερ, Μουρ 2 (1/5 σουτ)