NBA

Κλίπερς - Νικς 100-106: Διπλό με παλιό, καλό Ρόουζ

Ⓒ 2021 MARCIO JOSE SANCHEZ/ASSOCIATED PRESS

Οι Νιου Γιορκ Νικς κατάφεραν να περάσουν από το Staples Center καθώς επικράτησαν των Λος Άντζελες Κλίπερς (106-100) και πλέον ανέβηκαν στο 38-30 στην κανονική διάρκεια του NBA.

Στο 38-30 στην Ανατολική Περιφέρεια του NBA ανέβηκαν οι Νικς, καθώς επικράτησαν εκτός έδρας των Κλίπερς 106-100.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μεν το προβάδισμα στο πρώτο δωδεκάλεπτο, όμως με όπλο την άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, οι Νικς κατάφεραν και πήραν κεφάλι στο σκορ λίγα λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, παρότι ο Καουάι Λέοναρντ είχε ευστοχία έξω από την περίμετρο, η ομάδα της Νέας Υόρκης είχε το σθένος να κοιτάξει στα μάτια τους Κλίπερς και με έναν σούπερ Ντέρικ Ρόουζ που θύμισε κάτι από τα παλιά, έφυγαν με το μεγάλο διπλό από το Staple Center.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ντέρικ Ρόουζ με 25 πόντους, από 11/17 σουτ, με 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μπούλοκ που έβαλε 24.

Όσο για τους Κλίπερς, ο Λέοναρντ σκόραρε 29 πόντους, από 4/9 τρίποντα, 7/7 βολές, με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-26, 54-56, 74-79, 100-106

ΚΛΙΠΕΡΣ: Λέοναρντ 29 (4/9 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόρις 7 (4 ριμπάουντ), Ζούμπατς 6 (8 ριμπάουντ), Τζορτζ 18 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζάκσον 12, Μπέβερλι 3, Μπατούμ 13 (3/6 τρίποντα), Ρόντο 4 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάζινς 8

ΝΙΚΣ: Μπούλοκ 24 (5/12 τρίποντα, 4ριμπάουντ), Ραντλ 14 (14 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νοέλ 5 (5 ριμπάουντ), Μπάρετ 18 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πέιτον 2, Ρόουζ 25 (11/17 σουτ, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γκίμπσον 8 (5 ριμπάουντ), Ντιλικίνα 3, Τοπίν 7