NBA

Κλίπερς - Μπλέιζερς 117-109: Ανώτερο το Λ.Α με Τζορτζ, Τζάκσον και Μπατούμ

Ο Πολ Τζορτζ με την φανέλα των Κλίπερς
Ο Πολ Τζορτζ με την φανέλα των Κλίπερς Ⓒ 2021 RINGO H.W. CHIU/ ASSOCIATED PRESS

Όμορφο παιχνίδι έγινε στο Λος Άντζελες, με τους Κλίπερς να επικρατούν με 117-109 των Μπλέιζερς χάρη σε ένα ξέσπασμα στο τέλος, στηριζόμενοι στην τριάδα των Τζορτζ, Τζάκσον και Μπατούμ.

Οι Κλίπερς έδειξαν ξανά χαρακτήρα. Με τους Μπλέιζερς να πηγαίνουν έτοιμοι για μάχη στο Λ.Α, οι Κλίπερς άντεξαν ό,τι τους έδωσε το Πόρτλαντ και τελικά πήραν την νίκη με 117-109, στηριζόμενοι σε ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο.

Ο Πολ Τζορτζ με 24 πόντους (αλλά 10/24 σουτ) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ρέτζι Τζάκσον να προσθέτει 23 πόντους και τον Νικολά Μπατούμ 22 πόντους, με τους Κλίπερς να χρησιμοποιούν ένα επιμέρους σκορ 11-2 στα τελευταία λεπτά για να ξεφύγουν με 114-102 και να καθαρίσουν ένα παιχνίδι με 14 εναλλαγές στο σκορ και 5 ισοπαλίες.

Για τους Μπλέιζερς, ο Ντέιμιεν Λίλαρντ είχε 27 πόντους, ο Νόρμαν Πάουελ 23 πόντους και ο Γιουσούφ Νούρκιτς 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-26, 56-55, 83-79, 117-109

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μπατούμ 22 (6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζούμπατς 11 (7 ριμπάουντ), Τζάκσον 23 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπλέντσο 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπλέντσο 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζορτζ 24 (10/24 σουτ, 3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουίνσλοου 2, Ιμπάκα, Χάρτενσταϊν 14, Μαν 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κενάρντ 3 (1), Κόφι, Μπόστον

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Κόβινγκτον 6 (2/8 σουτ, 1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πάουελ 23 (5), Νούρκιτς 15 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λίλαρντ 27 (4/13 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΚόλουμ 13 (6/15 σουτ), Νανς 5 (1), Σνελ 3 (1), Λιτλ 4, Ζέλερ 8 (8 ριμπάουντ), Σάιμονς 5 (1)