NBA

Κινγκς - Θάντερ 122-106: Συντριβή για την Οκλαχόμα, θετικός ο Ποκουσέβσκι

Ⓒ 2021 RANDALL BENTON/ASSOCIATED PRESS

Οι Σακραμέντο Κινγκς διέλυσαν τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ (122-106), ανέβηκαν στο 31-38 στην Δυτική Περιφέρεια του NBA και διατήρησαν τις ελπίδες τους για το play-in tournament. Θετικός ο Ποκουσέβσκι που αγωνίστηκε 32 λεπτά και πέτυχε 10 πόντους.

Στο 31-38 στην Δυτική Περιφέρεια του NBA ανέβηκαν οι Κινγκς, καθώς διέλυσαν τους Θάντερ με 122-106, αποτέλεσμα που τους δίνει ακόμη ελπίδες για είσοδο στο play-in tournament.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, με την Οκλαχόμα να έχει τον πρώτο λόγο, αφού κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τρεις πόντους λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του ημιχρόνου (65-62).

Το δεύτερο μέρος όμως τους επιφύλασσε μία δυσάρεστη έκπληξη καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να αλλάξουν το μομέντουμ του αγώνα και με ένα 41-18 επιμέρους σκορ, όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά πέρασαν και μπροστά με 103-83. Κάπου εκεί και παρόλες τις προσπάθειες των Γουίλιαμς και Μπέιζλι, οι Θάντερ δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και ηττήθηκαν με 122-106.

Ο Ποκουσέβκσι αγωνίστηκε 32 λεπτά και πέτυχε 10 πόντους, από 2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, με 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 5 λάθη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-32, 62-65, 103-83, 122-106

ΚΙΝΓΚΣ: Χάρκλες 15, Μετού 11 (5 ριμπάουντ), Χολμς 13 (7 ριμπάουντ), Χιλντ 21 (6 ασίστ, 5/11 τρίποντα), Ράιτ 21 (8 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Ντέιβις 27 (5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζέιμς 6, Τζόουνς 6 (7 ριμπάουντ), Γκάι, Κινγκ 2

ΘΑΝΤΕΡ: Ρόμπι 9 (7 ριμπάουντ), Μπέιζλι 18 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράουν 10 (13 ριμπάουντ), Ποκουσέβσκι 10 (4/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ, 5 λάθη), Γουίλιαμς 20, Χόαρντ, Ντεκ 8, Μικχάιλιουκ 14, Μπράντλι 10 (6 ριμπάουντ), Μπράουν Τζ. 7