NBA

Καβαλίερς - Λέικερς 108-115: Άστραψε και βρόντηξε ο ΛεΜπρόν με 46 πόντους

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς των Λέικερς επιχειρεί προσπάθεια σε αγώνα με τους Καβαλίερς την σεζόν 2020/21
Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς των Λέικερς επιχειρεί προσπάθεια σε αγώνα με τους Καβαλίερς Ⓒ 2021 TONY DEJAK/ASSOCIATED PRESS

Ασταμάτητος ο ΛεΜπρόν στο Κλίβελαντ, σημείωσε 46 πόντους και οδήγησε τους Λέικερς στην νίκη με 115-108 επί των Καβαλίερς. Στο 10-0 το εκτός έδρας ρεκόρ των "Λιμνανθρώπων".

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς επέστρεψε στο γήπεδο που δοξάστηκε και είπε να προσφέρει στους 2.000 τυχερούς φιλάθλους που βρέθηκαν εκεί ένα μοναδικό σόου, οδηγώντας τους Λέικερς στην νίκη με 108-115 μέσα στο Κλίβελαντ.

Βλέποντας την ομάδα του να δυσκολεύεται, ο "Βασιλιάς" ανέλαβε δράση στην τέταρτη περίοδο σημειώνοντας 21 πόντους σε αυτό το διάστημα, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι τελικά με 46 πόντους με 7/11 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Και οι Λέικερς χρειάστηκαν κάθε έναν από αυτούς τους πόντους, αφού έπειτα από ένα άνετο πρώτο δωδεκάλεπτο (23-34) είδαν τους Καβαλίερς να φέρνουν τούμπα το ματς και μάλιστα να κλείνουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 89-87. Τότε όμως ήταν που βρήκε μπροστά ο Τζέιμς, με αποκορύφωμα το τελευταίο δίλεπτο, όταν με 5 σερί πόντους μετέτρεψε το εύθραυστο 107-110 σε 107-115, "καθαρίζοντας" το παιχνίδι.

Ο Άντονι Ντέιβις με 17 πόντους και ο Μοντρέζλ Χάρελ με 15 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση τον Τζέιμς.

Για τους Καβαλίερς, ο Αντρέ Ντράμοντ είχε 25 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Τσέντι Οσμάν 20 πόντους και ο Κόλιν Σέξτον 17 πόντους (αλλά με 6/17 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-34, 58-65, 89-87, 108-115

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Πρινς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Οσμάν 20 (5), Ντράμοντ 25 (17 ριμπάουντ), Σέξτον 17 (6/17 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ασίστ), Οκόρο 9 (1), ΜακΓκί 8, Άλεν 6 (5 ριμπάουντ), Γκάρλαντ 11, Ντότσον 1, Βίντλερ 4

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 17 (5/16 σουτ, 10 ριμπάουντ), Τζέιμς 46 (7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκασόλ 2, Σρούντερ 10, Κάλντγουελ-Πόουπ 10 (1/8 τρίποντα), Μόρις 8 (1), Κούζμα 4 (8 ριμπάουντ), Χάρελ 15 (6 ριμπάουντ), Μάθιους, Καρούσο 3 (1)

Photo Credits: ⓒ 2021 Tony Dejak/Associated Press