VTB LEAGUE

Κάλεφ Κράμο - Χίμκι 91-84: Το πάλεψε αλλά ηττήθηκε και στην Εσθονία

Η Χίμκι δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στην Εσθονία από την Κάλεφ Κράμο με 91-84, παρότι προσπάθησε να κάνει το come back στο τρίτο δεκάλεπτο.

Την δεύτερη σερί της ήττα γνώρισε η Χίμκι στο πρωτάθλημα της VTB League, αυτή την φορά από την Κάλεφ Κράμο στην Εσθονία (91-84) πέφτοντας έτσι στο 11-11 στην κατάταξη του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μορίς Κεμπ με 24 πόντους από 9/12 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/4 βολές, με 3 ριμπάουντ και 5 λάθη.

Όσο για τους ηττημένους, ο Καράσεφ έβαλε 18, από 4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, με 4 ριμπάουντ, ενώ από 15 είχε ο Βορόνοφ και από 12 ο Ζάιτσεφ.

Η Χίμκι φάνηκε εξ αρχής αν μην μπορεί να ανταπεξέλθει στον γρήγορο ρυθμό των γηπεδούχων, βρέθηκε πίσω με -9 στο ημίχρονο (50-41), όμως με ένα 26-15 επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ισορρόπησε κάπως τα πράγματα, μειώνοντας στο καλάθι. Από εκεί και πέρα, τα συνεχόμενα λάθη των παικτών του Μάλτσεφ αλλά και η επιθετική καθίζηση στα τελευταία έξι λεπτά, ήταν αυτά που έκριναν το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 50-41, 65-67, 91-84

ΧΙΜΚΙ (Μάλτσεφ): Καράσεφ 18 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζάιτσεφ 12, Μόνια 5, Σαράποφ 6, Βορόνοφ 15 (5/6 δίποντα), ΜακΚόλουμ 5, Βιάτσεφ 10, Μπαράσκοφ, Πονγκρασόφ 5, Βαλίεφ 8 (6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 25/38 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 13/17 βολές, 26 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 17 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ