ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Ισπανία: Η Ρεάλ Μαδρίτης γλίτωσε την γκέλα

Ρούντι Φερνάντεθ Ρεάλ Μαδρίτης
Ο Ρούντι Φερνάντεθ παίρνει μερικές ανάσες σε αγώνα της EuroLague EUROKINISSI

Η Ομπραντόιρο έδειξε ικανή για το διπλό στο WiZink Center, η αντεπίθεση της Ρεάλ Μαδρίτης στη γ' περίοδο όμως αρκούσε για να της δώσει τη νίκη (84-77).

Πολύ πιο δύσκολ απ' ότι ενδεχομένως περίμενε, επικράτησε η Ρεάλ Μαδρίτης της Ομπραντόιρο (84-77) για τη Liga Endesa. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους στο WiZink Center, πήραν μικρό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου μέρους και... πόνταραν στην εντυπωσιακή εμφάνιση του Κάσιους Ρόμπερτσον.

Ο 26χρονος γκαρντ τελείωσε με 26 πόντους σε 26'56'' συμμετοχής, δεν έφτανε όμως για να κάνει τη ζημιά στη "Βασίλισσα". Το εξαιρετικό αμυντικά γ' δεκάλεπτο και η επιθετική δράση του Νικολάς Λαπροβίτολα έφεραν την ανατροπή και τη νίκη των γηπεδούχων στο τέλος του σαρανταλέπτου.

Ο δεύτερος πόιντ γκαρντ της Ρεάλ Μαδρίτης είχε 19 πόντους με 4/4 τρίποντα και κάλυψε με την απόδοσή του τον Φακούντο Καμπάσο των 5 πόντων με 2/10 σουτ, έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τους Γκάμπριελ Ντεκ (13 πόντοι, 3 ριμπάουντ), Γουόλτερ Ταβάρες (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Τρέι Τόμπκινς (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 40-44, 61-54, 84-77.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Καμπάσο 5 (1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ντεκ 13, Τέιλορ 6 (1), Λαπροβίτολα 19 (1/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5/5 βολές), Τόμπκινς 12 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αλοθέν 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Ρούντι 2, Γιουλ 7 (0/3 τρίποντα), Γκαρούμπα 2 (6 ριμπάουντ), Ταβάρες 14 (9 ριμπάουντ).
Ομαδικά στατιστικά - Ρεάλ Μαδρίτης: 26/46 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 14/18 βολές, 39 ριμπάουντ (28+11), 13 ασίστ, 9 λάθη, 7 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Photo Credits: Eurokinissi