STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ιωνικός - Λάρισα 84-89: Διπλό - μισή παραμονή χάρη σε Μούντι και Χάντσον

Ο Μούντι στο παιχνίδι της Λάρισας με τον Ιωνικό
Ο Μούντι στο παιχνίδι της Λάρισας με τον Ιωνικό EUROKINISSI SPORTS

Ο Στέφαν Μούντι (στο πρώτο) και ο Τζέιλεν Χάντσον (στο δεύτερο) πήραν τη Λάρισα από το χέρι και την οδήγησαν στην εκτός έδρας νίκη επί του Ιωνικού (89-84), για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Χάρη στο εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτό της, η Λάρισα έφυγε νικήτρια από την έδρα του Ιωνικού (89-84) για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, κάνοντας σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής.

Ο Στέφαν Μούντι ήταν αυτός που έκανε την αρχή στο πρώτο μέρος, με τον Τζέιλεν Χάντσον να παίρνει την σκυτάλη στο δεύτερο και να συμβάλλει αποφασιστικά στην εκτός έδρας νίκη της θεσσαλικής ομάδας (οι δυο τους σημείωσαν τους 47/89 πόντους των νικητών). Η διαφορά έφτασε μέχρι το +17 στο 30ό λεπτό, με τον Ιωνικό να παλεύει για την ανατροπή στην τελική ευθεία, να μειώνει αισθητά τη διαφορά, αλλά να μην καταφέρνει εν τέλει να ολοκληρώσει με επιτυχία την προσπάθειά του.

Έτσι, η Λάρισα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, παρά το γεγονός πως είχε υπερδιπλάσια λάθη (25) απ ότι ασίστ (12).

Παρεμπιπτόντως, ο Γιουτζίν Τζέρμαν δεν αγωνίστηκα στα τελευταία έντεκα λεπτά του αγώνα λόγω πειθαρχικού παραπτώματος, όταν υπήρξε ένταση με τον Κούρο Σεγκούρα σε τάιμ άουτ στο 29' της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι ήταν από νωρίς σε θέση οδηγού, εκμεταλλευόμενοι ως επί το πλείστον τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων. Το +10 (16-6 στο 7') εξηγούσε πολλά για την εικόνα της αναμέτρησης, πριν όμως βγει το πρώτο δεκάλεπτο, η Λάρισα είχε καταφέρει να ισορροπήσει την κατάσταση (23-21 στο 10') χάρη στο γεγονός πως είχε 7/9 σουτ και 4/4 βολές -αλλά και 10 λάθη. Όσο περνούσε η ώρα, η αναμέτρηση έμοιαζε όλο και περισσότερο ως προσωπική υπόθεση του Γιουτζίν Τζέρμαν (17 πόντοι στο ημίχρονο) και του Στέφαν Μούντι (15 πόντοι στο ημίχρονο).

Οι δυο τους έκαναν το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς, με τον δεύτερο να είναι άλλωστε αυτός που έδωσε το προβάδισμα στη Λάρισα σχεδόν με την εκπνοή του πρώτου μέρους (43-44). Το πλέον παράδοξο της ιστορίας στο πρώτο μισό ήταν πως ο Ιωνικός είχε σχεδόν διπλάσιες εντός παιδιάς προσπάθειες (40 έναντι 22), λιγότερα από τα μισά λάθη (6 έναντι 13), πλην όμως βρισκόταν πίσω -ως ένα βαθμό οι 15/15 βολές της Λάρισας έπαιξαν τον ρόλο τους.

Αυτό το +1 του ημιχρόνου φάνηκε να αλλάζει άρδην την ψυχολογία στις δύο πλευρές, αν κρίνουμε από τον τρόπο με τον οποίο εξελίχθηκε η τρίτη περίοδος. Ο Ιωνικός τα έκανε (σχεδόν) όλα λάθος, ενώ η Λάρισα έβρισκε με συνέπεια αυτό που ζητούσε στην επίθεση. Αποτέλεσμα αυτών ήταν η διαφορά να φτάσει μέχρι το +17 (54-71) με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, η οποία βρήκε τους φιλοξενούμενους να έχουν 8/14 σουτ και 9/11 βολές, την ίδια ώρα που η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα απογοήτευσε με 3/14 σουτ και 9 λάθη.

Παρά το γεγονός πως οι πιθανότητες ήταν κατά τους κι ο χρόνος ελάχιστος, οι γηπεδούχοι δεν πέταξαν λευκή πετσέτα. Το κάθε άλλο, ανέβασαν κατακόρυφα την πίεση στην άμυνα και με όπλο τους πόντους που έδωσε ο Τζος Πάρκερ βρήκαν τον τρόπο να μαζέψουν τη διαφορά. Σε τέτοιο βαθμό, που μέσα σε τέσσερα λεπτά μείωσαν από το -17 (62-79 στο 34') στο -6 (77-83 στο 38'), έχοντας πλέον κάθε δικαίωμα στην ελπίδα.

Οι 3/3 βολές που είχε ο Στέφαν Μούντι στα 40.7'' για το τέλος όμως, έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Λάρισας, που πανηγύρισε μία νίκη μείζονος σημασίας για τη συνέχεια της Stoiximan Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζαχαρής - Τζιοπάνος - Μαλαμάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 43-44, 54-71, 84-89.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 7 (1), Κολοβέρος 15 (1), Τζέρμαν 20 (4/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Γόντικας 5 (5 ριμπάουντ), Χουγκάζ 3 (1/8 σουτ, 3 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος 3, Τζόλος, Πάρκερ 14 (4/8 τρίποντα), Αθηναίου 8 (1/7 τρίποντα), Γκιουζέλης 3 (1), Λάνγκφορντ 6, Μόουζες.

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 21 (6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 λάθη), Κρουμπάλι 12 (6/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Τσαϊρέλης 10 (6 ριμπάουντ), Γκριν 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 λάθη), Μούντι 26 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 13/14 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σπυρόπουλος 2, Ζάρας 8 (2), Παπαντωνίου 3 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Ομαδικά στατιστικά - Ιωνικός: 17/36 δίποντα, 13/33 τρίποντα, 11/16 βολές, 28 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 18/31 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 32/38 βολές, 37 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 25 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στην έναρξη του β' γύρου, ο Ιωνικός υποδέχεται τον Απόλλωνα Πάτρας (30/1, 17:00), ενώ η Λάρισα δοκιμάζεται στο γήπεδο του Κολοσσού (29/1, 17:00).