FIBA EUROPE CUP

Ιωνικός - Αντβέρπ 81-92: Πλήρωσε το μπλακ άουτ της τρίτης περιόδου

Ο Χουγκάζ σε φάση από το παιχνίδι με την Αντβέρπ
Ο Χουγκάζ σε φάση από το παιχνίδι με την Αντβέρπ PHOTO CREDITS: INTIME SPORTS

Το μπλακ άουτ της τρίτης περιόδου αποδείχθηκε άλυτο πρόβλημα για τον Ιωνικό, ο οποίος ηττήθηκε εντός έδρας από την Αντβέρπ (92-81) για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του FIBA Europe Cup.

Ο Ιωνικός ηττήθηκε εντός έδρας από την Αντβέρπ (92-81) για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων στο FIBA Europe Cup, πληρώνοντας επί της ουσίας το μπλακ άουτ που υπέστη στην τρίτη περίοδο. Τότε ήταν που το "Χ" του ημιχρόνου μετατράπηκε σε +19 για τους φιλοξενούμενους, προβάδισμα που δεν αμφισβητήθηκε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Ο Γιουτζίν Τζέρμαν ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι ο κορυφαίος του Ιωνικού με 22 πόντους και 3 ασίστ, με τους κυανόλευκους να βρίσκουν επίσης στο πρόσωπο του Κωστή Γόντικα (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ) μια πολύ αξιόπιστη λύση κοντά στο καλάθι.

Το πρώτο μισό της αναμέτρησης ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με το προβάδισμα να αλλάζει ουκ ολίγες φορές χέρια και τον Ιωνικό να δείχνει ικανός για τη νίκη. Είχε άλλωστε σε πολύ καλή βραδιά για ακόμη μια φορά τον Γιουτζίν Τζέρμαν, ο οποίος έδινε πολύτιμες λύσεις από την περιφέρεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έπεσε όμως ο διακόπτης, τα πάντα έσβησαν κι ο Ιωνικός βρέθηκε στο -19, διαφορά που ήταν αδύνατο να ανατρέψει στην τελευταία περίοδο. Παρά την ένταση που υπήρχε στο παιχνίδι των παικτών του Κούρο Σεγούρα, η Αντβέρπ διατήρησε τον έλεγχο, έβαλε τα σουτ που χρειαζόταν για να μην δώσει... αέρα στους γηπεδούχους και κάπως έτσι έφτασε στη νίκη, αφήνοντας τον Ιωνικό με την πικρία πως ένα κακό δεκάλεπτο καθόρισε το αποτέλεσμα του αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βιτκάουσκας - Φάουρ - Γέβτοβιτς.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 45-45, 59-78, 81-92.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγούρα): Αθηναίου 7 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Τζέρμαν 22 (1/5 τρίποντα), Γόντικας 16 (7/10 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Κολοβέρος 5 (1), Μουσταφά 10, Αρσενόπουλος 6 (2), Άρτις 3 (1), Χουγκάζ 10 (1), Γκιουζέλης 2, Μούρτος.
ΑΝΤΒΕΡΠ (Μπεγκίν): Κόρφερ 12, Φρίντρικσον 8, Χαντς 19 (2), Κρούτβιγκ 10 (9 ριμπάουντ), Τίμπι 9 (0/4 τρίποντα), Ντε Ρίντερ Τ. 2, Ντε Ρίντερ, Ντεσπαλιέρ 2, Ντόνκορ, Μουέμα 8 (2), Ρότζιερς 17 (8 ριμπάουντ), Βαν Ντεν Έιντε 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Ιωνικός: 20/36 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 17/27 βολές, 31 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 17 λάθη, 8 κλεψίματα.
Ομαδικά στατιστικά - Αντβέρπ: 26/43 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 25/33 βολές, 41 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 18 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, ο Ιωνικός δοκιμάζεται στο γήπεδο της Σπόρτινγκ (26/10, 22:30), ενώ η Αντβέρπ υποδέχεται την Μονς - Αϊνό (27/10, 21:00).