VTB LEAGUE

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας άντεξε και προκρίθηκε στους "4" της VTB League

Ο Κλάιμπερν σε στιγμιότυπο από τον αγώνα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τη Νίζνι
Ο Κλάιμπερν σε στιγμιότυπο από τον αγώνα με τη Νίζνι CSKA MOSCOW BASKETBALL / TWITTER

Στους "4 της VTB League προκρίθηκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, μετά τη νίκη επί της Νίζνι (79-75). Η άμυνα κράτησε όρθια την "αρκούδα" στην τελευταία περίοδο. Κορυφαίος ο Ντάνιελ Χάκετ.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συμπλήρωσε το καρέ των ημιτελικών της VTB League, μετά την εντός έδρας νίκη που σημείωσε απέναντι στη Νίζνι (79-75). Η "αρκούδα" είδε το φάσμα του αποκλεισμού να ανοίγεται διάπλατα για κάτι παραπάνω από τρεις περιόδους, στην τελική ευθεία όμως η άμυνά της έκανε τη διαφορά και της έδωσε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση των playoffs.

Η ομάδα του Ζόραν Λούκιτς ήταν εκπληκτική στις δύο πλευρές του παρκέ για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε τη συνέπεια που είχε στα σουτ τριών πόντων μέχρι το 30' (10/24) και σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων (5/19 τρίποντα στο 30ό λεπτό), έδειξε ικανή για την έκπληξη.

Όταν όμως... έσφιξαν τα γάλατα, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ήταν εντυπωσιακά αποτελεσματικοί στην άμυνα (δέχθηκαν μόλις 4 πόντους από το 31' μέχρι το 38') και κατάφεραν να ανατρέξουν την κατάσταση, φτάνοντας στη νίκη - πρόκριση στα ημιτελικά της VTB League, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Ζενίτ -κι όλα δύο βδομάδες πριν από το Final Four της EuroLeague.

Σημείο - κλειδί στο παιχνίδι, οι 3/4 βολές από Ντάνιελ Χάκετ και Γουίλ Κλάιμπερν στο τελευταίο λεπτό, μαζί με το κλέψιμο του δεύτερου πάνω στον Κέισι Σέπερντ στα 29'' για το φινάλε.

Κορυφαίος για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ο Ντάνιελ Χάκετ των 22 πόντων, με τον Νικίτα Κουρμπάνοφ να αποδεικνύεται για πολλοστή φορά πολύτιμος στις "βρώμικες δουλειές" με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Από την άλλη, ο Άρτεμ Κομόλοφ είχε 22 πόντους με 8/12 σουτ, ενώ ο Κέισι Σέπερντ δεν μπόρεσε να ηγηθεί και να κάνει τη διαφορά, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 12 πόντους, 8 ασίστ, αλλά και 5 λάθη -το τελευταίο εκ των οποίων ήταν το πλέον καθοριστικό.

Τα ζευγάρια των ημιτελικών της VTB League (στις τρεις νίκες):

Ζενίτ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Λοκομοτίβ Κουμπάν - Ούνικς Καζάν

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 43-41, 60-63, 79-75.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ούκοφ 2 (1/5 σουτ), Χάκετ 22 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ριμπάουντ), Σενγκέλια 12 (0/3 τρίποντα), Κουρμπάνοφ 7 (0/4 σουτ, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Έρικ 6, Λούντμπεργκ 2, Κομένκο, Αντόνοφ 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Φόγκτμαν 10 (2/12 σουτ, 9 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 11 (3/6 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 λάθη).

ΝΙΖΝΙ ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ (Λούκιτς): Αστάπκοβιτς 14 (2), Στρέμπκοφ 7 (1), Τορόποφ 9 (1), Βοροντσέβιτς 5 (1/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 λάη), Μπαμπούριν 6 (2), Σέπερντ 12 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Κομόλοφ 22 (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Τσάντοφ, Πέτρασεκ, Γκαβρίλοβιτς.

Ομαδικά στατιστικά - ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 17/35 δίποντα, 6/32 τρίποντα, 27/37 βολές, 50 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 27 επιθετικά), 8 ασίστ, 13 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Νίζνι Νόβγκοροντ: 15/31 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 9/13 βολές, 40 ριμπάουντ (28 ριμπάουντ + 12 αμυντικά), 16 ασίστ, 21 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ.