NBA

Η 42αρα με 8 τρίποντα του Άντονι Έντουαρντς και τα σπουδαία ρεκόρ

Ο Άντονι Έντουαρντς των Γουλβς
Ο Άντονι Έντουαρντς των Γουλβς Ⓒ 2021 CRAIG LASSIG/ASSOCIATED PRESS

Ο Άντονι Έντουαρντς ήταν φανταστικός στην ήττα των Γουλβς από τους Γκρίζλις (135-139) έχοντας 42 πόντους με 8/9 τρίποντα, κάνοντας στο μεσοδιάστημα έκανε μερικά ρεκόρ.

Ο Άντονι Έντουαρντς συνεχίζει σταθερά την ανοδική του πορεία και έχει μπει για τα καλά στην κουβέντα για το βραβείο του ρούκι της χρονιάς. Και η τελευταία παράσταση που έδωσε σίγουρα βοήθησε κι άλλο αυτό το επιχείρημα.

Στον αγώνα των Γουλβς με τους Γκρίζλις (νίκη των δεύτερων με 139-135) το Νο1 του ΝΒΑ Draft 2020 ήταν ασταμάτητο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 42 πόντους με 9/13 δίποντα, 8/9 τρίποντα και 0/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 3 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής, δίνοντας ένα πραγματικό σόου και σπάζοντας μερικά ρεκόρ στο μεσοδιάστημα.

Αρχικά, ο Έντουαρντς έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που τελείωσε αγώνα με +40 πόντους και +5 τρίποντα, όντας την ακρίβεια ο πρώτος που τα κατάφερε πριν κλείσει τα 20 του χρόνια, αφού είναι 19 χρονών και 273 ημερών (το ρεκόρ κατείχε μέχρι τώρα ο Έρικ Γκόρντον που είχε καταφέρει κάτι τέτοιο σε ηλικία 20 ετών και 29 ημερών).

Ο Έντουαρντς όμως δεν έμεινε εκεί, αφού έκανε μερικά ακόμα ρεκόρ:

- Έγινε ο πρώτος ρούκι στην ιστορία που τελείωσε αγώνα με +40 πόντους, +8 τρίποντα και 75% στα σουτ

- Έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που έσπασε το φράγμα των 150 εύστοχων τριπόντων (έχει πλέον 155).

- Έγινε ο τρίτος έφηβος (πριν κλείσει τα 20 του χρόνια δηλαδή) που τελείωσε αγώνα ΝΒΑ με +40 πόντους, +5 ριμπάουντ και +5 ασίστ μετά τον ΛεΜπρόν Τζέιμς και τον Κέβιν Ντουράντ.

Για την ιστορία, την φετινή σεζόν ο Έντουαρντς έχει 18.9 πόντους, 4.7 ριμπάουντ, 2.8 ασίστ και 1.2 κλεψίματα μέσο όρο σε 32 λεπτά συμμετοχής σε 66 αγώνες.

Photo Credits: ⓒ 2021 Craig Lassig/Associated Press