NBA

Γουόριορς - Νικς 104-119: Μεγάλο διπλό με Μπάρετ οι Νικς

Ο Αρ Τζέι Μπάρετ κόντρα στους Γουόριορς
Ο Αρ Τζέι Μπάρετ κόντρα στους Γουόριορς Ⓒ 2021 JEFF CHIU/ASSOCIATED PRESS

Με τον Μπάρετ να πραγματοποιεί μία εξαιρετική εμφάνιση (28 πόντους, 5 ασίστ), οι Νικς πήραν το διπλό κόντρα στους Γουόριορς με 119-104 και έφτασαν τις 8 νίκες στην κανονική διάρκεια του NBA.

Οι Νικς δίχως ιδιαίτερα προβλήματα, πήραν το μεγάλο διπλό κόντρα στους Γουόριορς (104-119) με τον Αρ Τζέι Μπάρετ να πραγματοποιεί μία εξαιρετική εμφάνιση, αφού ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 28 πόντους με 10/17 σουτ και 5 ασίστ.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι πήραν μία διαφορά εννέα πόντων και έδειξαν πως είναι αποφασισμένοι να πάρουν την 8η τους νίκη για φέτος.

Το ημίχρονο μπορεί να ολοκληρώθηκε, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (57-63), όμως στα μέσα της τρίτης περιόδου, οι Νικς, με τους Αρ Τζέι Μπάρετ και Τζούλιους Ραντλ να βάζουν μεγάλα σουτ, κατάφεραν να ανεβάσουν την τιμή της διαφοράς και να φτάσουν εν τέλει σε μία άνετη επικράτηση (104-119).

Για τους νικητές, ο Αρ Τζέι Μπάρετ σκόραρε 28 πόντους με 10/17 σουτ, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ, ενώ όσον αφορά τους ηττημένους, ο μαγικός Στεφ Κάρι, τελείωσε το ματς έχοντας 30 πόντους με 5/14 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-40, 57-63, 76-89, 104-119

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γουίγκινς 17 (9 ριμπάουντ), Γκριν 3 (8 ασίστ), Γουάισμαν 15 (8 ριμπάουντ), Ούμπρε Τζούνιορ 7 (6ριμπάουντ), Κάρι 30 (4 ασίστ), Λούνει 3, Μπέιζμορ 8 (5 ριμπάουντ), Λι (5 ριμπάουντ), Πασκάλ 12 (4 ασίστ), Πουλ, Γουαναμέικερ 4, Μένιον 1 Μάλντερ 3

ΝΙΚΣ: Μπούλοκ 12 (4/5 τρίποντα), Ραντλ 16 (17 ριμπάουντ), Μπάρετ 28 (5 ασίστ), Πέιτον 15 (5 ασίστ), Νοέλ 6 (11 ριμπάουντ), Μπερκς 11 (5 ριμπάουντ), Νοξ 3, Κουίκλι 5, Τοπίν 5