NBA

Γουόριορς - Κλίπερς 115-113: Νίκη-θρίλερ του Γκόλντεν Στέιτ με 45αρα Κάρι

Ο Στεφ Κάρι σε αγώνα με τους Κλίπερς
Ο Στεφ Κάρι σε αγώνα με τους Κλίπερς Ⓒ 2021 TONY AVELAR/ ASSOCIATED PRESS

Τρομερό παιχνίδι έγινε στο Γκόλντεν Στέιτ, με τους Γουόριορς να χάνουν διαφορά 19 πόντων κόντρα στους Κλίπερς αλλά στο τέλος να παίρνουν την νίκη με 115-113 χάρη στον οίστρο του Στεφ Κάρι, που τελείωσε τον αγώνα με 45 πόντους.

Οι Γουόριορς πήγαν να χύσουν την καρδάρα με το γάλα κόντρα στους Κλίπερς, χάνοντας διαφορά 19 πόντων στο πρώτο ημίχρονο. Για καλή τους τύχη, ο Στεφ Κάρι έπαιζε για αυτός, κάτι που αποδείχθηκε αρκετό για να πάρουν την νίκη με 115-113.

Ο All Star γκαρντ ήταν απολαυστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 45 πόντους με 8/13 τρίποντα και 10 ριμπάουντ, ενώ ήταν και αυτός που με δύο τεράστια τρίποντα από τα 9.5 μέτρα στο τέλος και δύο βολές "κλείδωσε" την νίκη.

Από κοντά, ακολούθησε ο Άντριου Γουίγκινς με 17 πόντους, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ένα κρίσιμο καλάθι λίγο πριν το τέλος, κάνοντας τότε το σκορ 113-109. Ακολούθησε ένα τρίποντο του Πολ Τζορτζ (113-112), δύο βολές του Κάρι (115-112) και το φάουλ των Γουόριορς στον Ίβιτσα Ζούμπατς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 115-113 με μία βολή, αφού στην συνέχεια αστόχησε επίτηδες στην δεύτερη μήπως οι Κλίπερς πάρουν το ριμπάουντ και είτε στείλουν το παιχνίδι στην παράταση είτε πάρουν την νίκη, χωρίς όμως τελικά να συμβεί αυτό.

Ο Πολ Τζορτζ με 29 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των Κλίπερς, με τον Έρικ Μπλέντσο να προσθέτει 22 πόντους και τον Ζούμπατς 14 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 44-27, 66-67, 90-93, 115-113

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 10 (2/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουίγκινς 17 (6/15 σουτ, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λούνι 6 (7 ριμπάουντ), Κάρι 45 (8/13 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Πουλ 9 (4/14 σουτ, 1 τρίποντο), Μπιέλιτσα 6 (6 ριμπάουντ), Ιγκουοντάλα 4 (6 ριμπάουντ), Πόρτερ 4 (7 ριμπάουντ), Τοσκάνο-Άντερσον 3 (1), Λι 11 (2), Μούντι, Πέιτον

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μόρις 10 (2), Ζούμπατς 14, Τζάκσον 11 (4/19 σουτ, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπλέντσο 22 (1), Τζορτζ 29 (5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουίνσλοου 4 (6 ριμπάουντ), Μαν 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κενάνρτ 7 (1), Κόφι 5