NBA

Γκρίζλις - Κλίπερς 99-119: Ξέσπασε ο Λέοναρντ με 30αρα

Ο Κουάι Λέοναρντ των Κλίπερς σε προσπάθειά του σε αγώνα με τους Γκρίζλις
Ο Κουάι Λέοναρντ των Κλίπερς σε προσπάθειά του σε αγώνα με τους Γκρίζλις Ⓒ 2021 BRANDON DILL/ASSOCIATED PRESS

Μία ημέρα μετά την συντριβή από τους Γκρίζλις, οι Κλιπερς απάντησαν με το ίδιο νόμισμα στο Μέμφις και με τον Κουάι Λέοναρντ να έχει 30 πόντους πήραν μία άνετη νίκη με 119-99.

Οι Κλιπερς δεν είχαν σκοπό να ηττηθούν δύο φορές σε 24 ώρες από τους Γκρίζλις. Μία ημέρα λοιπόν μετά την βαριά ήττα τους στο Μέμφις με 122-94 πήραν μία άμεση ρεβάνς, συντρίβοντας με 99-119 τους αντιπάλους τους.

Ο Κουάι Λέοναρντ με 30 πόντους έδειξε τον δρόμο στην ομάδα του Λ.Α, με τον Λου Γουίλιαμς να προσθέτει 17 πόντους, σε μία βραδιά που εξελίχθηκε σε περίπατο από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα, όταν οι Κλίπερς ξέφυγαν με 47-63, αφού στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφιο νούμερο.

Για τους Γκρίζλις, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας είχε 222 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Ζα Μοράντ 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-32, 47-63, 72-90, 99-119

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Άντερσον 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Βαλαντσιούνας 22 (11 ριμπάουντ), Μοράντ 20 (7/20 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ασίστ), Άλεν, Μπρουκς 11 (5/14 σουτ, 1 τρίποντο, 2 κλεψίματα), Κλαρκ 3 (1), Τίλμαν 5, Τζόουνς 6 (1), Μπέιν 4, Μέλτον 16 (2)

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μπατούμ 13 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λέοναρντ 30 93 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ιμπάκα 12, Μπέβερλι 11 (3), Τζορτζ 13 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Καμπενγκέλε, Μόρις 4 (1/6 σουτ), Ζούμπατς 3 (8 ριμπάουντ), Τζάκσον 3 (1), Γουίλιαμς 17 (2), Μαν 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κενάρντ

Photo Credits: ⓒ 2021 Brandon Dill/Associated Press