ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Φενέρμπαχτσε - Μπεσίκτας 90-81: Καθάρισε το ματς με Ντε Κολό

Ο Νάντο Ντε Κολό με την φανέλα της Φενέρμπαχτσε
Ο Νάντο Ντε Κολό με την φανέλα της Φενέρμπαχτσε PHOTO CREDITS: FENERBAHCE BEKO ISTANBUL

Με τον Νάντο Ντε Κολό να αναλαμβάνει το σκοράρισμα η Φενέρμπαχτσε πάτησε γκάζι από τη δεύτερη περίοδο και μετά και πήρε τη νίκη με 90-81 απέναντι στην Μπεσίκτας για το τουρκικό πρωτάθλημα.

Η Φενέρμπαχτσε χρειάστηκε μόλις μία περίοδο για να βρει ρυθμό και με ηγέτη τον Νάντο Ντε Κολό των 24 πόντων κέρδισε με 90-81 την Μπεσίκτας για το τουρκικό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν αντίσταση για μόλις μία περίοδο όμως στη συνέχεια εξασφάλισαν διψήφια διαφορά με τον Γάλλο να κάνει τη διαφορά στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν την αντεπίθεσή τους στην τρίτη περίοδο όμως η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής και η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη. Πλην του Ντε Κολό που ήταν ο πρώτος σκόρερ με 24 πόντους, πολύ καλοί ήταν και οι Χαζέρ και Μαχμούτογλου με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα. Για την Μπεσίκτας ξεχώρισαν οι Σιπαχί και Τζέφερσον που είχαν από 23 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 51-31, 69-54, 90-81

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζορτζεβιτς): Μπιρσέν, Χαζέρ 18 (4/6 τρίποντα), Μαχμούτογλου 13 (4/9 τρίποντα), Γκούντουριτς 10 (6/7 βολές), Φλόιντ 5 (8 ριμπάουντ), Ακπινάρ, Ντε Κολό 24 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπούκερ 10 (2), Πολονάρα 10 (4/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ).