ΤΟΥΡΚΙΑ

Φενέρμπαχτσε - Καρσίγιακα 71-80: Μεγάλο break και 1-1 η σειρά των ημιτελικών

EUROKINISSI

Σ' ένα μεγάλο ματς στο Ulker Sports Arena, η "μισή" Φενέρμπαχτσε ηττήθηκε με 80-71 από την Καρσίγιακα που έκανε το break, για να ισοφαρίσει σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Αμφίρροπα αποδεικνύονται τα παιχνίδια ανάμεσα σε Φενέρμπαχτσε και Καρσίγιακα, με την ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα να κάνει το break (71-80) και να ισοφαρίζει σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ρέιμαρ Μόργκαν με 21 πόντους, με 10 ριμπάουντ, ενώ ο Μετετσάν Μπιρσέν έβαλε 19 από 7/9 σουτ, με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Όσο για τους ηττημένους, οι οποίοι δεν είχαν τους Ντε Κολό, Ντουβερίογλου, Πιέρε, Ουλάνοβας και Έντι, ο Ντανίλο Μπάρτελ βγήκε μπροστά και ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 15 πόντους από 6/6 σουτ, με 6 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Γιαν Βέσελι και Μάρκο Γκούντουριτς που πέτυχαν 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν κάπως νωθρά στο παρκέ, με την ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα να είναι πιο αποτελεσματική στην επίθεση και να παίρνει την πρώτη περίοδο (20-23). Με τον ίδιο μάλιστα ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Τόνι Τέιλορ να πετυχαίνει μερικά δύσκολα σουτ και να δίνει έναν ισχνό προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του, λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους (37-41).

Από εκεί και πέρα, το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο δεύτερο μέρος, με τη Φενέρ να μπαίνει πολύ πιο ορεξάτη στο παρκέ, όμως η αστοχία έξω από τα 6,75μ. τους ανάγκασε να μην κολλήσουν στο σκορ και να ανακτήσουν το χαμένο έδαφος οι φιλοξενούμενοι. Στα τελευταία λεπτά του ματς, ο Μετετσάν Μπιρσέν που έτρεξε στον αιφνιδιασμί, πέτυχε ένα μεγάλο σουτ τριών πόντων, ανέβασε την διαφορά στο +6, με τη Φενέρ να μην μπορεί να αντιδράσει και να ηττάται μέσα στο γήπεδό της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 37-41, 59-64, 71-80

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Γκούντουριτς 12, Μαχμούτογλου 3, Μπάρτελ 15 (6/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Βέσελι 14 (6/12 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σιπάχι 2, Πέρεζ 6, Ο΄Κουίν 6 (8 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς 10 (1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καντάν, Ονάν, Ντίξον 3

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 19/36 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 15/19 βολές 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 5 επιθετικά), 12 ασίστ, 8 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ

Photo Credits: Eurokinissi