ΜΠΑΣΚΕΤ

Μονακό - Ερυθρός Αστέρας 63-66: Νέος θρίαμβος για Τόμιτς

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε με 66-63 στο Πριγκιπάτο την περσινή φιναλίστ του Champions League, Μονακό, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές του Eurocup.

Μετά τη νίκη της πρεμιέρας με 88-73 επί της Ουλμ, ο Ερυθρός Αστέρας άλωσε και το Πριγκιπάτο, κερδίζοντας με 66-63 την φιναλίστ του περσινού Champions League, Μονακό.

Με όπλο την άμυνα της, η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς κατάφερε να μπλοκάρει την επιθετική λειτουργία των Μονεγάσκων και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 17-6.

Οι γηπεδούχοι του Σάσο Φιλιπόβσκι βρήκαν κάποιες λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, δυσκόλεψαν την κυκλοφορία της μπάλας για τους Σέρβους στην περιφέρεια, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο -5.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μονακό επέβαλλε ολοκληρωτικά τον ρυθμό της και με ένα επιμέρους 20-8, προηγήθηκε με 44-37 στο 30'.

Ωστόσο η τελευταία κουβέντα ανήκε στους παίκτες του Μίλαν Τόμιτς, που οργίασαν επιθετικά (29π.) στο τελευταίο σπριντ της αναμέτρησης και με τον Ράγκλαντ να είναι καθοριστικός εκεί που η μπάλα "έκαιγε" (στο 61-61 με 1/1 τρ. και 2/2 βολές πήγε στο σκορ στο 61-66), πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 6-17, 24-29, 44-37, 63-66