ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

Ερυθρός Αστέρας - Ζελέζνικ 101-71: Ο Λόιντ καθάρισε για τους "ερυθρόλευκους"

Ο Τζόρνταν Λόιντ με την φανέλα του Ερυθρού Αστέρα
Ο Τζόρνταν Λόιντ με την φανέλα του Ερυθρού Αστέρα ABA-LIGA, CRVENA ZVEZDA MTS

Πρώτος και ολομόναχος στην κορυφή είναι ο Ερυθρός Αστέρας στο πρωτάθλημα της Αδριατικής Λίγκας, μετά από τη νίκη του επί της Ζελέζνικ με 101-71.

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Ζελέζνικ 101-71 και πλέον έπιασε κορυφή στην ABA League.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς έδειξαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά συνέπεια τόσο στην άμυνα όσο και στο σκοράρισμα, με τον Τζόρνταν Λόιντ να κάνει πάρτι στην επίθεση.

Τα πράγματα, δυσκόλεψαν πολύ για την Ζελέζνικ με το τέλος του πρώτου μέρους (63-47), οι γηπεδούχοι συνέχισαν όμως με τον ίδιο απτόητο ρυθμό και έφτασαν στην άνετη επικράτηση, διαλύοντας με 101-71 τους φιλοξενούμενους.

Για τους νικητές, ο Τζόρνταν Λόιντ πέτυχε 18 πόντους, από 3/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές, με 2 ασίστ, σε 17 λεπτά που αγωνίστηκε, ενώ για τους ηττημένους, ο Νεμάνια Νέναντιτς, σημείωσε 20 πόντους, από 4/9 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/8 βολές, με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-27, 63-47, 80-51, 101-71

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Γουόλντεν 7 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χολ 5, Λόιντ 18 (3/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2 ασίστ), Ουσκόκοβιτς 10 (6 ριμπάουντ), Νταβίντοβατς 12 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λάζιτς, Ράντανοβ 5, Ντόμπριτς 14 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σιμόνοβιτς 7, Γιάκοντιτς-Κούριτζα 3, Κούζμιτς 7 (6 ριμπάουντ), Νόκο 13 (3/5 δίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 19/33 δίποντα, 13/34 τρίποντα, 24/30 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 11 επιθετικά), 29 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη, 3 μπλοκς

Photo Credits: Aba-Liga, Crvena zvezda mts