Ερυθρός Αστέρας - Μπασκόνια 74-63: Όρθιοι οι ερυθρόλευκοι στην καυτή Χάλα Πιονίρ, αγωνία για Βιλντόσα

FK CRVENA ZVEZDA

Ο κόσμος έδωσε την ώθηση, ο Ερυθός Αστέρας έπαιξε ατσάλινη άμυνα και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Μπασκόνια. Αγωνία για τον Λούκα Βιλτνόσα, που αποχώρησε τραυματίας.

Ο Ερυθρός Αστέρας καιγόταν για το αποτελέσμα και η Χάλα Πιονίρ πήρε φωτιά από τους χιλιάδες παθιασμένους Σέρβους οπαδούς που δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουδούν και έσπρωξαν την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στη νίκη με 74-63 επί της Μπασκόνια. Οι ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 13-17 και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες του για είσοδο στα play-offs της EuroLeague, την ώρα που το ρεκόρ των Βάσκων ήρθε σε απόλυτη ισορροπία (15-15).

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και κράτησαν την ισπανική ομάδα 20 πόντους κάτω από το μέσο όρο της (83.6 πόντοι), ωστόσο, ανησυχούν για τον Λούκα Βιλντόσα που έπαιξε για κάτι περισσότερο από 10' πριν αποχωρήσει με πρόβλημα τραυματισμού. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 20 πόντους.

Η Μπασκόνια μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο (0-7, 2'11") και επέβαλλε το ρυθμό της σε όλη την πρώτη περίοδο (21-26), βρίσκοντας πολύτιμες λύσεις από μέση και κοντινή απόσταση (8/11 δίποντα, 4/4 βολές). Σρο 12ο λεπτό οι Βάσκοι βρέθηκαν να έχουν διψήφιο προβάδισμα (23-33), ενώ λίγο αργότερα ο Βάνια Μαρίνκοβιτς διαμόρφωσε το 23-35 (12'30").

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Ερυθρός Αστέρας γύρισε το διακόπτη, έπαιξε σκυλία άμυνα και τρέχοντας ένα σερί 14-0 βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (37-35, 18'45"). Ο Μάρκους Χάουαρντ έδωσε τρίποντη ανάσα στους φιλοξενούμενους (37-38) που είχαν μείνει για επτά ολόκληρα λεπτά χωρίς σκορ, ενώ ο Όγκνιεν Ντόμπριτς ήταν εκείνος που είχε την τελευταία λέξη πριν την ανάπαυλα (39-38,20').

Πιάνοντας το νήμα από εκεί που το άφησαν, οι ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου έτρεξαν ένα επιμέρους 11-2 μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου και βρέθηκαν στο +10 (50-40). Οι Βάσκοι, παρότι πριν από αυτό το ματς ήταν η ομάδα με την καλύτερη επίθεση στην EuroLeague (83.6 πόντοι μ.ό), συνέχισαν να δυσκολεύονται να βρουν σκορ και έτσι ο Αστέρας μπήκε στην τελευταία περίοδο με ένα προβάδισμα 8 πόντων (57-49, 30').

Ο Ντάριους Τόμπσον ανέλαβε δράση στο τέταρτο δεκάλεπτο και με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους κατάφερε να φέρει τους φιλοξενούμενους στο -5 (62-57) στο 35'. Δύο τρίποντα από Φακούντο Καμπάσο και Νεμάνια Νέντοβιτς βοήθησαν τους Σέρβους να αντέξουν την πίεση (68-59, 36'). Ο Λούκα Μίτροβιτς έφερε τουε γηπεδούχους στο +10 (71-61) με 1'31" να μένουν στο χρονόμετρο και κάπου εκεί έβαλε τη σφραγίδα στη νίκη της ομάδας του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά, Ρότσα, Πάντερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-26, 39-38, 57-49, 74-63

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 3 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Λαζάρεβιτς, Καμπάσο 3 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Μίτροβιτς 8 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Ντόμπριτς 11 (1/6 τρίποντα), Νέντοβιτς 20 (2/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/8 βολές), Μάρτιν 10 (8 ριμπάουντ) , Μάρκοβιτς 3 (1) , Πετρούσεβ 4 (9 ριμπάουντ) , Μπέντιλ 12 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 3 (1/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Χάιντεγκερ 2, Ραϊέστε 3 (1) , Μαρίνκοβιτς 7 (1), Ντίεθ , Τόμπσον 15 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη) , Κότσαρ 9 (5 ριμπάουντ) , Ίνοκ 2 (6 ριμπάουντ), Κοστέλο 6 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Γκιεντράιτις 10 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη) , Χομς 6 (2), Κούρουτς

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 18/38 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 11/19 βολές, 38 ριμπάουντ ( 13 επιθετικά - 25 αμυντικά), 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 19/33 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 7/9 βολές, 44 ριμπάουντ ( 9 επιθετικά - 35 αμυντικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 19 λάθη, 2 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 31 αγωνιστική ο Ερυθρός Αστέρας θα υποδεχτεί τη Βαλένθια (29/03, 20:00) και η Μπασκόνια την Άλμπα (28/03, 21:30).