VTB LEAGUE

Ενισέι - Ούνικς Καζάν 80-83: Νίκη-θρίλερ στην παράταση με 28 πόντους του Χεζόνια

Ο Μάριο Χεζόνια με την φανέλα της Ούνικς
Ο Μάριο Χεζόνια με την φανέλα της Ούνικς PHOTO CREDITS: UNICS.RU

Με τον Μάριο Χεζόνια να την οδηγεί επιθετικά, η Ούνικς πήρε πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στην Ενισέι εκτός έδρας και επικράτησε στην παράταση με 83-80 στη VTB League.

Ο Μάριο Χεζόνια ήταν καυτός στη νίκη της Ούνικς με 83-80 επί της Ενισέι στην παράταση για τη VTB League. Ο Κροάτης φόργουορντ της ρωσικής ομάδας έκανε τα πάντα με 28 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ για την ομάδα του και της χάρισε τη νίκη σε ένα δύσκολο ματς.

Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο απέναντι στον Χεζόνια και την παρέα του, είχαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα ωστόσο υπολόγιζαν χωρίς τον Κροάτη που έκανε μία από τις καλύτερες και πιο γεμάτες εμφανίσεις του με την φανέλα της Ούνικς.

Η ανατροπή έγινε ουσιαστικά από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά όταν το σύνολο του Περάσοβιτς ροκάνισε τη διαφορά και την έφερε στους 4 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα μίλησε η κλάση της Ούνικς που ισοφάρισε το ματς, πήγε στην παράταση και έκλεψε τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για την Ενισέι ήταν ο Γουέρ με 19 πόντους, ενώ για την Ούνικς πλην του τρομερού Χεζόνια ξεχώρισε ο Λορέντζο Μπράουν με 21 πόντους και 5 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 34-28, 53-49, 69-69 (κ.α), 80-83

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Μπράουν Τ 12 (9 ριμπάουντ), Κανάαν, Μπράουν Λ, 21 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπράντλι, Ζμπάνοφ 2, Ζάιτσεφ 1, Χεζόνια 28 (8/11 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κλιμένκο, Ουζίνσκι 12 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Τζεκίρι 2, Βοροντσέβιτς 5 (4 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ούνικς: 22/40 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 18/20 βολές, 38 ριμπάουντ (28+10), 17 ασίστ, 17 λάθη, 11 κλεψίματα, 5 τάπες.