EUROBASKET

Ελλάδα - Σερβία 51-85: Συντριβή, όλα για όλα με την Ιταλία την Κυριακή (20/6) για την πρόκριση

Η Έλενα Μποσγανά με την φανέλα της Εθνικής Γυναικών
Η Έλενα Μποσγανά με την φανέλα της Εθνικής Γυναικών EUROKINISSI

Μία κλάση ανώτερη η Σερβία, στηρίχθηκε σε ένα εκπληκτικό 23-3 στην δεύτερη περίοδο για να καθαρίσει νωρίς το παιχνίδι, συντρίβοντας με 85-51 την (χωρίς Σταμολάμπρου) Εθνική Γυναικών. Τα παίζει όλα για όλα την Κυριακή (20/6) η Ελλάδα κόντρα στην Ιταλία για την πρόκριση.

Καταιγιστική. Η Σερβία ήταν ακριβώς αυτό κόντρα στην Εθνική Γυναικών, την συνέτριψε με 51-85 για την 2η αγωνιστική του Eurobasket 2021 και την άφησε στην τελευταία θέση του ομίλου εν αναμονή του άλλου αγώνα ανάμεσα σε Μαυροβούνιο και την Ιταλία.

Πλέον, η Ελλάδα θα τα παίξει όλα για όλα την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Ιταλία (20/6, 13:00, ΕΡΤ Sports), ψάχνοντας για την νίκη που (ανάλογα με το τι θα γίνει στον αγώνα των "ατζούρι" με το Μαυροβούνιο) ελπίζει να της δώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Σερβία δεν άφησε περιθώρια στην Ελλάδα, καθαρίζοντας το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, το επιμέρους σκορ της οποίας ήταν 23-3. Ήταν ένα εφιαλτικό δεκάλεπτο για την ομάδα του κόουτς Μασλαρινού, που - με την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου να τίθεται εκτός μόλις μία ώρα πριν το τζάμπολ - υπήρχαν στιγμές που δεν μπορούσε καν να περάσει το κέντρο στην δεύτερη, με αποτέλεσμα να παραδοθεί, προσπαθώντας απλώς να μαζέψει την διαφορά στο τέλος, σε ένα παιχνίδι που την βρήκε να έχει 7 ασίστ για 23 λάθη και την Σερβία να κάνει 16 κλεψίματα.

Η Άρτεμις Σπανού με 10 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ της Εθνικής Γυναικών, με την Έλενα Μποσγανά να προσθέτει 9 πόντους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ελλάδα ξεκίνησε μαγκωμένη το παιχνίδι και η Σερβία δεν το άφησε έτσι. Παίζοντας πιεστική άμυνα και στοχεύοντας κοντά στο καλάθι, οι Σέρβες ξέφυγαν με 0-9 και 4-13 στην αρχή του αγώνα, παίρνοντας τον έλεγχο. Η Ελλάδα ωστόσο αντέδρασε και με την έφηβη Μποσγανά να περνάει στο παρκέ και να δίνει λύσεις μείωσε σε 13-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Αυτό όμως έμελλε να ξυπνήσει τις Σέρβες.

Στην δεύτερη περίοδο η Σερβία ήταν καταιγιστική. Προκάλεσε ασφυξία στην Ελλάδα με την άμυνά της, χτυπούσε άμεσα στον αιφνιδιασμό και έβρισκε το ένα ελεύθερο σουτ μετά το άλλο. Αποτέλεσμα ήταν ένα σερί 13-0, με το οποίο εκτόξευσε την διαφορά στους 17 πόντους (13-30), αφού η Ελλάδα έμεινε 6 λεπτά χωρίς πόντο. Λίγο αργότερα μάλιστα έκλεισε 8 λεπτά χωρίς καλάθι (είχε μόνο μία εύστοχη βολή), με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 20 πόντους (14-34) και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει στο σκορ στο 16-40.

Ήταν πλέον σαφές ότι το παιχνίδι δεν γυρνούσε. Κάπως έτσι, το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τις Σέρβες να ανεβάζουν συνεχώς την διαφορά, φτάνοντας ακόμα και στο +40, με την Ελλάδα απλώς να προσπαθεί να μειώσει στο τέλος την έκταση της ήττας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-17, 16-40, 37-65, 51-85

ΕΛΛΑΔΑ (Μασλαρινός): Αλεξανδρή 3 (1), Αναστασοπούλου, Διέλα, Λούκα 2, Τσινέκε 6 (2), Μποσγανά 9 (1), Φασούλα 4, Νικολοπούλου 3 (1), Παυλοπούλου 7 (1), Σωτηρίου 7 (1), Σπανού 10

ΣΕΡΒΙΑ (Μάλκοβιτς): Άντερσον 9 (2), Μπουτούλια 11 (2), Ντούλαγκιτς 5, Γιάνκοβιτς 7, Γιοβάνοβιτς 8, Μπρουκς 3 (1), Κάτζο 8 (2), Κρβεντάκιτς 13 (1), Ντάμποβιτς 5, Κράσνικ 2, Σκόριτς 7 (1), Βάσιτς 7 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 15/37 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 6/9 βολές, 26 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 23 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Τα ομαδικά στατιστικά της Σερβίας: 24/40 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 10/14 βολές, 42 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 14 λάθη, 16 κλεψίματα