NBA

Χόρνετς - Σέλτικς 129-140: Ματσάρα και νίκη στην παράταση για την Βοστώνη με 41αρα του Τέιτουμ

Ο Τζέισον Τέιτουμ με την φανέλα των Σέλτικς
Ο Τζέισον Τέιτουμ με την φανέλα των Σέλτικς Ⓒ 2021 JACOB KUPFERMAN/ ASSOCIATED PRESS

Τρομερό παιχνίδι έγινε στην Σάρλοτ, με τους Σέλτικς να καταφέρνουν να αποδράσουν με την νίκη με το χορταστικό 140-129 στην παράταση χάρη στη μαγική εμφάνιση του Τζέισον Τέιτουμ, ο οποίος σταμάτησε στους 41 πόντους.

Σε έναν αγώνα με ατμόσφαιρα playoffs, οι Σέλτικς ήταν αυτοί που κατάφεραν να αποδράσουν με την νίκη στην έδρα των Χόρνετς, επικρατώντας με 129-140 στην παράταση.

Ο Τζέισον Τέιτουμ με 41 πόντους έδειξε τον δρόμο στους Σέλτικς, με τον Τζέιλεν Μπράουν να προσθέτει 30 πόντους και τον Ντένις Σρούντερ 23 πόντους, σε ένα παιχνίδι που είχε 28 εναλλαγές στο σκορ και 12 ισοπαλίες! Στην παράταση ωστόσο οι "Κέλτες" ήταν πιο ψύχραιμοι και σε συνδυασμό με την αποβολή του ΛαΜέλο Μπολ με 6 φάουλ κατάφεραν να ξεφύγουν και να φτάσουν στην νίκη.

Οι Μπολ και Μάιλς Μπρίτζες είχαν από 25 πόντους για τους νικητές, με τον Κέλι Ούμπρε να προσθέτει 19 πόντους, με την Σάρλοτ να γνωρίζει την πρώτη φετινή της ήττα, χάνοντας την ευκαιρία να ξεκινήσει με 4-0 για πρώτη φορά στην ιστορία της.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-33, 66-68, 97-94, 122-122, 129-140

ΧΟΡΝΕΤΣ: Χέιγουορντ 15 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπρίτζες 25 (2/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Πλάμλι 12 (11 ριμπάουντ), Μπολ 25 (7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 λάθη), Ούμπρε 19 (5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΜακΝτάνιελς 13 (2), Μάρτιν 3 (1), Ρίτσαρντς 7, Σμιθ 10

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 41 (6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ρ. Γουίλιαμς 12 (16 ριμπάουντ), Σμαρτ 7 (1/9 τρίποντα, 5 ασίστ), Σρούντερ 23 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπράουν 30 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Πάρκερ 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γ. Γουίλιαμς 9 (1), Ερνανγκόμεθ 2, Πρίτσαρντ 3 (1), Ρίτσαρντσον