NBA

Χόρνετς - Πέλικανς 110-112: Με όπλο την άμυνα έφυγαν με το διπλό και ελπίζουν για τα play-in

Ⓒ 2021 BRIAN WESTERHOLT/ASSOCIATED PRESS

Οι Πέλικανς χάρη στην επιθετική τους άμυνα στο τέταρτο και τελευταίο δωδεκάλεπτο και παρόλες τις απουσίες (Ίνγκραμ - Γουίλιαμσον) κατάφεραν και έφυγαν με το διπλό από την Σάρλοτ, επικρατώντας των Χόρνετς με 112-110.

Στο 31-37 στην Ανατολική Περιφέρεια του NBA ανέβηκαν οι Πέλικανς (αγωνίστηκαν δίχως τους Ίνγκραμ - Γουίλιαμσον), καθώς επικράτησαν των Χόρνετς 112-110, χάρη στην καταπληκτική τους άμυνα στην τέταρτη περίοδο.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν με συνέπεια έξω από την περίμετρο και να ανεβάζουν για πρώτη φορά την διαφορά στο +9 (34-25). Το ημίχρονο παρόλα αυτά ολοκληρώθηκε, με την ομάδα της Σάρλοτ να τρέχει ένα σερί, να επιστρέφει στο ματς και να παίρνει μία διαφορά της τάξεως των δέκα πόντων (67-57).

Από εκεί και πέρα, το ματς είχε γίνει ντέρμπι, με τους Πέλικανς να παίζουν εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο και τελευταίο δωδεκάλεπτο και να παίρνουν εν τέλει τη νίκη, που τους δίνει ελπίδα -έστω και μικρή- για συμμετοχή στο play-in tournament.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Έρικ Μπλέντσο με 24 πόντους, από 5/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/10 βολές, με 11 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Τέρι Ροζίερ έκανε σχεδόν τα πάντα, έβαλε 43 πόντους (9/15 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 4/4 βολές, με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ) όμως δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-34, 67-57, 96-89, 110-112

ΧΟΡΝΕΤΣ: ΜακΝτάνιελς 2, Γουάσινγκτον 14 (12 ριμπάουντ), Μπιγιόμπο (8 ριμπάουντ), Ροζίερ 43 (7/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπολ 22 (5 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Μάρτιν 3, Ζέλερ 17 (8 ριμπάουντ), Μονκ 5, Γουαναμέικερ 4 (4 ασίστ)

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Μάρσαλ 13, Τζόνσον 18 (8 ριμπάουντ), Ερναγκόμεζ 9 (16 ριμπάουντ), Μπλέντσο 24 (8/17 σουτ, 11 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Αλεξάντερ-Γουόκερ 13, Γκάμπριελ 2 (6 ριμπάουντ), Χέις 18 (8 ριμπάουντ), Ιγούντου 2, Λιούις Τζ. 2