NBA

Χοκς - Σίξερς 103-100: Από το -18 η Ατλάντα με σούπερ Γιανγκ και 2-2

Ο Τρέι Γιανγκ με την φανέλα των Χοκς
Ο Τρέι Γιανγκ με την φανέλα των Χοκς 2021 MATT SLOCUM/ASSOCIATED PRESS

Ψυχωμένοι οι Χοκς, επέστρεψαν από το -18 κόντρα στους Σίξερς, πήραν την νίκη με 103-100 και ισοφάρισαν σε 2-2 την σειρά. Σούπερ Γιανγκ με 25 πόντους και 18 ασίστ.

Οι Χοκς είναι εδώ και δεν σκοπεύουν να πάνε πουθενά. Πραγματικά μαμούνια, τα "Γεράκια" έδειξαν χαρακτήρα στο Game 4 με τους Σίξερς στην Ατλάντα και πήραν την νίκη με 103-100, επιστρέφοντας από το -18 της δεύτερης περιόδου, ισοφαρίζοντας σε 2-2 την σειρά.

Οι Σίξερς είχαν την ευκαιρία αρχικά να πάρουν το προβάδισμα με το σκορ στο 101-100, αλλά ο Τζοέλ Εμπίντ (0/12 σουτ στο δεύτερο ημίχρονο) αστόχησε σε λέι-απ. Ακολούθως, με το σκορ στο 103-100 έπειτα από δύο βολές του Τρε Γιανγκ, ο Σεθ Κάρι θέλησε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά το τρίποντο που επιχείρησε ήταν εκπρόθεσμο και άστοχο.

Ο Γιανγκ με 25 πόντους (αλλά 8/26 σουτ) και 18 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να προσθέτει 22 πόντους και τον Τζον Κόλινς 14 πόντους.

Για τους Χοκς, ο Τομπάιας Χάρις είχε 20 πόντους και ο Κάρι 17 πόντους, ενώ ο Εμπίντ είχε μεν 17 πόντους και 21 ριμπάουντ, αλλά με μόλις 4/20 σουτ.

Όσο για τον αγώνα, αυτός ξεκίνησε με τους Σίξερς να δείχνουν να ελέγχουν την κατάσταση, ξεφεύγοντας με 20-28 στην πρώτη περίοδο. Η κατάσταση μάλιστα έγινε ακόμα καλύτερη για αυτούς στην δεύτερη περίοδο, αφού χάρη σε ένα ξέσπασμα ξέφυγαν με 42-60, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 49-62.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε η πρώτη αντίδραση των Χοκς. Βλέποντας τον Εμπίντ να μην είναι καλά (κάποια στιγμή στην 2η περίοδο είχε πάει στα αποδυτήρια), οι γηπεδούχοι άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά μειώνοντας σε 70-75 και τελικά σε 80-82 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρπι.

Στην τέταρτη περίοδο η Ατλάντα πέρασε μπροστά στην πρώτη φάση με 83-82. Πλέον θα γινόταν μάχη. Και οι Χοκς αποδείχθηκαν πιο ανθεκτικοί, με αποκορύφωμα του τέλος του αγώνα, όταν ο Γιανγκ έβαλε τα σουτ και τις βολές που έπρεπε, οδηγώντας τους στην νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-28, 49-62, 80-82, 103-100

ΧΟΚΣ: Κόλινς 14 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Καπέλα 12 (13 ριμπάουντ), Γιανγκ 25 (8/26 σουτ, 3/11 τρίποντα, 18 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 22 (9/24 σουτ, 4/13 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χέρτερ 10 (2), Γκαλινάρι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Οκόνιου 4, Σνελ, Γουίλιαμς 9 (1)

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρι 20 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Εμπίντ 17 (4/20 σουτ, 1 τρίποντο, 21 ριμπάουντ), Σίμονς 11 (12 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Κάρι 17 (3), Κορκμάζ 10 (2), Χάουαρντ 7 (10 ριμπάουντ), Μάξεϊ 3 (1), Θάιμπουλ 5 (1), Μίλτον 8 (1), Χιλ 2