NBA

Χοκς - Σέλτικς 127-112: Απίστευτος Γκαλινάρι, εκτέλεσε την Βοστώνη με 38 πόντους και 10 τρίποντα

Ο Ντανίλο Γκαλινάρι με την φανέλα των Χοκς
Ο Ντανίλο Γκαλινάρι με την φανέλα των Χοκς Ⓒ 2021 JASON DECROW/ ASSOCIATED PRESS

Ο Ντανίλο Γκαλινάρι έκανε πράγματα και θαύματα κόντρα στους Σέλτικς και τελειώνοντας τον αγώνα με 38 πόντους με 10/12 τρίποντα οδήγησε τους Χοκς στην νίκη με 127-112.

Ο Ντανίλο Γκαλινάρι έψαχνε από την αρχή της σεζόν ένα παιχνίδι που θα τον βοηθούσε να "ξεμπουκώσει". Αυτό το παιχνίδι έμελλε να έρθει τελικά κόντρα στους Σέλτικς.

Ο Ιταλός φόργουορντ έκανε μαγικά πράγματα κόντρα στην Βοστώνη και ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 38 πόντους με 10/12 τρίποντα πήρε από το χέρι την Ατλάντα και μαζί με τον Τρε Γιανγκ (33 πόντοι) οδήγησαν την ομάδα τους στην νίκη.

Μία νίκη που πρακτικά είχε "κλειδώσει" από το πρώτο ημίχρονο, όταν οι Χοκς ξέφυγαν με 72-49, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν διαρκώς την διαφορά και στο δεύτερο ημίχρονο, πριν χαλαρώσουν στο τέλος και δώσουν την ευκαιρία στους Σέλτικς να μειώσουν στο σκορ.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 17 πόντους (αλλά 6/16 σουτ) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σέλτικς, με τον Τζεφ Τιγκ να προσθέτει 14 πόντους, σε μία βραδιά που ο Τζέισον Τέιτουμ έμεινε στους 13 πόντους με 4/20 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 40-27, 72-49, 99-78, 127-112

ΧΟΚΣ: Κόλινς 14 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Καπέλα 9 (9 ριμπάουντ), Γιανγκ 33 (5 τρίποντα, 11 ασίστ), Σνελ 12 (4), Χέρτερ 5 (1), Γκαλινάρι 38 (10/12 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Νάιτ, Φερνάντο, Οκόνιου 5, Χιλ 2, Ρόντο, Γκούντγουιν 5 (1), Μέις 4 (5 ασίστ)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τόμπσον 13 (13 ριμπάουντ), Τέιτουμ 13 (4/20 σουτ, 1/8 τρίποντα), Τάις, Τιγκ 14 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράουν 17 (6/16 σουτ, 5 ασίστ), Οτζελέγιε 3, Γ. Γουίλιαμς, Νέσμιθ 13 (3), Φολ 2, Ρ. Γουίλιαμς 6, Πρίτσαρντ 3, Έντουαρντς 11 (1), Γουότερς 11 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκριν 6

Photo Credits: ⓒ 2021 Jason DeCrow/ Associated Press