NBA

Χοκς - Ρόκετς 124-95: Σόου με το Χιούστον και τυπικά 5η η Ατλάντα

Ο Τρε Γιανγκ των Χοκς
Ο Τρε Γιανγκ των Χοκς Ⓒ 2021 GARETT FISBECK/ ASSOCIATED PRESS

Έχοντας εξασφαλίσει την 5η θέση πριν τον αγώνα με τους Ρόκετς, οι Χοκς ξεκούρασαν τους περισσότερους βασικούς παίκτες τους, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να πάρουν την νίκη με 124-95.

Την στιγμή που οι Νικς νίκησαν με 96-92 τους Σέλτικς κλειδώνοντας την 4η θέση στην Ανατολή, στέλνοντας 5ους τους Χοκς και 6ους τους Χιτ (οι τελευταίοι θα παίξουν με τους Μπακς στον πρώτο γύρο), ήταν λίγο-πολύ αναμενόμενο ότι η Ατλάντα θα παρατασσόταν χωρίς κάποιους βασικούς κόντρα στους Ρόκετς. Αυτό και έγινε, με τους Χοκς πάντως να παίρνουν την νίκη με 124-95.

Διαβάστε ΕΔΩ την τελική κατάταξη σε Ανατολή και Δύση και τα ζευγάρια των playoffs και των play-in τουρνουά.

Οι Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και Κλιντ Καπέλα δεν αγωνίστηκαν, οι Τρε Γιανγκ και Τζον Κόλινς έμειναν στο παρκέ από 16 λεπτά, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την Ατλάντα να κάνει πάρτι από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα, φτάνοντας δια περιπάτου στην νίκη. Στον πρώτο γύρο των playoffs οι Χοκς θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας τους Μπουλς.

Ο Ονιέκα Οκόνιου με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κόλινς να προσθέτει 15 πόντους.

Για τους Ρόκετς, ο Ντι Τζέι Όγκαστιν και ο Αρμόνι Μπρουκς είχαν από 18 πόντους, με τον δεύτερο να έχει 6/18 τρίποντα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-33, 72-54, 99-72, 124-95

ΧΟΚΣ: Κόλινς 15 (1), Οκόνιου 21 (14 ριμπάουντ), Χιλ 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάντερ 14 (4/11 σουτ), Γιανγκ 10 (3/9 σουτ, 1 τρίποντο, 9 ασίστ), Νάιτ 13 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Φερνάντο 10 (9 ριμπάουντ), Σνελ 8, Γουίλιαμς 11 (6 ασίστ), Μέις 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

ΡΟΚΕΤΣ: 16 (3/11 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λαμπ 7, Τέιτ 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μάρτιν 10 (4/15 σουτ, 2/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Όγκαστιν 18 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Όλιβερ 10 (12 ριμπάουντ), Ρέινολντς 9 (3/12 τρίποντα), Μπρουκς 18 (6/18 τρίποντα)

Photo Credits: ⓒ 2021 Garett Fisbeck/ Associated Press