NBA

Χιτ - Μπακς 137-95: Ανώμαλη προσγείωση για τον Αντετοκούνμπο και το Μιλγουόκι που πήγε χωρίς 6 παίκτες στο Μαϊάμι

2021 AP PHOTO/LYNNE SLADKY

Με rotation μόλις 10 παικτών πήγαν οι Μπακς στο Μαϊάμι, για να γνωρίσουν συντριβή από τους Χιτ (137-95) που διψούσαν για αίμα. Double-double σε 23 λεπτά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, έπαιξε αρκετά ο Γιώργος Καλαϊτζάκης, έξι απουσίες είχε το Μιλγουόκι.

Τρεις πενταδάτοι (Τζρου Χόλιντεϊ, Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο, Μπρουκ Λόπεζ) και τρεις σημαντικοί παίκτες του rotation που θέλει να χρησιμοποιήσει φέτος ο Μάικ Μπουντενχόλζερ (Ρόντνι Χουντ, Σέμι Οτζελέγε, Μπόμπι Πόρτις) έμειναν εκτός αγώνα, με αποτέλεσμα οι Χιτ να κατασπαράξουν τα ξημερώματα της Παρασκευής (22/10) τους Μπακς στο Μαϊάμι.

Tο 137-95 δεν θα προβληματίσει τους πρωταθλητές, σίγουρα όμως η συνολική τους εικόνα στην American Airlines Arena δεν ήταν καλή, απέναντι σε μια ομάδα που θέλει να τους αποκαθηλώσει από την κορυφή της Ανατολής και από την κορυφή του ΝΒΑ μετά από το περσινό σκούπισμα στον 1ο γύρο των playoffs.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπαιξε μόλις 22:48, σκόραρε 15 πόντους (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/10 βολές), μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκλεψε τρεις μπάλες, διάβασε το παιχνίδι καλά στο ξεκίνημα πασάροντας στα double-teams των Χιτ, όμως θα ήταν αφύσικο να έκανε κάτι περισσότερο σε μια τόσο κακή βραδιά για την ομάδα του.

Ο Θανάσης ταλαιπωρήθηκε με τα φάουλ, ο Γιώργος Καλαϊτζάκης έπαιξε αρκετά και πέτυχε και τα πρώτα του καλάθια σε επίσημο αγώνα (8 πόντοι, 3 ριμπάουντ σε 18 λεπτά), από εκεί και πέρα ωστόσο οι Μπακς θα προσπαθήσουν να ξεχάσουν άμεσα αυτό το παιχνίδι και να πορευθούν ελπίζοντας ότι κάποιοι από τους τραυματίες τους θα γυρίσουν το συντομότερο δυνατό στα παρκέ.

Τάιλερ Χίρο με 27 πόντους σε 24 λεπτά, στον ρόλο του έκτου παίκτη, Τζίμι Μπάτλερ με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ και Μπαμ Αντεμπάγιο με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν οι τρεις που έκαναν όλη τη δουλειά για τους Χιτ, από τους οποίους έλειψε μόνο ο Βίκτορ Ολαντίπο που ούτως ή άλλως δεν έχει μπει ακόμη στην ομάδα εξαιτίας των τραυματισμών του. Το Μαϊάμι είχε πολλή περισσότερη ενέργεια, έχτισε προβάδισμα 25 πόντων (!) στην πρώτη περίοδο και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, τα ξημερώματα της Κυριακής (03:30) στο Σαν Αντόνιο απέναντι στους Σπερς, πριν τα Ελάφια ταξιδέψουν στην Ιντιανάπολις για να αντιμετωπίσουν τους Πέισερς τα ξημερώματα της Τρίτης (02:00).

Με τους Χιλ, Άλεν, Κόνατον, Μίντλετον, Αντετοκούνμπο άνοιξαν οι Μπακς τον αγώνα, με ένα σχήμα που δεν λειτούργησε καλά. Στο 5' είχαν 1/8 σουτ (0/6 τρίποντα), μία ασίστ για δύο λάθη και πέντε φάουλ, με αποτέλεσμα οι Χιτ να χτίσουν ένα προβάδισμα δέκα πόντων (13-3) και να φτάσουν μέχρι και το +19 (22-3) στο έβδομο λεπτό. Και δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς πήραν και στο +25 (32-7) σε ένα δωδεκάλεπτο πραγματικά εφιαλτικό για τους Μπακς που έκλεισε στο 40-17 μετά από μπλοκ του Στρους στον Νουόρα και τρίποντο του Χίρο από τα δέκα μέτρα. Το Μαϊάμι είχε 15/25 σουτ, το Μιλγουόκι είχε 5/22 και 2 ασίστ για 5 λάθη.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Χιτ έχασαν τον Λάουρι, που αναγκάστηκε να κάνει φάουλ στον Αντετοκούνμπο για να αποχωρήσει προς τα αποδυτήρια κουτσαίνοντας, πριν ο Γιάννης κάνει επιθετικό φάουλ στον Μπάτλερ και με τρία πάει στον πάγκο 8:28 πριν από το ημίχρονο. Με το σκορ στο 45-26 ο Μπουντενχόλζερ ζήτησε challenge, το κέρδισε, όμως η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οι Μπακς μείωσαν μέχρι τους 15 (53-38), παίζοντας καλύτερο μπάσκετ, μέχρι ο Σπόλστρα να καλέσει timeout από το οποίο προέκυψε ένα γρήγορο 14-0 που έριξε ξανά τα Ελάφια σε έναν βαθύ λάκκο (67-38).

Στο ημίχρονο οι Χιτ είχαν 25 καλάθια (17/31 δίποντα, 8/18 τρίποντα) και 15 ασίστ για 5 λάθη, την ώρα που οι Μπακς μετρούσαν 15 καλάθια (10/21 δίποντα, 4/23 τρίποντα) και οκτώ τελικές πάσες για οκτώ λάθη. Χίρο, Μπάτλερ, Αντεμπάγιο είχαν από 14 πόντους, ουδείς παίκτης των φιλοξενούμενων ήταν διψήφιος (Αντετοκούνμπο 8 πόντοι - 7 ριμπάουντ).

Οι Χιτ χρησιμοποίησαν ακόμη ένα σερί, ένα 10-0 αυτή τη φορά, για να γράψουν το 85-49 τέσσερα λεπτά μέσα στην τρίτη περίοδο και να εκνευρίσουν τον Μάικ Μπουντενχόλζερ που τα έβαλε με τους διαιτητές. Ο προπονητής των Μπακς έβγαλε τον Γιάννη και τον Μίντλετον τρία λεπτά πριν από το τέλος του δωδεκαλέπτου, με τον Καλαϊτζάκη να βάζει το πρώτο του καλάθι σε επίσημο αγώνα, αλλά τα πάντα να έχουν κριθεί. Με rotation δέκα παικτών ο coach Bud αναγκάστηκε να αφήσει τους Χιλ - Άλεν - Κόνατον στο παρκέ και στην τέταρτη, χωρίς πάντως να ασχολείται κάποιος πραγματικά με το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 40-17, 72-43, 105-68, 137-95

ΜΑΙΑΜΙ ΧΙΤ (Σπόλστρα): Μπάτλερ 21 (6/10 δίποντα, 9/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τάκερ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντεμπάγιο 20 (9/13 δίποντα, 2/5 βολές, 13 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 8 (2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάουρι 5 (1/6 σουτ, 6 ασίστ), Χίρο 27 (6/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντέντμον 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Στρους 5 (1), Μόρις 7 (1), Βίνσεντ 7 (1), Οκπάλα 3 (1), Μάρτιν 5 (1), Γιουρτσεβέν 8 (4/6 δίποντα), Γκάρετ

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 10 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 15 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόνατον 6 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Άλεν 14 (2/8 τρίποντα), Χιλ 8 (2), Ρόμπινσον 3 (1/6 τρίποντα), Νουόρα 11 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 6 (2/2 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μαμουκελασβίλι 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 8 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 φάουλ σε 17:46)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μαϊάμι Χιτ: 36/61 δίποντα, 15/35 τρίποντα, 20/31 βολές, 69 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη, 26 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 20/42 δίποντα, 12/42 τρίποντα, 19/29 βολές, 49 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, κανένα μπλοκ, 15 λάθη, 26 φάουλ

TAGS NBA ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ ΗΠΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA