EUROLEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αβενίδα - Ολυμπιακός 72-48: Αντίο στην Ευρώπη με ήττα

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Σαλαμάνκα από την ισπανική Αβενίδα 72-48 και ολοκλήρωσε την πρώτη του παρουσία στην EuroLeague γυναικών..

Ούτε στην Ισπανία μπόρεσε να σημειώσει την πρώτη εκτός έδρας νίκη στην φάση των ομίλων ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκες" ηττήθηκαν από την Αβενίδα με 72-48 για την 14η αγωνιστική της EuroLeague γυναικών και ολοκλήρωσαν την ευρωπαϊκή πορεία τους.

Αυτή ήταν η 12η ήττα σε 14 αγώνες στην EuroLeague για την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη, η οποία δεν προηγήθηκε ποτέ στο σκορ μετά το 3ο λεπτό και παρότι επί τρεις περιόδους δεν άφησε την Αβενίδα να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη από 12 πόντους (52-40 στο 29'), δεν μπόρεσε ποτέ να την απειλήσει ουσιαστικά.

Οι Σπυριδοπούλου (12 πόντοι) και Τόμας (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έμεινε χωρίς πόντο για έξι λεπτά από το 23' έως το 29' και δέχτηκε 20 πόντους στον αιφνιδιασμό από την ισπανική ομάδα, χάνοντας εν τέλει την επαφή με το σκορ στην τέταρτη περίοδο, όταν η Αβενίδα ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 24, χάρις στα δύο αντιαθλητικά φάουλ που κέρδισε στα τελευταία 6,5''.

Όπως και να έχει, η συνολική παρουσία του Ολυμπιακού παρά το 2-12 έδειξε πως υπάρχει προοπτική, αφού οι ερυθρόλευκες στάθηκαν αξιοπρεπώς στη διοργάνωση και πήραν σε πολλες περιπτώσεις συγχαρητήρια.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 39-31, 52-40, 72-48.

ΑΒΕΝΙΔΑ (Ρόμο): Αρόγιο 2, Ασουρμέντι 7, Γκιλ 2 (0/7 σουτ), Γκόρι 6, Λόιντ 17, Ντομίνγκεζ 4 (7 ασίστ), Ελόνου 15, Γκίβενς 8, Ρόμπινσον 11 (10 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 5 (7 ριμπάουντ), Κοσμά, Παυλοπούλου, Σωτηρίου 7, Νικολοπούλου 6, Σωτηρίου 7, Σπυριδοπούλου 12, Τόμας 12, Τίκβιτς 2 (0/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ).