ΙΤΑΛΙΑ

Αρμάνι Μιλάνο - Βίρτους Μπολόνια 94-84: Ο Σαβόν Σιλντς (35π.) έκρινε το ντέρμπι

Ο Σιλντς πασάρει την μπάλα στο Αρμάνι Μιλάνο - Ζενίτ
Ο Σιλντς πασάρει την μπάλα EUROKINISSI

Απίθανο ματς από τον Σαβόν Σιλντς, που μαζί με τον Ζακ ΛεΝτέι βοήθησαν την Αρμάνι Μιλάνο να κερδίσει (94-84) τη Βίρτους Μπολόνια στο ντέρμπι του ιταλικού πρωταθλήματος.

Ήταν το ματς του Σαββάτου στο ευρωπαϊκό μπάσκετ και δικαίωσε τις προσδοκίες. Αρμάνι Μιλάνο και Βίρτους Μπολόνια έδωσαν μια φανταστική μάχη για το ιταλικό πρωτάθλημα, με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να παίρνει τη νίκη (94-84) χάρη κυρίως στη μεγαλειώδη εμφάνιση του ασταμάτητου Σαβόν Σιλντς.

Ο Αμερικανός περιφερειακός σκόραρε 35 πόντους από 6/7 δίποντα, 7/9 τρίποντα και 2/2 βολές σε 27 λεπτά, ενώ ο Ζακ ΛεΝΒτέι πρόσθεσε 21 πόντους από 6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 6/7 βολές, μαζί με 8 ριμπάουντ σε 29 λεπτά. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +14 (53-39), η Βίρτους έκανε την αντεπίθεσή της στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Τεόντοσιτς μείωσε στο καλάθι (83-81), όμως Σιλντς και ΛεΝτέι καθάρισαν τη μπουδάδα για να κερδίσει η συνολικά ανώτερη ομάδα.

Αλιμπέγκοβιτς (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Μπελινέλι (15 πόντοι από 3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ) και Τεόντοσιτς (15 πόντοι, 3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα της Μπολόνια που έπρεπε να παλέψει και με τον εαυτό της μετά από τον αποκλεισμό από τους τελικούς του EuroCup και τη EuroLeague της σεζόν 2021/22.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-18, 53-39, 70-65, 94-84

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντιλέινι 11 (3/8 σουτ, 5/5 βολές), Πάντερ 4 (1), Σιλντς 35 (6/7 δίποντα, 7/9 τρίποντα, 2/2 βολές), Χάινς 7 (5 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 21 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Μορασκίνι, Ντατόμε 3 (1/7 σουτ), Μπρουκς 2, Τσιντσαρίνι 5 (1), Ροντρίγκεθ 2 (1/8 σουτ, 7 ασίστ), Μπίλιγκα 4

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Γκαμπλ 9 (6 ριμπάουντ), Μπελινέλι 15 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Αμπάς 5 (1), Γουίμς 6 (1), Τεόντοσιτς 15 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές), Χάντερ 9 (2/3 δίποντα, 5/5 βολές), Άνταμς 2, Ρίτσι 3 (1), Αλιμπέγκοβιτς 18 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Παγιόλα 2