STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - Λάρισα 70-52: Περίπατος για τους κίτρινους

Ο Τσάλμερς με τη φανέλα του Άρη σε φάση από τον αγώνα με τη Λάρισα
Ο Τσάλμερς με τη φανέλα του Άρη EUROKINISSI

Ο Άρης έκανε ό,τι ήθελε στον αγώνα με τη Λάρισα, πήρε με άνεση το ροζ φύλλο αγώνα (70-52) και έκανε το 2/2 απέναντι στους μπλε στη Stoiximan Basket League. Στη +1 νίκη από την τελευταία θέση πλέον οι κίτρινοι.

Ο Άρης ήταν εμφανώς καλύτερος από τη Λάρισα, πάτησε το γκάζι σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, και πήρε την άνετη νίκη (70-52) για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι κίτρινοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αστοχία (4/21 τρίποντα) και τα λάθη (21) των μπλε, για να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους και να μην απειληθούν επί της ουσίας από τους παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Άρης πήρε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα (8-2 στο 5') εκμεταλλευόμενος την απογοητευτική εκκίνηση της Λάρισας (1/5 σουτ και 3 λάθη), πολύ γρήγορα όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Με τον Μπράντον Ρας να σκοράρει από την περιφέρεια και τον Τζέρι Σμιθ να δίνει συνέχεια στις εντυπωσιακές εμφανίσεις που πραγματοποιεί μέσα στο 2021, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε το πάνω χέρι (24-26 στο 13').

Όχι για πολύ όμως. Με 0/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 0/2 βολές και 3 λάθη μέχρι την ανάπαυλα, η Λάρισα βρέθηκε όχι απλά να έχει χάσει το προβάδισμα, αλλά να βρίσκεται στο -11 (40-29), με τον Άρη να πηγαίνει στα αποδυτήρια, έχοντας αυτός πλέον τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης.

Όσο περνούσε η ώρα στο δεύτερο μέρος, τόσο μεγάλωνε η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες. Κι αυτό γιατί ο Άρης είχε επιθετικό πλουραλισμό, εν αντιθέσει με τη Λάρισα που τα περίμενε όλα από τον Τζέρι Σμιθ. Οι γηπεδούχοι έκαναν καλά τη δουλειά τους, πήραν πολλά από πολλούς και σε συνδυασμό με το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι έχαναν το ένα σουτ μετά το άλλο και βρέθηκαν στο +23 (56-33) στο 28ο λεπτό, σημείο στο οποίο φάνηκε να τελειώνουν όλα.

Οι κίτρινοι έφτασαν στην τελική επικράτηση με χαρακτηριστική άνεση (70-52), έκαναν το 2/2 απέναντι στους αντιπάλους τους και ξέφυγαν από την τελευταία θέση της κατάταξης στη Stoiximan Basket League.

Διαιτητές: Μάνος, Σώμος, Κάρδαρης.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-29, 56-37, 70-52.

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης 8 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Κουζέλογλου 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τσάλμερς 7, Ντραγκίτσεβιτς 14 (9 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ντεκόζι 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σταμάτης (0/3 σουτ), Σλαφτσάκης 2, Μιλόσεβιτς 6, Χαριτόπουλος, Σιδηροηλίας 3 (1), Καλαϊτζίδης, Λιτλ 5 (1).

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 2, Γουάσινγκτον 4, Ρας 6 (2), Κώττας, Μούρτος 2, Σμιθ 16 (2/6 τρίποντα), Καμάρας 2, Γουόσπαν 2 (1/8 σουτ), Καμπερίδης 10, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 2, Γκόρντον 2.

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 21/36 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 10/15 βολές, 38 ριμπάουντ (27+11), 16 ασίστ, 22 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 14/30 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 12/18 βολές, 30 ριμπάουντ (20+10), 9 ασίστ, 21 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, ο Άρης δοκιμάζεται εκτός έδρας απέναντι στον Προμηθέα (13/3, 17:00), ενώ η Λάρισα φιλοξενεί τον Κολοσσό (14/3, 17:00).

Photo Credits: Eurokinissi