STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Απόλλωνας - Κολοσσός 85-66: Τον διέλυσε στην τέταρτη περίοδο

EUROKINISSI

Ο Κολοσσός έκανε καλή προσπάθεια για τρία δεκάλεπτα, στο τέλος όμως ο Απόλλωνας πάτησε το γκάζι και τον διέλυσε με 85-66 για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Δεν ήταν ματς με ξεκάθαρο φαβορί και ξεκάθαρο αουτσάιντερ, όμως το απόγευμα του Σαββάτου (3/12) στην Πάτρα μίλησε ξανά ο νόμος της έδρας. Ο Απόλλωνας επικράτησε με 85-66 του Κολοσσού για την 8η αγωνιστική της Basket League και πήρε και μια καλή διαφορά, καθώς έπιασε την ομάδα της Ρόδου στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Στο 3-5 οι Αχαιοί (3-2 εντός και 0-3 εκτός έδρας), στο 3-5 και η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου (3-0 εντός και 0-5 εκτός έδρας) που μείωσε στους τρεις στο φινάλε της τρίτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε ενώ είχε χάσει προηγουμένως τον Τι Τζέι Σταρκς με τραυματισμό. Ντέιβις και Τέιλορ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών που είχαν απίθανα ποσοστά ευστοχίας, Μορέιρα στο α' μέρος και Γιαννόπουλος στο β' οι καλύτεροι του Κολοσσού που έμεινε πολύ χαμηλά στο περιφερειακό σουτ.

Με καλά ποσοστά στο δίποντο και στο τρίποντο (5/7 και 3/4 αντίστοιχα), ο Απόλλωνας έκανε καλό πρώτο δεκάλεπτο την ώρα που ο Κολοσσός δεν έπαιρνε το παραμικρό από τον Σταρκς και έκλεινε την περίοδο με 0/6 σουτ από την περιφέρεια. Ο Μπόγρης έκανε σημαντική δουλειά στην επίθεση των γηπεδούχων, σκόραρε για το 30-20 στο 13' και στο ημίχρονο το +7 των γηπεδούχων έμοιαζε δίκαιο, από τη στιγμή που η ομάδα του Βετούλα είχε 12/16 δίποντα και 5/9 τρίποντα, με 12 ασίστ για τρία λάθη.

Το ματς ήταν πιο δυναμικό στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό να μην παίρνει πολλά από τον Σταρκς και να τον χάνει προς το φινάλε της περιόδου με τραυματισμό στο πόδι. Ο Γιαννόπουλος ήταν ο πιο συνεπής, αυτός έγραψε και το 60-55 στο 29', όμως και πάλι ο Απόλλωνας κράτησε το προβάδισμα. Απλώς το 60-57 του 30' άφηνε το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Κι εκεί που όλα έδειχναν ντέρμπι, οι γηπεδούχοι μπήκαν με 7-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο για το 67-57 στο 32', με αποτέλεσμα να κόψουν οριστικά τα πόδια των αντιπάλων τους, να εκτοξεύσουν τη διαφορά και να φτάσουν σε μία πάρα πολύ άνετη επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τσολάκος, Γερακίνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 46-39, 60-57, 85-66

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 7 (2), Βησσαρίου 5 (1), Σιλά 6, Τέιλορ 20 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Καράμπελας 9 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέιβις 17 (5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόγρης 8 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέινς-Τζόουνς 2, Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 11 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 4, Όσμπορν 4, Κόφι 6, Κατσίβελης 6 (1), Γιαννόπουλος 15 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μορέιρα 15 (7/15 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 7 (1), Ντίξον 8 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ιορδάνου, Τιγκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 22/30 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 14/17 βολές, 35 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 3 επιθετικά), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 22/42 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 10/15 βολές, 32 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 9η αγωνιστική ο Απόλλωνας θα παίξει στην έδρα του Προμηθέα (10/12 στις 19:15), ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχθεί το Περιστέρι (10/12 στις 16:00).