ΤΟΥΡΚΙΑ

Αναντολού Εφές: Πρώτη ήττα στη BSL, αποχώρησε τραυματίας ο Λάρκιν

Ο Λάρκιν αποχωρεί τραυματίας από το παρκέ
Ο Λάρκιν αποχωρεί τραυματίας από το παρκέ COSMOTE TV

Η Αναντολού Εφές ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος στη BSL από την Αφιόν Μπελεντίγιε (103-85), σε έναν αγώνα που ο Σέιν Λάρκιν αποχώρησε τραυματίας και ο Εργκίν Αταμάν αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

Όλα λάθος πήγαν για την Αναντολού Εφές στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Αφιόν Μπελεντίγιε. Οι μπλε ηττήθηκαν για πρώτη φορά φέτος στη BSL (103-85), είδαν το αήττητο σερί τους (22 αγώνες) να ολοκληρώνεται, αλλά αυτό δεν ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα.

Στα μισά της τρίτης περιόδου, ο Σέιν Λάρκιν αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού (πάτησε άσχημα στο παρκέ μετά από προσπάθεια να κλέψει μια μπάλα), ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Εργκίν Αταμάν αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές λόγω έντονων διαμαρτυριών.

Σε αγωνιστικό επίπεδο, όλα χάλασαν για την Αναντολού Εφές στο τρίτο δεκάλεπτο. Τότε ήταν που οι παίκτες της είχαν 3/16 σουτ και είδαν τους γηπεδούχους να πατούν το γκάζι και να ξεφεύγουν με διψήφια διαφορά.

Ο Φρανσίσκο Κρουζ (22 πόντοι, 9 ασίστ) και ο Πολ Λάισνερ (20 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, με τους ηττημένους να στηρίζονται κατά βάση στον Ντζάναν Μούσα (18 πόντοι με 6/10 σουτ, 5/7 βολές και 5 ριμπάουντ) και τον Σερτάτς Σανλί (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Παρεμπιπτόντως, ο Εργκίν Αταμάν δεν χρησιμοποίησε -για λόγους ξεκούρασης- τους Βασίλιε Μίτσιτς, Ροντρίγκ Μπομπουά και Αντριέν Μοερμάν.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 52-51, 72-58, 103-85.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Σίνγκλετον 3 (1/7 σουτ), Μπαλμπάι 3 (1), Γκετσίμ 1 (6 ασίστ), Τουντσέρ 8 (2/11 σουτ), Ντάνστον 5, Λάρκιν 8 (2), Σαϊμπίρ 4, Γκαζί 3 (1), Μούσα 18 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Σανλί 13 (2), Πλάις 12, Άντερσον 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Αναντολού Εφές: 17/33 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 18/25 βολές, 30 ριμπάουντ (20+10), 20 ασίστ, 14 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Photo Credits: Eurokinissi