EUROCUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αϊντίν - Ολυμπιακός 68-87: Οι ερυθρόλευκες προκρίθηκαν στην φάση των "8" του EuroCup γυναικών για πρώτη φορά

PHOTO CREDITS: FIBA

Την πρόκρισή της στη φάση των "8" του EuroCup γυναικών για πρώτη φορά στην ιστορία της πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού που επιβλήθηκε της Αϊντίν με 87-68 εκτός έδρας και κάλυψε την διαφορά από το πρώτο ματς στο ΣΕΦ. Με την Μπουρζ στην επόμενη φάση.

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στη φάση των "8" του EuroCup γυναικών έπειτα από νίκη με 87-68 επί της Αϊντίν στην Τουρκία. Οι ερυθρόλευκες είχαν ηττηθεί στο πρώτο ματς στο ΣΕΦ και χρειάζονταν απαραίτητα νίκη με διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων για να πανηγυρίσουν εκείνες την πρόκριση. Έτσι και έγινε. Οι παίκτριες του Ζίμπατς είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα κι όλας λεπτά και έφτασαν με άνεση σε μία τεράστια νίκη. Στη φάση των "8" ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Μπουρζ.

Η Αϊντίν έχασε το πλεονέκτημα που είχε από το πρώτο ματς και αποχαιρέτησε την διοργάνωση. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Πλουφ με 14 πόντους ενώ για την Αϊντίν ξεχώρισε η Τόμας με 17 πόντους. Αυτή είναι η πρώτη φορά μετά από τη σεζόν 2010-11 και τον Αθηναϊκό που μία ελληνική ομάδα φτάνει μακριά στη διοργάνωση.

Πρόκειται βέβαια για ένα ιδιαίτερο σύστημα διεξαγωγής καθώς ο Ολυμπιακός δεν βρίσκεται ακόμα στα προημιτελικά της διοργάνωσης αλλά ένα στάδιο μακριά από αυτό. Αν περάσει το εμπόδιο της Μπουρζ, τέσσερις ομάδες από τους ομίλους της EuroLeague θα μπουν στα προημιτελικά του EuroCup (η 5η και 6η ομάδα κάθε ομίλου) και μαζί με τις τέσσερις της διοργάνωσης θα συνθέσουν τις ομάδες των προημιτελικών.

Με εντυπωσιακό τρόπο μπήκαν στο ματς οι ερυθρόλευκες που προηγήθηκαν με διαφορά οκτώ πόντων στα πρώτα τρία λεπτά (2-10). Η τουρκική πλευρά έδειξε να αιφνιδιάζεται από την αμυντική και επιθετική παρουσία του Ολυμπιακού που ήταν πιεστικός στην άμυνα και ψύχραιμος στην επίθεση κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +17.

Η ερυθρόλευκη κυριαρχία συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να βγάζει ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, κάνοντας παράλληλα πολύ λίγα λάθη συγκριτικά με την Αϊντίν (5 αντί 10 της τουρκικής ομάδας). Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους, το μεγαλύτερό τους προβάδισμα στο ματς και πήγαν στα αποδυτήρια στο +18 (32-50).

Η τουρκική ομάδα προσπάθησε να συμμαζέψει τα πράγματα στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωσε στους 14 πόντους (43-57), όμως ο Ολυμπιακός είχε ήδη βάλει τις βάσεις για την πρόκριση στα προημιτελικά. Ο Ολυμπιακός διατήρησε την διαφορά ασφαλείας που έχτιζε σε όλη τη διάρκεια του ματς, κάλυψε το -5 του πρώτου αγώνα και πανηγύρισε την πρόκριση στο επόμενο στάδιο της διοργάνωσης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βελίκοβ, Τσαβάρ, Γιούρτσεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-28, 32-50, 48-66, 68-87

ΑΙΝΤΙΝ: Κοκλάρ 1, Ντουμάν, Κειμάζ, Ουγκιούλ 2, Γιλντιζχάν 3, Κόατες 9 (15 ριμπάουντ), Ελντάς 10 (1), Νατσικάιτε 13 (1), Σνίτσινα 13 (2), Τόμας 17 (5/10 δίποντα, 7 ασίστ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σύρα, Νικολοπούλου 7 (13 ασίστ), Φουράκη 2, Δίελα, Βαμβακά, Πλουφ 14 (5/6 δίποντα), Τόλεφρι 13 (3), Σταμολάμπρου 10 (4/6 δίποντα), Σπυριδοπούλου 9, Βίτολα 13 (5/8 δίποντα), Χάμπλιν 6.

Ομαδικά στατιστικά - Αϊντίν: 16/41 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 21/27 βολές, 37 ριμπάουντ (19+18), 16 ασίστ, 17 λάθη, 11 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 23/37 δίποντα, 10/18 τρίποντα, 11/17 βολές, 34 ριμπάουντ (29+5), 28 ασίστ, 17 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.