ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Α2 Ανδρών: Ανατροπή ο Ολυμπιακός Β' και μεγάλη νίκη επί της Ελευθερούπολης, εύκολα το Μαρούσι

Φάση από τον αγώνα Ολυμπιακός Β' - Ελευθερούπολη (21/4)
Φάση από τον αγώνα Ολυμπιακός Β' - Ελευθερούπολη (21/4) EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός Β' έκανε μεγάλη ανατροπή από το -13 και λύγισε την Ελευθερούπολη (78-62) σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την Α2 Ανδρών, ενώ το Μαρούσι πάτησε το γκάζι στο β' μέρος και νίκησε εύκολα τον Φίλιππο Βέροιας.

Στο 25' βρισκόταν στο -13 (37-50). Στο τέλος του αγώνα ο Ολυμπιακός Β' είχε σταθεί όρθιος, είχε τρέξει ένα επί μέρους 41-12 στα τελευταία 15 λεπτά, είχε νικήσει την Ελευθερούπολη (78-62) σε εξ αναβολής αγώνα για την 4η αγωνιστική της Α2 Ανδρών και είχε κάνει ακόμη ένα καθοριστικό βήμα για την επιστροφή του στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.

Με τους Κολοβέρο, Νικολαΐδη, Σκουλίδα να αγωνίζονται παρά τους τραυματισμούς που τους ταλαιπώρησαν τις τελευταίες ημέρες και με τον Απόλλωνα Τσόχλα να επιστρέφει στη δράση, οι Πειραιώτες είχαν πρώτο σκόρερ τον Στάθη Παπαδιονυσίου (17 πόντοι), εκμεταλλεύθηκαν τον διάστρεμμα του Στέλιου Χάλαρη που είχε βάλει 9 πόντους μέχρι το τέταρτο λεπτό και πλέον κοιτάζουν τον εκτός έδρας αγώνα του Σαββάτου με το Ψυχικό του φορμαρισμένου Αλέξη Κυρίτση.

Το Μαρούσι, από την άλλη, δυσκολεύθηκε στο πρώτο μέρος αλλά πήρε με σκορ 52-32 το δεύτερο και επικράτησε εύκολα του Φιλίππου Βέροιας (99-78), με τον Ορφέα Στασινό να αγγίζει το triple-double σε 29 λεπτά (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα) και τον Γιάννη Γκαγκαλούδη να σκοράρει 29 πόντους από 19 σουτ.

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β' - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 78-62

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 32-35, 51-52, 78-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β' (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 17 (3/4 βολές, 4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κουρτίδης, Νικολαΐδης 15 (1/2 βολές, 4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κολοβέρος 5 (2/10 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσόχλας 9 (2), Σκουλίδας 12 (4/8 τρίποντα), Κάδρας, Χρηστίδης 10 (2/4 βολές, 4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Οικονομόπουλος, Τσάμης, Μελισσαράτος 10 (4/4 βολές, 3/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ)

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Λογοθέτης): Τσιλούλης 14 (3/6 βολές, 4/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Τσουμάνης 5, Ράπτης 14 (4/4 βολές, 5/8 δίποντα), Σταμπουλής 2, Ερμείδης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Δημάκος 11 (4/12 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάλαρης 9 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο σε 4:16), Σιγκούνας, Νίκου (5 ασίστ)

ΜΑΡΟΥΣΙ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 99-78

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 47-46, 77-64, 99-78

ΜΑΡΟΥΣΙ (Σκαραφίγκας): Τσιότρας 8, Στασινός 17 (6/6 βολές, 1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα), Παπαγιάννης 4 (7 ριμπάουντ), Σουρλής 3 (1), Προίσκος 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κανέλλης 3 (1), Χατζηδάκης 13 (6/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαγεωργόπουλος 4, Αρνόκουρος 5 (1), Δούκας, Κούλιος 2, Γκαγκαλούδης 29 (2/3 βολές, 3/6 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης 1, Ντόβας 12 (6/10 βολές, 2/9 σουτ, 5 ασίστ), Ελευθεριάδης 20 (6/7 βολές, 7/10 δίποντα, 4 ασίστ), Νικάι, Κοθράς 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παραπούρας 9 (3), Σουτζόπουλος 14 (6/7 βολές, 4/5 δίποντα), Πιλκούδης 4, Καραγεωργίου 6