Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Α1 Γυναικών: Άνετα ο Παναθηναϊκός, διέλυσε με 73-39 τα Χανιά

Η Τσάστιτι Ριντ σε αγώνα του Παναθηναϊκού με τα Χανιά
Η Τσάστιτι Ριντ σε αγώνα του Παναθηναϊκού με τα Χανιά INTIME

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στα Χανιά για την 9η αγωνιστική της Α1 Γυναικών και πατώντας το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο πήρε μία άνετη νίκη με 73-39.

Τα Χανιά πάλεψαν για ένα ημίχρονο κόντρα στον Παναθηναϊκό. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι "πράσινες" πάτησαν γκάζι και σφίγγοντας την άμυνά τους έφτασαν τελικά σε μία εύκολη νίκη με 73-39 για την 9η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, στην επανέναρξη των αγωνιστικών υποχρεώσεων στην κατηγορία.

Η Κωτούλα με 17 πόντους και η Ριντ με 15 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των πρωταθλητών, με τις Φιτζέρλαντ και Κάιζερ να κάνουν το ντεμπούτο τους, έχοντας 9 και 2 πόντους αντίστοιχα.

Για τα Χανιά, που ήταν μπροστά στο σκορ με 26-28 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το επιμέρους σκορ 22-4 στην τρίτη περίοδο τους έθεσε εκτός αγώνα, η Ροντρίγκεζ είχε 14 πόντους και η Χάρις 12 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 26-28, 48-32, 73-39

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 15, Φιτζέραλντ 9, Ζιάκα 2, Σταμάτη 5, Λύμουρα 6, Κωτούλα 17 (4), Μπουντούρη 4, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη 2, Χολμς 11 (1), Κάιζερ 2

ΧΑΝΙΑ (Σοφτσης): Τσουγκράκη 1, Αργυροπούλυ,, Σαλιάι 3, Πούλινς 3, Παπαδάκη, Τσιχλάκη 2, Οικονομάκη 1, Ροντρίγκεζ 14 (3), Ντέλιτς 3, Χάρις 12