WRC

WRC: Κράτησε ο Σόρντο στη Σαρδηνία – μεγάλη μάχη για τον τίτλο

WRC αγώνας Σαρδηνίας

Η Hyundai έκανε το 1-2, πέρασε πρώτη στους κατασκευαστές, αλλά και στους οδηγούς, όλα θα κριθούν στο νήμα.

Τελικά, όπως φάνηκε, η απουσία του Σόρντο από τους αγώνες, του έκανε καλό. Ο Ισπανός, είχε να τρέξει από τον Μάρτιο στο Μεξικό και τώρα που κάθισε ξανά στο μπάκετ του Hyundai i20, έδωσε έναν σπουδαίο αγώνα στη Σαρδηνία και μολονότι σήμερα, τελευταία ημέρα του αγώνα, πιέστηκε πολύ από Οζιέ και Νεβίλ, κατάφερε να σημειώσει την 3η νίκη καριέρας.

Ο 37χρονος, κέρδισε με μια διαφορά μόλις 5,1 δευτ. τον ομόσταβλό του στη Hyundai, Τιερί Νεβίλ, ο οποίος είναι διεκδικητής του τίτλου και μάλιστα, κατάφερε σήμερα να ξεπεράσει για μόλις ένα δευτερόλεπτο τον 6 φορές παγκόσμιο πρωταθλητή, Σεμπαστιάν Οζιέ, με το Toyota Yaris, που ενώ είχε στο μυαλό του να κυνηγήσει τον Σόρντο για τη νίκη, τελικά δέχθηκε την πίεση και έχασε τη δεύτερη θέση.

Η Hyundai, έκανε το 1-2 και κατάφερε να περάσει στη βαθμολογία των κατασκευαστών – ομάδων, με διαφορά 7 βαθμών από την Toyota Gazoo Racing.

Ο επικεφαλής της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, Ελφιν Εβανς, τερμάτισε 4ος με το Toyota Yaris. Δεν ήταν πολύ ανταγωνιστικός, όμως έχει ένα πλεονέκτημα 14 βαθμών στο πρωτάθλημα από τον Οζιέ, 24 από τον Νεβίλ και 28 από τον Τάνακ, που τερμάτισε 6ος , έχοντας πρόβλημα με την ανάρτηση την Παρασκευή, χάνοντας πολύτιμο χρόνο. Ο περσινός πρωταθλητής παραμένει σε τροχιά τίτλου.

Μηχανικά προβλήματα είχε και ο Σούνινεν με το Ford Fiesta, τερματίζοντας 5ος .

WRC αγώνας Σαρδηνίας TOYOTA GAZOO RACING / MCKLEIN

Το πρωτάθλημα, έστω και αναθεωρημένο, με νέους αγώνες που πήραν τη θέση άλλων, συνεχίζεται στο Βέλγιο, για πρώτη φορά, σε ασφάλτινους δρόμους, 19-22 Νοεμβρίου, ενώ το φινάλε του πρωταθλήματος θα δοθεί στη Μόντσα, σε ένα ακόμη ράλι επί ιταλικού εδάφους, 4-6 Δεκεμβρίου 2020.

Ένα ακόμη πρωτάθλημα εξελίσσεται, εν μέσω κορονοϊού αυτή τη φορά, με εντυπωσιακό τρόπο.