Ο χρηστικός οδηγός για την Πιονγκτσάνγκ
Ξεκινούν οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες της Πιονγκτσάνγκ και το Sport24.gr σας παρουσιάζει ένα χρηστικό οδηγό για να μπορέσετε να τους παρακολουθήσετε.
Από τις 9 Φεβρουαρίου και μέχρι τις 25 του ίδιου μήνα οι κορυφαίοι αθλητές των χειμερινών σπορ θα βρίσκονται στην Πιονγκτσάνγκ για να συμμετάσχουν στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Το Sport24.gr σας παρουσιάζει όσα πρέπει να ξέρετε για αυτούς.
ΟΙ ΠΟΛΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ
Όλα τα αγωνίσματα των Ολυμπιακών Αγώνων θα διεξαχθούν σε δύο πόλεις. Τα αγωνίσματα του χιονιού θα διεξαχθούν στην Πιονγκτσάνγκ και εκείνα του πάγου στην Γκανγκνεούνγκ.
Αναλυτικά όλες οι εγκαταστάσεις:
ΠΙΟΝΓΚΤΣΑΝΓΚ
Alpensia Biathlon Centre
Αθλήματα: Δίαθλο
Χωρητικότητα: 7.500
Alpensia Cross-Country Centre
Αθλήματα: Σκι Δρόμων Αντοχής, Βόρειο Σύνθετο
Χωρητικότητα: 7.500
Alpensia Ski Jumping Centre
Αθλήματα: Άλμα με σκι, Βόρειο Σύνθετο, Χιονοσανίδα (Big Air)
Χωρητικότητα: 9.700
Olympic Sliding Centre
Αθλήματα: Μπόμπσλεϊ, Σκέλετον, Λουτζ
Χωρητικότητα: 7.000
Phoenix Snow Park
Αθλήματα: Χιονοσανίδα, Ελεύθερο Σκι
Χωρητικότητα: 18.000
Jeongseon Alpine Centre
Αθλήματα: Αλπικό Σκι (ταχύτητα), Παραολυμπιακό Αλπικό Σκι, Παραολυμπιακή Χιονοσανίδα
Χωρητικότητα: 6.500
Yongpyong Alpine Centre
Αθλήματα: Αλπικό Σκι (τεχνικό)
Χωρητικότητα: 6.000
ΓΚΑΝΓΚΝΕΟΥΝΓΚ
Gangneung Hockey Centre
Αθλήματα: Χόκεϊ επί πάγου ανδρών
Χωρητικότητα: 10.000
Gangneung Curling Centre
Αθλήματα: Κέρλινγκ
Χωρητικότητα: 3.500
Gangneung Oval
Αθλήματα: Πατινάζ ταχύτητας
Χωρητικότητα: 8.000
Gangneung Ice Arena
Αθλήματα: Καλλιτεχνικό Πατινάζ, Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα
Χωρητικότητα: 12.000
Kwandong Hockey Centre
Αθλήματα: Χόκεϊ επί πάγου γυναικών
Χωρητικότητα: 6.000
ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
Συνολικά 95 χώρες θα εκπροσωπηθούν στους χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες με τους Ρώσους αθλητές να αγωνίζονται ως ανεξάρτητοι και πάλι. Η διαφορά είναι ότι αυτή τη φορά ναι μεν αγωνίζονται με τη σημαία των Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά ονομάζονται "Ανεξάρτητοι αθλητές της Ρωσίας".
Από εκεί και πέρα έξι χώρες θα εκπροσωπηθούν για πρώτη φορά σε Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Πρόκειται για το Εκουαδόρ, το Κόσοβο, τη Μαλαισία, τη Νιγηρία, την Ερυθραία και τη Σιγκαπούρη. Σε σχέση με τους Αγώνες στο Σότσι πριν από τέσσερα χρόνια δεν θα έχουν εκπρόσωπο τα Νησιά Κέιμαν, οι Παρθένες νήσοι, η Παραγουάη, η Βενεζουέλα, το Περού, οι Βρετανικές Παρθένες Νήσοι, η Ζιμπάμπουε, το Νεπάλ, το Τατζικιστάν, η Δομινίκα, ενώ φυσικά υπάρχει και ο αστερίσκος στη συμμετοχή των Ρώσων αθλητών.
Η χώρα με τις περισσότερες συμμετοχές στους αγώνες είναι οι ΗΠΑ (242) και την ακολουθούν ο Καναδάς (226) και η Ελβετία (169). Έναν εκπρόσωπο έχουν η Κύπρος, το Εκουαδόρ, η Ερυθραία, η Γκάνα, το Χονγκ Κονγκ, η Κένυα, το Λουξεμβούργο, το Κόσοβο, η Μαγαδασκάρη, η Μάλτα, το Πουέρτο Ρίκο, το Σαν Μαρίνο, η Σιγκαπούρη, η Νότια Αφρική, το Τόνγκο, η Τόνγκα και το Ανατολικό Τιμόρ.
Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ
Απόστολος Αγγέλης
Ημερομηνία γέννησης: 24/06/1993
Πόλη γέννησης: Ιωάννινα
Άθλημα: Δρόμοι Αντοχής
Αθλητικός Σύλλογος: ΕΟΣ Μετσόβου
Ύψος: 1.83μ. Βάρος: 75κ.
Ιωάννης Αντωνίου
Ημερομηνία γέννησης: 27/01/1995
Πόλη γέννησης: Λαμία
Άθλημα: Αλπικό Σκι
Αθλητικός Σύλλογος: ΕΟΣ Καρπενησίου
Ύψος: 1.85μ.
Βάρος: 87κ.
Σοφία Ράλλη
Ημερομηνία γέννησης: 04/03/1988
Πόλη γέννησης: Νάουσα
Άθλημα: Αλπικό Σκι
Αθλητικός Σύλλογος: ΕΟΣ Νάουσας
ΥΨΟΣ: 1.60μ.
Βάρος: 58κ.
Μαρία Ντάνου
Ημερομηνία γέννησης: 03/03/1990
Πόλη γέννησης: Βέροια
Άθλημα: Δρόμοι Αντοχής
Αθλητικός Σύλλογος: ΕΟΣ Νάουσας
ΥΨΟΣ: 1.68 μ.
ΒΑΡΟΣ: 53κ.
Οι Έλληνες αθλητές αγωνίζονται στις παρακάτω ημερομηνίες:
Κυριακή 11/2 Απόστολος Αγγέλης Δρόμοι Αντοχής, Σκίαθλο Ανδρών 15χλμ + 15χλμ
Δευτέρα 12/2 Σοφία Ράλλη Αλπικό Σκι, Γιγαντιαία τεχνική κατάβαση γυναικών
Τρίτη 13/2 Απόστολος Αγγέλης Δρόμοι Αντοχής, Ατομικό Σπριντ, ελεύθερη τεχνική
Τετάρτη 14/2 Σοφία Ράλλη Αλπικό Σκι, Τεχνική Κατάβαση
Πέμπτη 15/2 Ιωάννης Αντωνίου Αλπικό Σκι, Υπεργιγαντιαία τεχνική κατάβαση
Πέμπτη 15/2 Μαρία Ντάνου Δρόμοι Αντοχής, 10χλμ ελεύθερη τεχνική
Παρασκευή 16/2 Απόστολος Αγγέλης Δρόμοι Αντοχής, 15χλμ ελεύθερη τεχνική
Κυριακή 18/2 Ιωάννης Αντωνίου Αλπικό Σκι, γιγαντιαία τεχνική κατάβαση ανδρών
Πέμπτη 22/2 Ιωάννης Αντωνίου Αλπικό Σκι, τεχνική κατάβαση ανδρών
Σάββατο 24/2 Απόστολος Αγγέλης Δρόμοι Αντοχής, 50χλμ Ομαδική Εκκίνηση.
Κυριακή 25/2 Μαρία Ντάνου Δρόμοι Αντοχής, 30χλμ Ομαδική Εκκίνηση
ΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά συνολικά 15 αθλήματα θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλοι των χειμερινών σπορ με συνολικά 100 αγωνίσματα να διεξάγονται σε αυτές τις ημέρες. Από αυτά μόνο το καλλιτεχνικό πατινάζ, το χόκεϊ επί πάγου, τα βορεινά αθλήματα (σκι ανωμάλου δρόμου, άλμα με σκι και βορεινό σύνθετο) και οι παγοδρομίες ταχύτητας περιλαμβάνονται στο Ολυμπιακό πρόγραμμα από την πρώτη διοργάνωση του 1924. Αντίθετα, στο αγωνιστικό πρόγραμμα των 23ων Χειμερινών συμπεριλαμβάνονται έξι νέα αγωνίσματα (Big Air ανδρών-γυναικών στη χιονοσανίδα, πατινάζ ταχύτητας με μαζική εκκίνηση ανδρών-γυναικών, μικτά διπλά στο κέρλινγκ, ομαδικό αγώνισμα στο Αλπικό Σκι)
Η λίστα των αθλημάτων που θα διεξαχθούν στην Πιονγκτσάνγκ:
Αθλήματα χιονιού:
- αλπικό σκι (alpine skiing)
- δίαθλο (biathlon)
- σκι ανωμάλου δρόμου (cross country skiing)
- ελεύθερο σκι (freestyle skiing)
- βορεινό σύνθετο (Nordic combined)
- άλμα με σκι (ski jumping)
- χιονοσανίδα (snowboarding)
Αθλήματα πάγου:
- ελκηθροδρομία μπόμπσλεντ (bobsled)
- κέρλινγκ (curling)
- καλλιτεχνικό πατινάζ (figure skating)
- χόκεϊ επί πάγου (ice hockey)
- ελκηθροδρομία λούτζ (luge)
- μικρή πίστα στον πάγο (short track speed skating)
- ελκηθροδρομία σκέλετον (skeleton)
- παγοδρομία ταχύτητας (speed skating)
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ
ΤΕΛΙΚΟΙ
ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
09:15-10:20 Σκι δρόμων αντοχής - Skiathlon 7,5 χιλιόμετρα + 7,5 χιλιόμετρα Γυναικών
13:00-14:50 Πατινάζ ταχύτητας - 3.000 μέτρα Γυναικών
13:15-14:45 Δίαθλο - Σπριντ 7,5 χιλιόμετρα Γυναικών
14:28-14:50 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα - 1.500 μέτρα Ανδρών
14:35-16:20 Άλμα με σκι - Ατομικό Ανδρών από χαμηλό βατήρα
ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
03:00-04:45 Χιονοσανίδα - Slopestyle Ανδρών
04:00-06:05 Αλπικό σκι - Κατάβαση Ανδρών
08:15-10:10 Σκι δρόμων αντοχής - Skiathlon 15 χιλιόμετρα + 15 χιλιόμετρα Ανδρών
09:00-11:15 Πατινάζ ταχύτητας - 5.000 μέτρα Ανδρών
13:00-15:30 Λουτζ - Μονό Ανδρών (3η και 4η κούρσα)
13:15-14:55 Δίαθλο - Σπριντ 10 χιλιόμετρα Ανδρών
14:00-15:40 Ελεύθερο σκι - Moguls Γυναικών
ΔΕΥΤΕΡΑ 12 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
03:00-04:45 Χιονοσανίδα - Slopestyle Γυναικών
03:00-06:25 Καλλιτεχνικό πατινάζ - Ομαδικό:
Ατομικό Ανδρών (ελεύθερο πρόγραμμα)
Ατομικό Γυναικών (ελεύθερο πρόγραμμα)
Χορός στον πάγο (ελεύθερος χορός)
03:15-04:55 και 06:45-08:35 Αλπικό σκι - Γιγαντιαίο σλάλομ Γυναικών (1η και 2η κούρσα)
12:10-13:00 Δίαθλο - Πουρσουίτ 10 χιλιόμετρα Γυναικών
14:00-14:55 Δίαθλο - Πουρσουίτ 12,5 χιλιόμετρα Ανδρών
14:00-15:40 Ελεύθερο σκι - Moguls Ανδρών
14:30-16:10 Πατινάζ ταχύτητας - 1.500 μέτρα Γυναικών
14:50-16:20 Άλμα με σκι - Ατομικό Γυναικών από χαμηλό βατήρα
ΤΡΙΤΗ 13 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
02:05-04:00 Κέρλινγκ - Μικτά διπλά («μικρός τελικός»)
03:00-04:40 Χιονοσανίδα - Halfpipe Γυναικών
04:30-06:10 και 08:00-09:25 Αλπικό σκι - Αλπικό σύνθετο Ανδρών (κατάβαση και σλάλομ)
12:30-14:55 Λουτζ - Μονό Γυναικών (3η και 4η κούρσα)
13:00-14:45 Πατινάζ ταχύτητας - 1.500 μέτρα Ανδρών
13:00-15:00 Σκι δρόμων αντοχής - Ατομικό σπριντ κλασικής τεχνικής Ανδρών/Γυναικών
13:05-15:20 Κέρλινγκ - Μικτά διπλά (τελικός)
14:11-14:30 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα - 500 μέτρα Γυναικών
ΤΕΤΑΡΤΗ 14 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
03:15-04:50 και 06:45-08:25 Αλπικό σκι - Σλάλομ Γυναικών (1η και 2η κούρσα)
03:30-05:10 Χιονοσανίδα - Halfpipe Ανδρών
08:00-08:55 και 10:45-11:45 Βόρειο σύνθετο - Ατομικό Ανδρών από χαμηλό βατήρα + 10 χιλιόμετρα δρόμος αντοχής
12:00-13:30 Πατινάζ ταχύτητας - 1.000 μέτρα Γυναικών
13:05-15:00 Δίαθλο - Ατομικό 15 χιλιόμετρα Γυναικών
13:20-15:25 Λουτζ - Διθέσιο (1η και 2η κούρσα)
ΠΕΜΠΤΗ 15 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
03:30-06:55 Καλλιτεχνικό πατινάζ - Ζευγάρια (ελεύθερο πρόγραμμα)
04:00-06:10 Αλπικό σκι - Υπεργιγαντιαίο σλάλομ (Super G) Ανδρών
06:30-08:00 Χιονοσανίδα - Snowboard Cross Ανδρών
08:30-10:15 Σκι δρόμων αντοχής - 10 χιλιόμετρα Γυναικών ελεύθερης τεχνικής
13:00-15:00 Δίαθλο - Ατομικό 20 χιλιόμετρα Ανδρών
13:00-15:10 Πατινάζ ταχύτητας - 10.000 μέτρα Ανδρών
14:30-15:45 Λουτζ - Ομαδική σκυταλοδρομία
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
02:30-05:10 Σκέλετον - Άνδρες (3η και 4η κούρσα)
05:15-06:15 Χιονοσανίδα - Snowboard Cross Γυναικών
08:00-09:50 Σκι δρόμων αντοχής - 15 χιλιόμετρα Ανδρών ελεύθερης τεχνικής
13:00-14:20 Ελεύθερο σκι - Aerials Γυναικών
13:00-14:30 Πατινάζ ταχύτητας - 5.000 μέτρα Γυναικών
ΣΑΒΒΑΤΟ 17 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
03:00-07:25 Καλλιτεχνικό πατινάζ - Ατομικό Ανδρών (ελεύθερο πρόγραμμα)
04:00-05:55 Αλπικό σκι - Υπεργιγαντιαίο σλάλομ (Super G) Γυναικών
06:00-07:35 Ελεύθερο σκι - Ski Slopestyle Γυναικών
11:30-12:45 Σκι δρόμων αντοχής - Σκυταλοδρομία 4Χ5 χιλιόμετρα Γυναικών
13:15-14:10 Δίαθλο - 12,5 χιλιόμετρα Γυναικών μαζικής εκκίνησης
13:20-15:40 Σκέλετον - Γυναίκες (3η και 4η κούρσα)
14:11-14:55 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα - 1.500 μέτρα Γυναικών, 1.000 μέτρα Ανδρών
14:30-16:15 Άλμα με σκι - Ατομικό Ανδρών από ψηλό βατήρα
ΚΥΡΙΑΚΗ 18 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
03:15-05:10 και 06:45-08:45 Αλπικό σκι - Γιγαντιαίο σλάλομ Ανδρών (1η και 2η κούρσα)
06:15-07:50 Ελεύθερο σκι - Ski Slopestyle Ανδρών
08:15-10:10 Σκι δρόμων αντοχής - Σκυταλοδρομία 4Χ10 χιλιόμετρα Ανδρών
13:00-14:20 Ελεύθερο σκι - Aerials Ανδρών
13:15-14:15 Δίαθλο - 15 χιλιόμετρα Ανδρών μαζικής εκκίνησης
13:56-14:55 Πατινάζ ταχύτητας - 500 μέτρα Γυναικών
ΔΕΥΤΕΡΑ 19 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
13:15-16:00 Μπόμπσλεϊ - Διθέσιο Ανδρών (3η και 4η κούρσα)
13:53-15:00 Πατινάζ ταχύτητας - 500 μέτρα Ανδρών
14:30-16:15 Άλμα με σκι - Ομαδικό Ανδρών
ΤΡΙΤΗ 20 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
03:00-06:45 Καλλιτεχνικό πατινάζ - Χορός στον πάγο (ελεύθερος χορός)
03:30-04:55 Ελεύθερο σκι - Ski Halfpipe Γυναικών
12:00-12:55 και 14:45-15:45 Βόρειο Σύνθετο - Ατομικό Ανδρών από ψηλό βατήρα + 10 χιλιόμετρα δρόμος αντοχής
13:15-14:45 Δίαθλο - Μικτή σκυταλοδρομία 2Χ6 χιλιόμετρα Γυναικών + 2Χ7,5 χιλιόμετρα Ανδρών
13:33-14:00 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα - Σκυταλοδρομία 3.000 μέτρα Γυναικών
ΤΕΤΑΡΤΗ 21 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
04:00-05:50 Αλπικό σκι - Κατάβαση Γυναικών
06:15-07:55 Ελεύθερο σκι - Ski Cross Ανδρών
09:40-12:00 Χόκεϊ επί πάγου - «Μικρός τελικός» Γυναικών
12:00-13:20 Σκι δρόμων αντοχής - Ομαδικό σπριντ ελεύθερης τεχνικής Γυναικών/Ανδρών
13:40-16:00 Μπόμπσλεϊ - Γυναίκες (3η και 4η κούρσα)
14:52-15:50 Πατινάζ ταχύτητας - Ομαδικό πουρσουίτ Γυναικών/Ανδρών
ΠΕΜΠΤΗ 22 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
03:15-05:10 και 06:45-08:40 Αλπικό σκι - Σλάλομ Ανδρών (1η και 2η κούρσα)
04:30-06:00 Ελεύθερο σκι - Ski Halfpipe Ανδρών
06:10-09:00 Χόκεϊ επί πάγου - Τελικός Γυναικών
09:30-10:10 και 12:20-13:20 Βόρειο σύνθετο - Ομαδικό Ανδρών από ψηλό βατήρα + 4Χ5 χιλιόμετρα δρόμος αντοχής
13:13-14:45 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα - 500 μέτρα Ανδρών, 1.000 μέτρα Γυναικών, Σκυταλοδρομία 5.000 μέτρα Ανδρών
13:15-14:45 Δίαθλο - Σκυταλοδρομία 4Χ6 χιλιόμετρα Γυναικών
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
02:30-04:15 Χιονοσανίδα - Big Air Γυναικών
03:00-07:15 Καλλιτεχνικό πατινάζ - Ατομικό Γυναικών (ελεύθερο πρόγραμμα)
04:00-05:25 και 07:30-08:45 Αλπικό σκι - Αλπικό σύνθετο Γυναικών (κατάβαση και σλάλομ)
06:15-07:55 Ελεύθερο σκι - Ski Cross Γυναικών
08:35-11:30 Κέρλινγκ - «Μικρός τελικός» Ανδρών
12:00-13:35 Πατινάζ ταχύτητας - 1.000 μέτρα Ανδρών
13:15-14:45 Δίαθλο - Σκυταλοδρομία 4Χ7,5 χιλιόμετρα Ανδρών
ΣΑΒΒΑΤΟ 24 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
03:00-04:45 Χιονοσανίδα - Big Air Ανδρών
04:00-05:55 Αλπικό σκι - Αλπικό ομαδικό αγώνισμα
05:00-06:30 Χιονοσανίδα - Παράλληλο γιγαντιαίο σλάλομ Γυναικών/Ανδρών
07:00-10:05 Σκι δρόμων αντοχής - 50 χιλιόμετρα Ανδρών μαζικής εκκίνησης κλασικής τεχνικής
08:35-11:55 Κέρλινγκ - Τελικός Ανδρών
13:00-15:40 Πατινάζ ταχύτητας - Μαζική εκκίνηση Γυναικών/Ανδρών
13:05-16:00 Κέρλινγκ - «Μικρός τελικός» Γυναικών
14:10-17:00 Χόκεϊ επί πάγου - «Μικρός τελικός» Ανδρών
ΚΥΡΙΑΚΗ 25 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
02:05-05:25 Κέρλινγκ - Τελικός Γυναικών
02:30-05:30 Μπόμπσλεϊ - Τετραθέσιο Ανδρών (3η και 4η κούρσα)
06:10-09:00 Χόκεϊ επί πάγου - Τελικός Ανδρών
08:15-10:20 Σκι δρόμων αντοχής - 30 χιλιόμετρα Γυναικών μαζικής εκκίνησης κλασικής τεχνικής
ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΤΕ
Τηλεοπτική μετάδοση των αγώνων θα υπάρχει καθημερινά τόσο από την ΕΡΤ όσο και από το Eurosport, ενώ ενημέρωση καθημερινά θα έχετε από το Sport24.gr.