Ο χρηστικός οδηγός για την Πιονγκτσάνγκ

Ο χρηστικός οδηγός για την Πιονγκτσάνγκ

Ξεκινούν οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες της Πιονγκτσάνγκ και το Sport24.gr σας παρουσιάζει ένα χρηστικό οδηγό για να μπορέσετε να τους παρακολουθήσετε.

Από τις 9 Φεβρουαρίου και μέχρι τις 25 του ίδιου μήνα οι κορυφαίοι αθλητές των χειμερινών σπορ θα βρίσκονται στην Πιονγκτσάνγκ για να συμμετάσχουν στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Το Sport24.gr σας παρουσιάζει όσα πρέπει να ξέρετε για αυτούς.

ΟΙ ΠΟΛΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

Όλα τα αγωνίσματα των Ολυμπιακών Αγώνων θα διεξαχθούν σε δύο πόλεις. Τα αγωνίσματα του χιονιού θα διεξαχθούν στην Πιονγκτσάνγκ και εκείνα του πάγου στην Γκανγκνεούνγκ.

Αναλυτικά όλες οι εγκαταστάσεις:

ΠΙΟΝΓΚΤΣΑΝΓΚ

Alpensia Biathlon Centre

Αθλήματα: Δίαθλο

Χωρητικότητα: 7.500

Alpensia Cross-Country Centre

Αθλήματα: Σκι Δρόμων Αντοχής, Βόρειο Σύνθετο

Χωρητικότητα: 7.500

Alpensia Ski Jumping Centre

Αθλήματα: Άλμα με σκι, Βόρειο Σύνθετο, Χιονοσανίδα (Big Air)

Χωρητικότητα: 9.700

Olympic Sliding Centre

Αθλήματα: Μπόμπσλεϊ, Σκέλετον, Λουτζ

Χωρητικότητα: 7.000

Phoenix Snow Park

Αθλήματα: Χιονοσανίδα, Ελεύθερο Σκι

Χωρητικότητα: 18.000

Jeongseon Alpine Centre

Αθλήματα: Αλπικό Σκι (ταχύτητα), Παραολυμπιακό Αλπικό Σκι, Παραολυμπιακή Χιονοσανίδα

Χωρητικότητα: 6.500

Yongpyong Alpine Centre

Αθλήματα: Αλπικό Σκι (τεχνικό)

Χωρητικότητα: 6.000

ΓΚΑΝΓΚΝΕΟΥΝΓΚ

Gangneung Hockey Centre

Αθλήματα: Χόκεϊ επί πάγου ανδρών

Χωρητικότητα: 10.000

Gangneung Curling Centre

Αθλήματα: Κέρλινγκ

Χωρητικότητα: 3.500

Gangneung Oval

Αθλήματα: Πατινάζ ταχύτητας

Χωρητικότητα: 8.000

Gangneung Ice Arena

Αθλήματα: Καλλιτεχνικό Πατινάζ, Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα

Χωρητικότητα: 12.000

Kwandong Hockey Centre

Αθλήματα: Χόκεϊ επί πάγου γυναικών

Χωρητικότητα: 6.000

ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Συνολικά 95 χώρες θα εκπροσωπηθούν στους χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες με τους Ρώσους αθλητές να αγωνίζονται ως ανεξάρτητοι και πάλι. Η διαφορά είναι ότι αυτή τη φορά ναι μεν αγωνίζονται με τη σημαία των Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά ονομάζονται "Ανεξάρτητοι αθλητές της Ρωσίας".

Από εκεί και πέρα έξι χώρες θα εκπροσωπηθούν για πρώτη φορά σε Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Πρόκειται για το Εκουαδόρ, το Κόσοβο, τη Μαλαισία, τη Νιγηρία, την Ερυθραία και τη Σιγκαπούρη. Σε σχέση με τους Αγώνες στο Σότσι πριν από τέσσερα χρόνια δεν θα έχουν εκπρόσωπο τα Νησιά Κέιμαν, οι Παρθένες νήσοι, η Παραγουάη, η Βενεζουέλα, το Περού, οι Βρετανικές Παρθένες Νήσοι, η Ζιμπάμπουε, το Νεπάλ, το Τατζικιστάν, η Δομινίκα, ενώ φυσικά υπάρχει και ο αστερίσκος στη συμμετοχή των Ρώσων αθλητών.

Η χώρα με τις περισσότερες συμμετοχές στους αγώνες είναι οι ΗΠΑ (242) και την ακολουθούν ο Καναδάς (226) και η Ελβετία (169). Έναν εκπρόσωπο έχουν η Κύπρος, το Εκουαδόρ, η Ερυθραία, η Γκάνα, το Χονγκ Κονγκ, η Κένυα, το Λουξεμβούργο, το Κόσοβο, η Μαγαδασκάρη, η Μάλτα, το Πουέρτο Ρίκο, το Σαν Μαρίνο, η Σιγκαπούρη, η Νότια Αφρική, το Τόνγκο, η Τόνγκα και το Ανατολικό Τιμόρ.

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ

Απόστολος Αγγέλης

 

Ημερομηνία γέννησης: 24/06/1993

Πόλη γέννησης: Ιωάννινα

Άθλημα: Δρόμοι Αντοχής

Αθλητικός Σύλλογος: ΕΟΣ Μετσόβου

Ύψος: 1.83μ. Βάρος: 75κ.

Ιωάννης Αντωνίου

 

Ημερομηνία γέννησης: 27/01/1995

Πόλη γέννησης: Λαμία

Άθλημα: Αλπικό Σκι

Αθλητικός Σύλλογος: ΕΟΣ Καρπενησίου

Ύψος: 1.85μ.

Βάρος: 87κ.

Σοφία Ράλλη

 

Ημερομηνία γέννησης: 04/03/1988

Πόλη γέννησης: Νάουσα

Άθλημα: Αλπικό Σκι

Αθλητικός Σύλλογος: ΕΟΣ Νάουσας

ΥΨΟΣ: 1.60μ.

Βάρος: 58κ.

Μαρία Ντάνου

 

Ημερομηνία γέννησης: 03/03/1990

Πόλη γέννησης: Βέροια

Άθλημα: Δρόμοι Αντοχής

Αθλητικός Σύλλογος: ΕΟΣ Νάουσας

ΥΨΟΣ: 1.68 μ.

ΒΑΡΟΣ: 53κ.

Οι Έλληνες αθλητές αγωνίζονται στις παρακάτω ημερομηνίες:

Κυριακή 11/2 Απόστολος Αγγέλης Δρόμοι Αντοχής, Σκίαθλο Ανδρών 15χλμ + 15χλμ

Δευτέρα 12/2 Σοφία Ράλλη Αλπικό Σκι, Γιγαντιαία τεχνική κατάβαση γυναικών

Τρίτη 13/2 Απόστολος Αγγέλης Δρόμοι Αντοχής, Ατομικό Σπριντ, ελεύθερη τεχνική

Τετάρτη 14/2 Σοφία Ράλλη Αλπικό Σκι, Τεχνική Κατάβαση

Πέμπτη 15/2 Ιωάννης Αντωνίου Αλπικό Σκι, Υπεργιγαντιαία τεχνική κατάβαση

Πέμπτη 15/2 Μαρία Ντάνου Δρόμοι Αντοχής, 10χλμ ελεύθερη τεχνική

Παρασκευή 16/2 Απόστολος Αγγέλης Δρόμοι Αντοχής, 15χλμ ελεύθερη τεχνική

Κυριακή 18/2 Ιωάννης Αντωνίου Αλπικό Σκι, γιγαντιαία τεχνική κατάβαση ανδρών

Πέμπτη 22/2 Ιωάννης Αντωνίου Αλπικό Σκι, τεχνική κατάβαση ανδρών

Σάββατο 24/2 Απόστολος Αγγέλης Δρόμοι Αντοχής, 50χλμ Ομαδική Εκκίνηση.

Κυριακή 25/2 Μαρία Ντάνου Δρόμοι Αντοχής, 30χλμ Ομαδική Εκκίνηση

ΤΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά συνολικά 15 αθλήματα θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλοι των χειμερινών σπορ με συνολικά 100 αγωνίσματα να διεξάγονται σε αυτές τις ημέρες. Από αυτά μόνο το καλλιτεχνικό πατινάζ, το χόκεϊ επί πάγου, τα βορεινά αθλήματα (σκι ανωμάλου δρόμου, άλμα με σκι και βορεινό σύνθετο) και οι παγοδρομίες ταχύτητας περιλαμβάνονται στο Ολυμπιακό πρόγραμμα από την πρώτη διοργάνωση του 1924. Αντίθετα, στο αγωνιστικό πρόγραμμα των 23ων Χειμερινών συμπεριλαμβάνονται έξι νέα αγωνίσματα (Big Air ανδρών-γυναικών στη χιονοσανίδα, πατινάζ ταχύτητας με μαζική εκκίνηση ανδρών-γυναικών, μικτά διπλά στο κέρλινγκ, ομαδικό αγώνισμα στο Αλπικό Σκι)

Η λίστα των αθλημάτων που θα διεξαχθούν στην Πιονγκτσάνγκ:

Αθλήματα χιονιού:

  • αλπικό σκι (alpine skiing)  
  • δίαθλο (biathlon) 
  • σκι ανωμάλου δρόμου (cross country skiing)
  • ελεύθερο σκι (freestyle skiing)
  • βορεινό σύνθετο (Nordic combined)
  • άλμα με σκι (ski jumping)
  • χιονοσανίδα (snowboarding)

Αθλήματα πάγου:

  • ελκηθροδρομία μπόμπσλεντ (bobsled)
  • κέρλινγκ (curling)
  • καλλιτεχνικό πατινάζ (figure skating)
  • χόκεϊ επί πάγου (ice hockey)
  • ελκηθροδρομία λούτζ (luge)
  • μικρή πίστα στον πάγο (short track speed skating)
  • ελκηθροδρομία σκέλετον (skeleton)
  • παγοδρομία ταχύτητας (speed skating)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΙ

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

09:15-10:20 Σκι δρόμων αντοχής - Skiathlon 7,5 χιλιόμετρα + 7,5 χιλιόμετρα Γυναικών

13:00-14:50 Πατινάζ ταχύτητας - 3.000 μέτρα Γυναικών

13:15-14:45 Δίαθλο - Σπριντ 7,5 χιλιόμετρα Γυναικών

14:28-14:50 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα - 1.500 μέτρα Ανδρών

14:35-16:20 Άλμα με σκι - Ατομικό Ανδρών από χαμηλό βατήρα

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:00-04:45 Χιονοσανίδα - Slopestyle Ανδρών

04:00-06:05 Αλπικό σκι - Κατάβαση Ανδρών

08:15-10:10 Σκι δρόμων αντοχής - Skiathlon 15 χιλιόμετρα + 15 χιλιόμετρα Ανδρών

09:00-11:15 Πατινάζ ταχύτητας - 5.000 μέτρα Ανδρών

13:00-15:30 Λουτζ - Μονό Ανδρών (3η και 4η κούρσα)

13:15-14:55 Δίαθλο - Σπριντ 10 χιλιόμετρα Ανδρών

14:00-15:40 Ελεύθερο σκι - Moguls Γυναικών

ΔΕΥΤΕΡΑ 12 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:00-04:45 Χιονοσανίδα - Slopestyle Γυναικών

03:00-06:25 Καλλιτεχνικό πατινάζ - Ομαδικό:

            Ατομικό Ανδρών (ελεύθερο πρόγραμμα)

            Ατομικό Γυναικών (ελεύθερο πρόγραμμα)

            Χορός στον πάγο (ελεύθερος χορός)

03:15-04:55 και 06:45-08:35 Αλπικό σκι - Γιγαντιαίο σλάλομ Γυναικών (1η και 2η κούρσα)

12:10-13:00 Δίαθλο - Πουρσουίτ 10 χιλιόμετρα Γυναικών

14:00-14:55 Δίαθλο - Πουρσουίτ 12,5 χιλιόμετρα Ανδρών

14:00-15:40 Ελεύθερο σκι - Moguls Ανδρών

14:30-16:10 Πατινάζ ταχύτητας - 1.500 μέτρα Γυναικών

14:50-16:20 Άλμα με σκι - Ατομικό Γυναικών από χαμηλό βατήρα

ΤΡΙΤΗ 13 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

02:05-04:00 Κέρλινγκ - Μικτά διπλά («μικρός τελικός»)

03:00-04:40 Χιονοσανίδα - Halfpipe Γυναικών

04:30-06:10 και 08:00-09:25 Αλπικό σκι - Αλπικό σύνθετο Ανδρών (κατάβαση και σλάλομ)

12:30-14:55 Λουτζ - Μονό Γυναικών (3η και 4η κούρσα)

13:00-14:45 Πατινάζ ταχύτητας - 1.500 μέτρα Ανδρών

13:00-15:00 Σκι δρόμων αντοχής - Ατομικό σπριντ κλασικής τεχνικής Ανδρών/Γυναικών

13:05-15:20 Κέρλινγκ - Μικτά διπλά (τελικός)

14:11-14:30 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα - 500 μέτρα Γυναικών

ΤΕΤΑΡΤΗ 14 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:15-04:50 και 06:45-08:25 Αλπικό σκι - Σλάλομ Γυναικών (1η και 2η κούρσα)

03:30-05:10 Χιονοσανίδα - Halfpipe Ανδρών

08:00-08:55 και 10:45-11:45 Βόρειο σύνθετο - Ατομικό Ανδρών από χαμηλό βατήρα + 10 χιλιόμετρα δρόμος αντοχής

12:00-13:30 Πατινάζ ταχύτητας - 1.000 μέτρα Γυναικών

13:05-15:00 Δίαθλο - Ατομικό 15 χιλιόμετρα Γυναικών

13:20-15:25 Λουτζ - Διθέσιο (1η και 2η κούρσα)

ΠΕΜΠΤΗ 15 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:30-06:55 Καλλιτεχνικό πατινάζ - Ζευγάρια (ελεύθερο πρόγραμμα)

04:00-06:10 Αλπικό σκι - Υπεργιγαντιαίο σλάλομ (Super G) Ανδρών

06:30-08:00 Χιονοσανίδα - Snowboard Cross Ανδρών

08:30-10:15 Σκι δρόμων αντοχής - 10 χιλιόμετρα Γυναικών ελεύθερης τεχνικής

13:00-15:00 Δίαθλο - Ατομικό 20 χιλιόμετρα Ανδρών

13:00-15:10 Πατινάζ ταχύτητας - 10.000 μέτρα Ανδρών

14:30-15:45 Λουτζ - Ομαδική σκυταλοδρομία

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

02:30-05:10 Σκέλετον - Άνδρες (3η και 4η κούρσα)

05:15-06:15 Χιονοσανίδα - Snowboard Cross Γυναικών

08:00-09:50 Σκι δρόμων αντοχής - 15 χιλιόμετρα Ανδρών ελεύθερης τεχνικής

13:00-14:20 Ελεύθερο σκι - Aerials Γυναικών

13:00-14:30 Πατινάζ ταχύτητας - 5.000 μέτρα Γυναικών

ΣΑΒΒΑΤΟ 17 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:00-07:25 Καλλιτεχνικό πατινάζ - Ατομικό Ανδρών (ελεύθερο πρόγραμμα)

04:00-05:55 Αλπικό σκι - Υπεργιγαντιαίο σλάλομ (Super G) Γυναικών

06:00-07:35 Ελεύθερο σκι - Ski Slopestyle Γυναικών

11:30-12:45 Σκι δρόμων αντοχής - Σκυταλοδρομία 4Χ5 χιλιόμετρα Γυναικών

13:15-14:10 Δίαθλο - 12,5 χιλιόμετρα Γυναικών μαζικής εκκίνησης

13:20-15:40 Σκέλετον - Γυναίκες (3η και 4η κούρσα)

14:11-14:55 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα - 1.500 μέτρα Γυναικών, 1.000 μέτρα Ανδρών

14:30-16:15 Άλμα με σκι - Ατομικό Ανδρών από ψηλό βατήρα

ΚΥΡΙΑΚΗ 18 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:15-05:10 και 06:45-08:45 Αλπικό σκι - Γιγαντιαίο σλάλομ Ανδρών (1η και 2η κούρσα)

06:15-07:50 Ελεύθερο σκι - Ski Slopestyle Ανδρών

08:15-10:10 Σκι δρόμων αντοχής - Σκυταλοδρομία 4Χ10 χιλιόμετρα Ανδρών

13:00-14:20 Ελεύθερο σκι - Aerials Ανδρών

13:15-14:15 Δίαθλο - 15 χιλιόμετρα Ανδρών μαζικής εκκίνησης

13:56-14:55 Πατινάζ ταχύτητας - 500 μέτρα Γυναικών

ΔΕΥΤΕΡΑ 19 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

13:15-16:00 Μπόμπσλεϊ - Διθέσιο Ανδρών (3η και 4η κούρσα)

13:53-15:00 Πατινάζ ταχύτητας - 500 μέτρα Ανδρών

14:30-16:15 Άλμα με σκι - Ομαδικό Ανδρών

ΤΡΙΤΗ 20 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:00-06:45 Καλλιτεχνικό πατινάζ - Χορός στον πάγο (ελεύθερος χορός)

03:30-04:55 Ελεύθερο σκι - Ski Halfpipe Γυναικών

12:00-12:55 και 14:45-15:45 Βόρειο Σύνθετο - Ατομικό Ανδρών από ψηλό βατήρα + 10 χιλιόμετρα δρόμος αντοχής

13:15-14:45 Δίαθλο - Μικτή σκυταλοδρομία 2Χ6 χιλιόμετρα Γυναικών + 2Χ7,5 χιλιόμετρα Ανδρών

13:33-14:00 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα - Σκυταλοδρομία 3.000 μέτρα Γυναικών

ΤΕΤΑΡΤΗ 21 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

04:00-05:50 Αλπικό σκι - Κατάβαση Γυναικών

06:15-07:55 Ελεύθερο σκι - Ski Cross Ανδρών

09:40-12:00 Χόκεϊ επί πάγου - «Μικρός τελικός» Γυναικών

12:00-13:20 Σκι δρόμων αντοχής - Ομαδικό σπριντ ελεύθερης τεχνικής Γυναικών/Ανδρών

13:40-16:00 Μπόμπσλεϊ - Γυναίκες (3η και 4η κούρσα)

14:52-15:50 Πατινάζ ταχύτητας - Ομαδικό πουρσουίτ Γυναικών/Ανδρών

ΠΕΜΠΤΗ 22 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:15-05:10 και 06:45-08:40 Αλπικό σκι - Σλάλομ Ανδρών (1η και 2η κούρσα)

04:30-06:00 Ελεύθερο σκι - Ski Halfpipe Ανδρών

06:10-09:00 Χόκεϊ επί πάγου - Τελικός Γυναικών

09:30-10:10 και 12:20-13:20 Βόρειο σύνθετο - Ομαδικό Ανδρών από ψηλό βατήρα + 4Χ5 χιλιόμετρα δρόμος αντοχής

13:13-14:45 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα - 500 μέτρα Ανδρών, 1.000 μέτρα Γυναικών, Σκυταλοδρομία 5.000 μέτρα Ανδρών

13:15-14:45 Δίαθλο - Σκυταλοδρομία 4Χ6 χιλιόμετρα Γυναικών

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

02:30-04:15 Χιονοσανίδα - Big Air Γυναικών

03:00-07:15 Καλλιτεχνικό πατινάζ - Ατομικό Γυναικών (ελεύθερο πρόγραμμα)

04:00-05:25 και 07:30-08:45 Αλπικό σκι - Αλπικό σύνθετο Γυναικών (κατάβαση και σλάλομ)

06:15-07:55 Ελεύθερο σκι - Ski Cross Γυναικών

08:35-11:30 Κέρλινγκ - «Μικρός τελικός» Ανδρών

12:00-13:35 Πατινάζ ταχύτητας - 1.000 μέτρα Ανδρών

13:15-14:45 Δίαθλο - Σκυταλοδρομία 4Χ7,5 χιλιόμετρα Ανδρών

ΣΑΒΒΑΤΟ 24 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:00-04:45 Χιονοσανίδα - Big Air Ανδρών

04:00-05:55 Αλπικό σκι - Αλπικό ομαδικό αγώνισμα

05:00-06:30 Χιονοσανίδα - Παράλληλο γιγαντιαίο σλάλομ Γυναικών/Ανδρών

07:00-10:05 Σκι δρόμων αντοχής - 50 χιλιόμετρα Ανδρών μαζικής εκκίνησης κλασικής τεχνικής

08:35-11:55 Κέρλινγκ - Τελικός Ανδρών

13:00-15:40 Πατινάζ ταχύτητας - Μαζική εκκίνηση Γυναικών/Ανδρών

13:05-16:00 Κέρλινγκ - «Μικρός τελικός» Γυναικών

14:10-17:00 Χόκεϊ επί πάγου - «Μικρός τελικός» Ανδρών

ΚΥΡΙΑΚΗ 25 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

02:05-05:25 Κέρλινγκ - Τελικός Γυναικών

02:30-05:30 Μπόμπσλεϊ - Τετραθέσιο Ανδρών (3η και 4η κούρσα)

06:10-09:00 Χόκεϊ επί πάγου - Τελικός Ανδρών

08:15-10:20 Σκι δρόμων αντοχής - 30 χιλιόμετρα Γυναικών μαζικής εκκίνησης κλασικής τεχνικής

ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΤΕ

Τηλεοπτική μετάδοση των αγώνων θα υπάρχει καθημερινά τόσο από την ΕΡΤ όσο και από το Eurosport, ενώ ενημέρωση καθημερινά θα έχετε από το Sport24.gr.

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

Οι σέξι Πόντιες που αγαπήσαμε

Ένας ύμνος στην αδάμαστη Ποντιακή ομορφιά με αφορμή το Next Top Model.

Δολοφονία Κωστόπουλου: 15 κλωτσιές στο κεφάλι της λογικής

Όσο κουβεντιάζουμε για τα αυτονόητα με αφορμή μια δολοφονία, καμία άλλη συζήτηση δεν έχει πραγματικό νόημα.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24