ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ

"Ιπτάμενος" Φέλιξ

Ο Κενυάτης Φέλιξ Κάντι είναι ο νικητής του 32ου Αυθεντικού Μαραθωνίου. Κατερριψε το ρεκόρ διαδρομής του Στέφανο Μπαλντίνι από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004. (VIDEOS)

Ένας άγνωστος Κενυάτης μαραθωνόδρομος, ο Φέλιξ Κάντι ήρθε στην Ελλάδα για πρώτη φορά για να τρέξει στον 32ο Αυθεντικό Μαραθώνιο. Όχι μόνο νίκησε, αλλά κατέρριψε το ρεκόρ διαδρομής και βέβαια του αγώνα.

Ο 27χρονος Κάντι τερμάτισε σε δύο ώρες, δέκα λεπτά και 37 δευτερόλεπτα και έτσι η επίδοση του Στέφανο Μπαλντίνι, του νικητή των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004, με 2:10.55 πέρασε επιτέλους στην ιστορία.

Οι διοργανωτές είχαν... απαιτήσει νέο ρεκόρ από το μάνατζερ που "κλείνει" τους elite αθλητές, τον Ρασίντ Μπεν Μεζιάν. Ο Ρασίντ ακολουθούσε τους αθλητές του με τη μοτοσικλέτα. Τους φώναζε, τους έλεγε πότε να αυξήσουν ή να ελαττώσουν το ρυθμό, ενώ στο τελευταίο χιλιόμετρο οι φωνές του προς τον Κάντι ακούστηκαν μέχρι το Καλλιμάρμαρο.

Οπότε στήθηκε... τρελός χορός στον τερματισμό από το μάνατζερ και τους διοργανωτές όταν έκοψε την κορδέλα του νικητή ο Κάντι σε χρόνο ρεκόρ.

Ο 26ος διαφορετικός νικητής στην ιστορία του Αυθεντικού Μαραθωνίου ήρθε στην Ελλάδα με ρεκόρ 2:16.12, επίδοση που είχε πετύχει στο Σίδνεϊ το 2012. Τόλμησε και έκανε αλλαγή ρυθμού μετά την Αγία Παρασκευή και στον Χολαργό ήταν πρώτος, προσπερνώντας τον 30χρονο Ράιμοντ Μπετ, δύο φορές νικητή και κάτοχο του ρεκόρ αγώνα με 2:11.35.

Δείτε τη στιγμή του τερματισμού του

Οι δυο τους είχαν απομείνει στο γκρουπ των Κενυατών που ξεχώρισε από τους υπόλοιπους πριν καν φτάσουν στον Τύμβο, στο 5ο χιλιόμετρο. "Στόχος μου ήταν να τερματίσω στην πρώτη 3άδα", δήλωσε ο Κάντι με τη βοήθεια μιας συμπατριώτισσας του σε ρόλο μεταφράστριας.

Το βάθρο των νικητών έκλεισε ο Γιόσφατ Τσομπέι με 2:15.38.

Φέτος επρόκειτο να έχουμε καλό γκρουπ με Αιθίοπες δρομείς, δεν φάνηκε με τον πρώτο μη Κενυάτη να είναι ο Αμάρε Αμπέμπε στην 5η θέση.

Θυμηθείτε πως καλύψαμε LIVE τον 32ο Μαραθώνιο

Το μεγαλύτερο χειροκρότημα ωστόσο κερδισε ο πρώτος Έλληνας. Ο Χριστόφορος Μερούσης υπερασπίστηκε τον τίτλο του στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. " Αυτόν τον αγώνα τον αφιερώνω στο γιο μου", είχε δηλώσει στη συνέντευξη Τύπου. Έγινε πατέρας για πρώτη φορά πριν από λίγες μέρες και θα πάει στο μωρό το έπαθλο και την 10η θέση στη γενική κατάταξη. Ο χρόνος του ήταν 2:25.15.

Αγκαλιά με την κόρη του τερμάτισε ο δεύτερος Έλληνας (11ος στη γενική) Δημήτρης Θεοδωρακάκος με 2:29.58. Τρίτος ήταν ο 42χρονος Γιώργος Καραβίδας με 2:31.05. Τέταρτος Έλληνας και 13ος στη γενική κατάταξη ήταν ο Κώστας Πούλιος με 2:32.22.

Νικήτρια του 32ου Αυθεντικού Μαραθωνίου στις γυναίκες ήταν η 25χρονη Κενυάτισσα Ναόμι Μάγιο με 2:41.06. Ήταν 20η στη γενική κατάταξη, αλλά έμεινε... χιλιόμετρα μακρια από το ρεκόρ διαδρομής. Η περσινή νικήτρια Νάνσι Τζόαν Ρότιτς ήταν δεύτερη φέτος με 2:41.15 και τρίτη (και 31η στη γενική κατάταξη) η Κίντιστ Τίντλα από την Αιθιοπία με 2:43.46.

Αλλαγή πρωτείων είχαμε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα γυναικών με την 25χρονη Σοφία Ρήγα να βελτιώνει το ατομικό της ρεκόρ με 2:45.38. Η νικήτρια τα τελευταία δύο χρόνια Μάγδα Γαζέα ακολούθησε στη δεύτερη θέση με χρόνο 2:46.39. Ήταν η 11η συμμετοχή της και έχει ανέβει στο βάθρο ισάριθμες φορές. Η Ουρανία Ρέμπουλη από τη Λέρο πήρε την τρίτη θέση με 2:51.23.

Ο πρώτος αθλητής που μπήκε στο Καλλιμάρμαρο ήταν ο Κώστας Νακόπουλος. Αναδείχθηκε νικητής για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στα 5χλμ. με χρόνο 15.26. Δεύτερος με 15.35 ήταν ο Ανδρέας Δημητράκης και τρίτος ο Γιώργος Μίνο με 15.36.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Ελένη Θεοδωρακοπούλου, στην πρώτη της συμμετοχή στην απόσταση τερμάτισε πρώτη με 17.39, μπροστά από την έμπειρη Πόπη Αστροπεκάκη (17.57) και την Μαρία Ζωγραφάκη (18.24).

Στα 10χλμ πρώτος ήταν ο Κώστας Γκελαούζος με 31.40 και ακολούθησαν ο Δήμος Μαγγίνας με 32.04 και ο Χρήστος Βότσος με 32.48. Η "χάλκινη" πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναστασία Καρακατσάνη τερμάτισε πρώτη με 35.29 σχεδόν δύο λεπτά μπροστά από την Παναγιώτα Βλαχάκη (37.58) και την Έλενα Λεβεντάκη με 38:06.

Σχεδόν 35.000 δρομείς συμμετείχαν στον Μαραθώνιο και σε όλους τους αγώνες του. Εκκίνηση στο Μαραθώνα πήραν 13.000 μαραθωνοδρόμοι. Την ίδια ώρα άνθρωποι όλων των ηλικιών τερμάτιζαν στο Καλλιμάρμαρο, ειδικά στο 5άρι σημειώθηκε το αδιαχώρητο.