ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ

Αυθεντικές στιγμές αθλητισμού

Ο "32ος Μαραθώνιος Αθήνα, ο Αυθεντικός" πέρασε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας και το Sport24.gr σας μεταφέρει όσα έγιναν στον αγώνα μέσα από φωτογραφίες και βίντεο.

Το Sport24.gr ήταν για μία ακόμα φορά πιστό στο ραντεβού με τα μεγάλα αθλητικά γεγονότα στηρίζοντας τον "32ο Μαραθώνιο της Αθήνας". Από νωρίς το πρωί βρεθήκαμε στην αφετηρία των 5.000μ. και με τη βοήθεια του φωτογραφικού φακού, αλλά και βίντεο σας μεταφέρουμε το πως ζήσαμε εμείς τον Μαραθώνιο.

Όσοι περνούσαν από το Σύνταγμα στις 7.30 το πρωί θα συναντούσαν αυτή την εικόνα. Χιλιάδες δρομείς είχαν πάρει από νωρίς τις θέσεις του έτοιμοι να ξεχυθούν στους δρόμους της Αθήνας αρχικά στα 5.000μ.

Άνθρωποι από όλο τον κόσμο βρέθηκαν στην Αθήνα για να πάρουν μέρος στη γιορτή του Μαραθωνίου. Όπως ο αθλητής από τη Νότιο Αφρική που έτρεξε αργότερα στα 10.000μ. αλλά και οι Κινέζοι που ήρθαν για να υποστηρίξουν τους φίλους του που έτρεχαν.

Δευτερόλεπτα μετά την εκκίνηση των 5.000μ. και το ανθρώπινο ποτάμι μόλις έχει ξεκινήσει τη διαδρομή του.

Περίπου μία ώρα μεσολάβησε από την τελευταία εκκίνηση των 5.000μ. μέχρι την πρώτη των 10.000μ. και αρκετοί ήταν εκείνη που προετοιμάζονταν στο Ζάππειο.

Οι διοργανωτές ζήτησαν από τους αθλητές να ετοιμαστούν για την εκκίνηση των 10.000μ. και κάποιοι από τους διαγωνιζόμενους ολοκλήρωναν το ζέσταμα τους.

Το δεύτερο μεγάλο κομμάτι των δρομέων ξεκινά την πορεία του.

Απελευθερώνοντας ταυτόχρονα δεκάδες μπαλόνια στον ουρανό.

Υπήρχαν όμως και κάποιοι, σαν τον πιτσιρικά της φωτογραφίας που προτίμησαν να το κρατήσουν.

Φυσικά, δεν έλειψαν και φέτος οι ξεχωριστές παρουσίες.

Στις δύο φωτογραφίες και στο βίντεο ακριβώς από πάνω βλέπουμε τους πραγματικούς νικητές του αγώνα. Τα παιδιά που πήραν μέρος στον αγώνα Special Olympics και κέρδισαν το χειροκρότημα όλων με κανένα επίσημο να μη παρευρίσκεται στην εκκίνηση.

Η πραγματική πλευρά του Μαραθωνιου

Το ίδιο διάστημα στον Μαραθώνα όλα ήταν έτοιμα και περίμεναν τους αθλητές.

Τόσο έτοιμα που κάποιοι το έριξαν στο χορό.

Από την άκρη του κόσμου ήρθε για να τρέξει την αυθεντική διαδρομή...

Ακόμα και ο "διάβολος" έτρεξε φέτος στον Μαραθώνιο.

Με τέτοιες εικόνες πρέπει να γεμίζουν τα μάτια όλων των παιδιών.

Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει και για τον κόσμο ο οποίος χειροκρότησε όλους τους συμμετέχοντες

Η στιγμή του αγώνα

Ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος τερμάτισε δεύτερος στη γενική κατάταξη και 11ος συνολικά, ωστόσο ο τερματισμός του έχοντας την κόρη του στις πλάτες του κέρδισε το χειροκρότημα όλων. Δείτε το στιγμιότυπο στο βίντεο που ακολουθεί.