Gwangju 2019: Οι ελληνικές συμμετοχές στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα

Με αφορμή την έναρξη του Παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου (12-28/7) στην Γκουανζού της Νοτίου Κορέας το Sport24.gr σας παρουσιάζει ενδιαφέροντα στοιχεία για όλες τις ελληνικές συμμετοχές.

Στην τελική ευθεία έχει μπει η αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη του Παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου το οποίο θα διεξαχθεί από τις 12 μέχρι τις 28 Ιουλίου στην πόλη Γκουανγκζού της Νοτίου Κορέας. Εκεί φυσικά θα έχουμε και πολλούς Έλληνες αθλητές οι οποίοι θα παλέψουν για το καλύτερο δυνατό.

Ακριβώς από κάτω μπορείτε να διαβάσετε λεπτομέρειες για όλες τις ελληνικές συμμετοχές, αλλά και το πρόγραμμα τους.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 7 ΑΘΛΗΤΕΣ

Με πέντε αθλητές και δύο αθλήτριες θα εκπροσωπηθεί η χώρα μας στην κολύμβηση. Συγκεκριμένα οι Κρίστιαν Γκολομέεβ, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου, Δημήτρης, Γιάννης Γεωργαράκης, Νόρα Δράκου και Άννα Ντουντουνάκη θα πέσουν στην πισίνα του Nambu University Municipal Aquatics Center και θα προσπαθήσουν πρώτα απ' όλα να πιάσουν κι άλλα όρια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκυο και στη συνέχεια ό,τι καλύτερο.

Για την Ελλάδα, είναι η 15η συμμετοχή της Κολύμβησης, σε Παγκόσμια πρωταθλήματα, με κορυφαία ασφαλώς στιγμή το Χρυσό Μετάλλιο του Άρη Γρηγοριάδη το 2005 (Μόντρεαλ) στα 50μ ύπτιο. Στις 14 προηγούμενες συμμετοχές μετείχαν συνολικά 61 κολυμβητές / τριες, με τον Γιάννη Δρυμωνάκο να έχει τις περισσότερες (5) συμμετοχές.

Οι Έλληνες κολυμβητές, καθώς τα αγωνίσματα της κολύμβησης ξεκινούν 21 Ιουλίου και ολοκληρώνονται 28 Ιουλίου.

Όνομα: Κριστιάν Γκολομέεβ

Έτος Γέννησης: 1993

Αγωνίσματα που θα συμμετάσχει: 50μ πεταλούδα (21/7), 50μ ελεύθερο (26/7)

Προηγούμενες συμμετοχές: 3

Κορυφαίες θέσεις: 7ος 2015 & 2017 (50μ ελεύθερο)

Όνομα: Ανδρέας Βαζαίος

Έτος Γέννησης: 1994

Αγωνίσματα που θα συμμετάσχει: 200μ Μ. Ατομική (24/7), 100μ πεταλούδα (26/7)

Προηγούμενες συμμετοχές: 2

Κορυφαίες θέσεις: 9ος 2017 (200μ Μ. Ατομική)

Όνομα: Απόστολος Χρήστου

Έτος Γέννησης: 1996

Αγωνίσματα που θα συμμετάσχει: 100μ ύπτιο (22/7), 200μ ύπτιο (25/7), 50μ ύπτιο (27/7)

Προηγούμενες συμμετοχές: 2

Κορυφαίες θέσεις: 10ος 2017 (50μ ύπτιο)

Όνομα: Δημήτρης Νέγρης

Έτος Γέννησης: 1998

Αγωνίσματα που θα συμμετάσχει: 400μ ελεύθερο (21/7), 800μ ελεύθερο (23/7), 1500μ ελεύθερο (27/7)

Προηγούμενες συμμετοχές: 1

Κορυφαίες θέσεις: 24ος 2017 (800μ ελεύθερο)

 

Όνομα: Γιάννης Γεωργαράκης

Έτος Γέννησης: 1999

Αγωνίσματα που θα συμμετάσχει: 100μ ελεύθερο (24/7)

Προηγούμενες συμμετοχές: -

Κορυφαίες θέσεις: -

Όνομα: Νόρα Δράκου

Έτος Γέννησης: 1992

Αγωνίσματα που θα συμμετάσχει: 50μ ύπτιο (24/7), 100μ ελεύθερο (25/7), 50μ ελεύθερο (27/7)

Προηγούμενες συμμετοχές: 4

Κορυφαίες θέσεις: 8η 2015 (50μ ύπτιο)

Όνομα: Άννα Ντουντουνάκη

Έτος Γέννησης: 1995

Αγωνίσματα που θα συμμετάσχει: 100μ πεταλούδα (21/7), 200μ πεταλούδα (24/7), 50μ πεταλούδα (26/7)

Προηγούμενες συμμετοχές: 2

Κορυφαίες θέσεις: 22η 2017 (100μ πεταλούδα)

ΠΟΛΟ: 2 ΟΜΑΔΕΣ

Φυσικά, από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα δεν θα μπορούσαν να απουσιάσουν οι Εθνικές ομάδες πόλο. Τόσο οι άνδρες, όσο και οι γυναίκες θα παλέψουν για μία διάκριση στη διοργάνωση. Ας ξεκινήσουμε με την Εθνική των ανδρών με το δίδυμο του Θοδωρή Βλάχου και του Δημήτρης Κραβαρίτη να είναι στον πάγκο για τρίτη διαδοχική διοργάνωση.

Η Ελλάδα μετέχει για 15η φορά σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα, κάτι που δεν έχει κάνει μόνον το 1975 (Κάλι), 2009 (Ρώμη) και 2011 (Σαγκάη). Σ' αυτές, ευτύχησε να πανηγυρίσει 2 Μετάλλια (Χάλκινα), το 2005 στο Μόντρεαλ και δέκα χρόνια μετά, το 2015 στο Καζάν.

Στην αποστολή συμμετέχουν όλα τα μεγάλα ονόματα του ελληνικού πόλο με πέντε εξ' αυτών να αγωνίζονται τη νέα σεζόν εκτός συνόρων.

ΤΟ ΡΟΣΤΕΡ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ

Όνομα Θέση Έτος Γεν. Συμ. Ε.Ο. Γκολ Ε.Ο. Συμ. Π.Π. Γκολ Π.Π.
Μάνος Ζερδεβάς Τερματοφύλακας 1997 47 0 1 0
Κώστας Γαλανίδης Τερματοφύλακας 1990 73 0 0 0
Δημήτρης Σκουμπάκης Αμυντικός 1998 38 14 0 0
Κωνσταντίνος Γεννηδουνιάς Περιφερειακός 1993 124 104 3 13
Μάριος Καπότσης Περιφερειακός 1991 73 43 1 2
Γιάννης Φουντούλης Περιφερειακός 1988 283 441 3 55
Γιώργος Δερβίσης Αμυντικός 1994 114 66 2 3
Αλέξαδρος Παπαναστασίου Περιφερειακός 1999 23 17 0 0
Στέλιος Αργυρόπουλος Φουνταριστός 1996 61 42 1 1
Κώστας Μουρίκης Φουνταριστός 1988 239 228 3 19
Χριστόδουλος Κολόμβος Φουνταριστός 1988 192 152 3 15
Αλέξανδρος Γούνας Περιφερειακός 1989 206 247 3 24
Άγγελος Βλαχόπουλος Περιφερειακός 1991 155 240 3 32

ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ

1ος: Σερβία, Ελλάδα, Μαυροβούνιο, Νότια Κορέα

2ος: ΗΠΑ, Κροατία, Καζακστάν, Αυστραλία

3ος: Νότια Αφρική, Νέα Ζηλανδία, Ισπανία, Ουγγαρία

4ος: Βραζιλία, Γερμανία, Ιταλία, Ιαπωνία

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗ

Δευτέρα 15/7

Νότια Κορέα - Ελλάδα

Τετάρτη 17/7

Ελλάδα - Μαυροβούνιο

Παρασκευή 19/7

Σερβία - Ελλάδα

Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ ΣΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

Χρονιά Πόλη Θέση
1973 Βελιγράδι 12η
1978 Βερολίνο 12η
1982 Γκουαγιακίλ 12η
1986 Μαδρίτη 11η
1991 Περθ 10η
1994 Ρώμη
1998 Περθ
2001 Φουκουόκα
2003 Βαρκελώνη
2005 Μόντρεαλ
2007 Μελβούρνη
2013 Βαρκελώνη
2015 Καζάν
2017 Βουδαπέστη

 

Ελπίδες για διάκριση έχει και η Εθνική των γυναικών η οποία θέλει να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες του περασμένου καλοκαιριού. Με ένα μείγμα έμπειρων και νεαρών αθλητριών ο κόουτς Γιώργος Μορφέσης και οι συνεργάτες του Στέφανος Λέανδρος και Αγγελική Γερόλυμου θα προσπαθήσουν να οδηγήσουν την Εθνική σε μία ακόμα επιτυχία.

 

Η Ελλάδα μετέχει για 11η φορά σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα, όπου έχει 69 αγώνες (38 Νίκες, 2 Ισοπαλίες, 29 Ήττες), με 4 ομοσπονδιακούς τεχνικούς (5 συμμετοχές ο Μορφέσης), 50 συνολικά πολίστριες (8 συμμετοχές η Αντιγόνη Ρουμπέση) και πρώτη σκόρερ με 89 γκολ επίσης την Ρουμπέση.

Η πορεία της Εθνικής μας, με κορυφαία ασφαλώς στιγμή και από τις κορυφαίες του Ελληνικού Αθλητισμού, το 2011 στη Σαγκάη όπου και αναδείχθηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια:

ΤΟ ΡΟΣΤΕΡ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Όνομα Θέση Έτος Γεν. Συμ. Ε.Ο. Γκολ Ε.Ο. Συμ. Π.Π. Γκολ Π.Π.
Ιωάννα Σταματοπούλου Τερματοφύλακας 1999 32 0 0 0
Μαρίνα Κοτσιώνη Τερματοφύλακας 1999 9 0 0 0
Χριστίνα Τσουκαλά Αμυντικός 1991 268 405 5 38
Ιωάννα Χυδηριώτη Περιφερειακή 1997 88 48 1 2
Νικόλ Ελευθεριάδου Περιφερειακή 1998 73 62 1 4
Χριστίνα Κότσια Αμυντικός 1994 88 30 3 11
Άλκηστις Αβραμίδου Περιφερειακή 1988 328 318 6 28
Αλεξάνδρα Ασημάκη Φουνταριστή 1988 317 517 5 58
Μαρία Πάτρα Αμυντικός 1998 31 7 0 0
Άλκηστις Μπενέκου Φουνταριστή 1994 49 14 1 0
Ειρήνη Νίνου Περιφερειακή 2002 9 0 0 0
Ελευθερία Πλευρίτου Περιφερειακή 1997 135 175 3 21
Έλενα Ξενάκη Φουνταριστή 1997 110 157 2 12

 

ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ

1ος: Νότια Αφρική, Νέα Ζηλανδία, Ολλανδία, ΗΠΑ

2ος: Καναδάς, Ουγγαρία, Ρωσία, Νότια Κορέα

3ος: Ισπανία, Ελλάδα, Κούβα, Καζακστάν

4ος: Ιαπωνία, Ιταλία, Κίνα, Αυστραλία

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ

Κυριακή 14/7

Ελλάδα - Ισπανία

Τρίτη 16/7

Κούβα - Ελλάδα

Πέμπτη 18/7

Ελλάδα - Καζακστάν

Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

Χρονιά Πόλη Θέση
1998 Περθ
2001 Φουκουόκα
2003 Βαρκελώνη
2005 Μόντρεαλ
2007 Μελβούρνη
2009 Ρώμη
2011 Σαγκάη
2013 Βαρκελώνη
2015 Καζάν
2017 Βουδαπέστη

 

ΑΝΟΙΧΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ: 2 ΑΘΛΗΤΕΣ

Στην αποστολή μετέχουν οι πρωταθλητές μας Κέλλυ Αραούζου και Θανάσης Κυνηγάκης, καθώς επίσης ο ομοσπονδιακός τεχνικός Νέκος Γέμελος.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν 13-19 Ιουλίου, στο Yeosu EXPO Ocean Park, με δυνατότητα φιλοξενίας 2.000 θεατών στις εξέδρες του. Η Αραούζου θα αγωνιστεί στα 10χλμ (14/7) και 5χλμ (17/7), ενώ ο Κυνηγάκης στα 10χλμ (16/7).

* Η Κέλλυ Αραούζου θα αγωνιστεί σε ένα ακόμα Παγκόσμιο πρωτάθλημα

Για την Ελλάδα είναι η 10η συμμετοχή σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα στο άθλημα, συμπεριλαμβανομένων των διοργανώσεων το 2008 (Σεβίλη) και το 2010 (Ρόμπερβιλ), με τον Σπύρο Γιαννιώτη να έχει τις περισσότερες (7) συμμετοχές, από τους συνολικά κολυμβητές / τριες μας που έχουν μετάσχει.

Το OPEN WATER είναι το άθλημα με τα περισσότερα μετάλλια (9), για τα ελληνική χρώματα, σε αντίστοιχες διοργανώσεις, με τον Σπύρο Γιαννιώτη φυσικά να έχει τα περισσότερα (6 ατομικά).

*2007 (Μελβούρνη), Χάλκινο, Σπύρος Γιαννιώτης (5χλμ)

*2009 (Ρώμη), Αργυρό, Σπύρος Γιαννιώτης (5χλμ)

*2011 (Σαγκάη), Χρυσό, Σπύρος Γιαννιώτης (10χλμ)

*2011 (Σαγκάη), Αργυρό, Σπύρος Γιαννιώτης (5χλμ)

*2011 (Σαγκάη), Χάλκινο, Μαριάννα Λυμπερτά (10χλμ)

*2013 (Βαρκελώνη), Χρυσό, Σπύρος Γιαννιώτης (10χλμ)

*2013 (Βαρκελώνη), Αργυρό, Σπύρος Γιαννιώτης, Κέλλυ Αραούζου, Αντώνης Φωκαϊδης (5χλμ Ομαδικό)

*2015 (Καζάν), Αργυρό, Κέλλυ Αραούζου (5χλμ)

*2015 (Καζάν), Χάλκινο, Σπύρος Γιαννιώτης (10χλμ)

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 12 ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

Με τα κορίτσια της καλλιτεχνικής κολύμβησης τις Ευαγγελία Πλατανιώτη και Εβελίνα Παπάζογλου ανοίγει αγωνιστικά η αυλαία του 18ουΠαγκοσμίου πρωταθλήματος Υγρού στίβου στην Γκουανζού της Νότιας Κορέας. Στην πρεμιέρα της κορυφαίας διοργάνωσης για το 2019 στα αγωνίσματα της πισίνας αλλά και τις ανοιχτής θάλασσας-η οποία θα διαρκέσει ως τις 28 Ιουλίου- οι δυο Ελληνίδες πρωταθλήτριες θα πάρουν μέρος στο τεχνικό πρόγραμμα του σόλο και του ντουέτου.

Την αρχή θα κάνει η Ευαγγελία Πλατανιώτη στις 11:00 το πρωί τοπική ώρα (05:00 τα ξημερώματα ώρα Ελλάδας) στην πισίνα του  Yeomju Gymnasium συνολικής χωρητικότητας 5000 θεατών που θα λάβει μέρος στα προκριματικά του τεχνικού του σόλο όπου έχουν δηλώσει συνολικά συμμετοχή 28 αθλήτριες.

* Η Ευαγγελία Πλατανιώτη και η Εβελίνα Παπάζογλου

Το απόγευμα της ίδιας μέρας 16:00 τοπική (10:00 το πρωί ώρα Ελλάδας) η Πλατανιώτη θα ξαναπέσει στο νερό προκειμένου μαζί με την Εβελίνα Παπάζογλου να πάρουν μέρος στον προκριματικό του ντουέτου στο τεχνικό πρόγραμμα  μαζί με 44 ακόμα ζευγάρια που έχουν δηλώσει συμμετοχή στο αγώνισμα.

Στην αποστολή, μετέχουν οι εξής 12 αθλήτριες: Ελένη Φραγκάκη (Ομαδικό Ελεύθερο & Τεχνικό, Κόμπο), Κρυσταλένια Γιαλαμά (Ομαδικό Ελεύθερο & Τεχνικό, Κόμπο), Πηνελόπη Καραμέσιου (Κόμπο), Μαρία Καραπαναγιώτου (Ομαδικό Ελεύθερο & Τεχνικό, Κόμπο), Δανάη Καριώρη (Κόμπο), Βασιλική Κοφίδη (Ομαδικό Ελεύθερο & Τεχνικό, Κόμπο), Όλγα Κουργιαντάκη (Ομαδικό Ελεύθερο & Τεχνικό, Κόμπο), Αναστασία Κουτσελίνη (Ομαδικό Ελεύθερο & Τεχνικό, Κόμπο), Εβελίνα Παπάζογλου (Ντουέτο Ελεύθερο & Τεχνικό, Ομαδικό Ελεύθερο & Τεχνικό, Κόμπο), Ευαγγελία Πλατανιώτη (Σόλο Ελεύθερο & Τεχνικό, Ντουέτο Ελεύθερο & Τεχνικό, Ομαδικό Ελεύθερο & Τεχνικό, Κόμπο), Γεωργία Βασιλοπούλου (Ομαδικό Ελεύθερο & Τεχνικό, Κόμπο), Βιολέτα Ζουζούνη (Ομαδικό Ελεύθερο & Τεχνικό).

Μαζί τους η ομοσπονδιακή προπονήτρια Ναταλία Τσερνέτσκα και οι συνεργάτες Παντελής Παπαγεωργίου, Γιώργος Παπαθανασίου .

Τα αγωνίσματα της Καλλιτεχνικής κολύμβησης θα διεξαχθούν από 12 έως 20 Ιουλίου, στο Yeomju Gymnasium Artistic Swimming συνολικής χωρητικότητας 5.000 θεατών.

Η Καλλιτεχνική στα Παγκόσμια πρωταθλήματα

Για την Ελλάδα είναι η 11η συμμετοχή της, στο άθλημα της Καλλιτεχνικής κολύμβησης, σε Παγκόσμια πρωταθλήματα Ανδρών – Γυναικών.

Στις προηγούμενες 10, μετείχαν συνολικά 46 αθλήτριες, με τις Ευαγγελία Πλατανιώτη και Δέσποινα Σολωμού να έχουν τις περισσότερες (4) συμμετοχές.

Ως οι καλύτερες θέσεις, στις προηγούμενες διοργανώσεις, καταγράφονται οι 7ες θέσεις:

*Δέσποινα Σολωμού, Τεχνικό Σόλο, 2011

*Δέσποινα Σολωμού, Ελεύθερο Σόλο, 2013

*Δέσποινα Σολωμού, Τεχνικό & Ελεύθερο Σόλο, Τεχνικό & Ελεύθερο Ντουέτο, 2013

*Ευαγγελία Πλατανιώτη, Τεχνικό & Ελεύθερο Ντουέτο, 2013

*Εθνική Ομάδα, Κόμπο, 2013

*Ευαγγελία Πλατανιώτη, Τεχνικό & Ελεύθερο Σόλο, 2017

*Εθνική Ομάδα, Κόμπο, 2017

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ: 2 ΑΘΛΗΤΕΣ

Με δύο αθλητές θα εκπροσωπηθεί η χώρα μας και στις καταδύσεις. Οι Νίκος Μόλβαλης (Σταθερά & Σταθερά Συγχρονισμένων), και Θάνος Τσιρίκος (Σταθερά & Σταθερά Συγχρονισμένων), θα αγωνιστούν και συνοδεύονται από τον ομοσπονδιακό τεχνικό Πέτρο Φυρίγο. Εκπροσώπηση θα υπάρξει και στους κριτές με τον Νίκο Τουλούδη. Οι αγώνες των Καταδύσεων θα διεξαχθούν από 12 έως 20 Ιουλίου.

Είναι η 10η συμμετοχή της Ελλάδας σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα Α-Γ, όπου μετείχαν συνολικά ως τώρα 18 καταδύτες / τριες μας, με τους Θωμά Μπίμη, Γιάννη Γαβριηλίδη, Αλέξανδρο Μάνο και Στέφανο Παπαρούνα, να έχουν τις περισσότερες (4) συμμετοχές.

Καλύτερη εμφάνιση, η 8η θέση των Γιάννη Γαβριηλίδη & Σωτήρη Τράκα, το 2005 στο Μόντρεαλ (Σταθερά Συγχρονισμένων).

ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Συνολικά, η Ελλάδα, έχει κατακτήσει 13 Μετάλλια σε όλα τα αθλήματα της ΚΟΕ, σε Παγκόσμια πρωταθλήματα Ανδρών – Γυναικών.

*OPEN WATER: 2-4-3

*Υδατοσφαίριση (Γ): 1-0-0

*Κολύμβηση: 1-0-0

*Υδατοσφαίριση (Α): 0-0-2

....................................................

ΣΥΝΟΛΟ: 4-4-5

....................................................

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

Βρήκαμε την καλύτερη audition σε ελληνικό talent show

Συνέβη στο χθεσινό X Factor και όχι, δεν το λέμε καθόλου μα καθόλου ειρωνικά.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

HIGHLIGHTS