ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

Άγγιξαν τα μετάλλια οι Έλληνες πρωταθλητές

Οι Έλληνες πρωταθλητές πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις στους τελικούς της 2ης ημέρας του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ανδρών – Γυναικών που διεξάγεται στο Βρότσλαβ της Πολωνίας, όμως κατέλαβαν τρεις φορές την 4η θέση.

Τρεις φορές έφτασαν κοντά στο μετάλλιο όμως δεν τα κατάφεραν. Οι Έλληνες πρωταθλητές πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις στους τελικούς της 2ης ημέρας του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ανδρών - Γυναικών που διεξάγεται στο Βρότσλαβ της Πολωνίας, όμως κατέλαβαν τρεις φορές την 4η θέση, μία φορά την 5η και μία την 7η θέση στους τελικούς που αγωνίστηκαν.

Περισσότερο άτυχη στάθηκε η ομάδα 4χ50μ. Επιφάνεια Μικτών Φύλων, αποτελούμενη από τους Ουίλιαμ Μπάλντουιν, Λουκά Καρετζόπουλο, Σοφία Κτενά και Βασιλεία Τσαγκόια τερμάτισε ακριβώς στον ίδιο χρόνο με τον πρωινό προκριματικό (1:06.95) μαζί με τη Γαλλία και κατέλαβε την 4η θέση, μόλις 0.12 πίσω από την ομάδα της Ουκρανίας.

Την 4η θέση στον τελικό των 200μ. Επιφάνεια πήρε η Ιωάννα Παναγιωτίδου που τερμάτισε σε 1:30.13. Το χρυσό μετάλλιο πήρε η Ρωσίδα Βαλέρια Μπαρανόφσκαγια με 1:26.21, ενώ το ασημένιο κατέληξε στην συμπατριώτισσά της Εκατερίνα Μικαιλούσκινα με 1:26.39. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Αναστασία Αντόνιακ με 1:29.34.

Εξαιρετική εμφάνιση και για το Χρήστο Δαμολή που κατέλαβε την 4η θέση στα 1500μ. Επιφάνεια με 12:43.81. Μάλιστα έχασε το χάλκινο μετάλλιο για ένα περίπου δευτερόλεπτο, αφού ο τρίτος Νταβίντ Ντε Τσέλιε από την Ιταλία τερμάτισε σε 12:42.27. Ο Σταύρος Κουρλάκης μετά το πέρας και της γρήγορης σειράς κατέλαβε την 10η θέση με 13:27.37.

Πολύ καλή εμφάνιση που τον έφερε στην 5η θέση των 200μ. Διπλά Πέδιλα έκανε ο Στέφανος Αντωνιάδης. Ο νεαρός πρωταθλητής έκανε επίδοση 1:36.81. «Χρυσός» αναδείχθηκε ο Γάλλος Κλέμεντ Μπεκ με 1:36.01, ενώ το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Λευκορώσος Ντζμίτρι Γαβρίλοφ (1:36.18). Χάλκινο μετάλλιο για τον Ντμίτρι Κουράκο από της Ρωσία με 1:36.37.

Τέλος, την 7η θέση στα 200μ. Επιφάνεια πήρε ο Ανάργυρος Βασιλόπουλος με 1:24.37, ενώ η Σοφία Κτενά ακυρώθηκε στα 100μ. Υποβρύχια. Επίσης δεν αγωνίστηκε στον τελικό των 200μ. Επιφάνεια η Ειρήνη Δεληγιάννη κατόπιν ένστασης που κατέθεσε η Ουκρανία για την ακύρωση της αθλήτριάς της, την οποία κέρδισε.

Επίσης, οι αθλήτριες Στέλλα Κωνσταντινίδου και Χριστίνα Ζαφειρίου που αγωνίστηκαν στις αργές σειρές των 1500μ. Επιφάνεια κατέλαβαν την 12η και 16η θέση αντίστοιχα με χρόνους 14:12.11 και 14:27.99.