ΒΟΛΕΪ

Volleyleague Γυναικών: Στον Πανναξιακό το ντέρμπι

Το πρώτο ντέρμπι Κυκλάδων της φετινής σεζόν βάφτηκε στα χρώματα του Πανναξιακού, ο οποίος νίκησε με 3-0 σετ τον ΑΟ Θήρας στη Νάξο για την 3η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα του Νίκου Κωστακόπουλου για τρίτο σερί παιχνίδι πήρε νίκη χωρίς απώλειες και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η Αλεξάντρα Ριντ με 17 πόντους με 54% στην επίθεση (14/26) πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, με την συμπαίκτριά της στα άκρα, Φραντσίλ Στεντίλ, να την ακολουθεί στο σκοράρισμα με 12 πόντους.

Σπουδαία δουλειά πάνω στο φιλέ από την Ειρήνη Τσομπανίδου με 5 μπλοκ και 7 συνολικούς πόντους. Ο ΑΟ Θήρας που γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, δεν βρέθηκε σε καλή μέρα με μόλις 21% στην επίθεση (19/90) και η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό.

Ο Πανναξιακός στο πρώτο σετ, αν και βρέθηκε πίσω με 20-23, έκανε σερί 5-0 με την Αλεξάντρα Ριντ στη γραμμή του σερβίς και πήρε ψυχολογία ενόψει της συνέχειας του αγώνα, κάτι που φάνηκε και στο δεύτερο σετ το οποίο κατέκτησε με 25-13. Οι γηπεδούχες έκαναν ανατροπή και στο τρίτο σετ, όταν ήταν πίσω με 7Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-13, 25-14)

Πανναξιακός - ΑΟ Θήρας 3-0

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 8 άσσους, 35 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 19 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κωστακόπουλος): Ριντ 17 (14/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 27% άριστες), Βεργίδου 7 (3/4 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λιάγκη 5 (4/13 επ., 1 άσσος), Τσομπανίδου 7 (2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στεντίλ 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες) / Κακουράτου (λ, 45% υπ. - 27% άριστες), Καραβοκύρη (λ), Πατεράκη, Λάβδα.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Φιλντ 2 (2/6 επ.), Πίλεπιτς 12 (10/31 επ., 2 μπλοκ, 5% υπ. - 5% άριστες), Ξανθοπούλου, Μερτέκη 5 (3/29 επ., 2 άσσοι, 27% υπ. - 20% άριστες), Καραφουλίδου, Εμμανουηλίδου 6 (2/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 22% υπ. - 17% άριστες), Καλαντάτζε, Κοσμίδου, Καλανταρίδου (50% υπ. - 13% άριστες), Κιρ 2 (2/2 επ.)-12, ωστόσο με επιμέρους σκορ 18-2 πήραν το σετ με 25-14 και τη νίκη.

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΣΦΠ - ΠΟΡΦΥΡΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ανεβαίνει ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ τον Πορφύρα στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» και πήρε τη πρώτη του νίκη χωρίς απώλειες σετ στο πρωτάθλημα της Volleyleague. Οι «ερυθρόλευκες» δυσκολεύτηκαν κόντρα στον πειραϊκό σύλλογο και πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρη στην καλή τους επίθεση. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς στρέφει την προσοχή της στον επαναληπτικό με την Ντιέτριχ στο Λουξεμβούργο στις 15/11.

Η Σάσκια Χίπε και η Λάρουσα Έμοντς ήταν οι πρώτες σκόρερ για τις νικήτριες με 12 πόντους. Για τον Πορφύρα που έβαλε δύσκολα στον πρωταθλητή Ελλάδας, είχε τους ίδιους άσσους (5-5) και ένα μπλοκ περισσότερο (7-8), ωστόσο υστέρησε στην επίθεση, ενώ υπέπεσε και σε 28 λάθη. Η Μαριαλένα Δραγουμάνου για τις φιλοξενούμενες είχε 12 πόντους.

Ολυμπιακός - Πορφύρας 3-0

Τα σετ: 25-23, 25-19, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 5 άσσους, 22 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 10 (8/13 επ., 2 μπλοκ), Έμοντς 12 (9/22 επ., 3 άσσοι, 75% υπ.), Λαμπρούση 1 (μπλοκ), Μέιφιλντ 9 (6/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ.), Χίπε 12 (11/27 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (5/8 επ.) / Κοκκινάκη (λ, 36% υπ.), Μιλιντίγιεβιτς (λ, 64% υπ.), Ζακχαίου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Νομικού 1 (μπλοκ, 75% υπ.).

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Δραγουμάνου 12 (10/30 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ.), Θαλασσινού 5 (2/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ.), Κωνσταντέλου 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ), Άντερσον 5 (3/7 επ., 2 άσσοι), Σιδεράτου 5 (2/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φωτεινού 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ) / Σαμπάτη (λ, 63% υπ.), Γκούρα, Ευθυμιάδη, Ποντικάκη.

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Δεύτερη νίκη για τον ΑΟΜ

Το Μαρκόπουλο νίκησε με 3-1 σετ την Κόρινθο στο κλειστό των Μεσογείων για την 3η αγωνιστική της Volleyleague και πανηγύρισε την δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα.

Η Φαμπιάνα Ρόσας με 22 πόντους οδήγησε τις νικήτριες στους τρεις βαθμούς της νίκης, με τους οποίους ανέβηκαν στην 6η θέση της βαθμολογίας. Ο ΑΟΜ ήταν ανώτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, με την Μαρία Τσιτσιγιάννη να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή της Κορίνθου με 5 άσσους, ενώ ήταν αυτή που με τα σερβίς της στο πρώτο σετ διαμόρφωσε με σερί 8-0 το 19-11 από το 10-11.

Η ομάδα του Βαγγέλη Περόπουλου παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε σχέση με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια που έδωσε, ωστόσο είχε χαμηλό ποσοστό στην επίθεση (28%) και δεν μπόρεσε να τελειώσει τις κόντρα επιθέσεις στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil - ΑΣΠ Κόρινθος 3-1

Τα σετ: 25-15, 25-15, 20-25, 25-21

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 11 άσσους, 51 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Κορίνθου προήλθαν από 7 άσσους, 38 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Σωτηρόπουλος): Κνιέζεβιτς 6 (4/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρόσας 22 (17/44 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 69% υπ. - 0% άριστες), Τσιτσιγιάννη 14 (9/17 επ., 5 άσσοι), Διάλλα 9 (5/16 επ., 4 μπλοκ), Μπόκη 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Λιουτίκοβα 12 (9/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 14% άριστες) / Κόττα (λ, 76% υπ. - 32% άριστες), Γάκη (λ), Χατζηγρηγορίου 1 (μπλοκ), Γεωργαντζή, Καλαϊτζίεβα 2 (2/6 επ.).

ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Περόπουλος): Παναγοπούλου 1 (1/2 επ.), Ζιώγα 9 (8/26 επ., 1 άσσος), Ξαγοραράκη 1 (άσσος), Κοξ 7 (6/28 επ., 1 άσσος, 46% υπ. - 8% άριστες), Μπίσκου 15 (14/47 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 10% άριστες), Αργυρίου 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ) / Μαργαρίτη (λ, 50% υπ. - 21% άριστες), Βατουσιάδη (λ), Ελευθερίου 1 (μπλοκ), Βακάλογλου 1 (1/1 επ.), Μπλόους 6 (3/17 επ., 3 άσσοι, 46% υπ. - 21% άριστες).

Ο Άρης νίκησε την Τζούριτς

Πύρρειος νίκη για τον Άρη με 3-2 σετ επί του Αίαντα Ευόσμου στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στην 3η αγωνιστική της Volleyleague.

Οι «κιτρινόμαυρες» είχαν το προβάδισμα στα σετ κατακτώντας στην λεπτομέρεια το πρώτο και το τρίτο, ισοφαρίστηκαν εύκολα από τον Αίαντα αλλά στο πέμπτο καθοριστικό σετ ξέφυγαν με 11-1 και έφθασαν άνετα στην κατάκτηση του με 15-7. Ο Άρης παρουσιάστηκε με αρκετό άγχος και είχε πρόβλημα στην υποδοχή από το πιεστικό σερβίς του Αίαντα. Χουντίμα με 19 πόντους (18/36 επιθέσεις) και Γουγούση με 15 (11/27) ήταν οι κορυφαίες για τον γηπεδούχο με την Μοντάνιο να τελειώνει το ματς με 9 (8/30 επιθέσεις).

Ο Αίαντας στηρίχθηκε στην εκπληκτική για ένα ακόμη παιχνίδι Μαρτίνα Γκουίτζι – Τζούριτς. Η Ιταλίδα τελείωσε το ματς με 35 πόντους, 55.74% στην επίθεση (34/61 επιθέσεις) και 1 μπλοκ. Οι δύο ομάδες είχαν ισορροπία από τη γραμμή του σέρβις (από 10 άσσους), ο Αίας είχε ένα παραπάνω μπλοκ (9-8) και είχε καλύτερη επίθεση και υποδοχή, αλλά έκανε και 7 παραπάνω λάθη (36-29) από τον Άρη. Ήταν η δεύτερη νίκη για τον Άρη και αυτή με 3-2 σετ όπως και στην πρεμιέρα επί του Ολυμπιακού στο Ρέντη. Για τον Αίαντα ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα, πρώτη με 3-2 σετ.

Πριν την έναρξη του αγώνα το μέλος της Ε.Ο.ΠΕ. Δημήτρα Χαριτίδου βράβευσε την Μαντλέιν Μοντάνο, MVP της πρώτης αγωνιστικής στο παιχνίδι Ολυμπιακός-Άρης 2-3. Στην βράβευση της Κολομβιανής παραβρέθηκε και ο Θανάσης Στράντζαλης προπονητής της στην τελευταία της θητεία στο ελληνικό πρωτάθλημα (σεζόν 2008-2009 στον Ηρακλή).

ΑΣ Άρης - ΑΠΣ Αίας 3-2

Τα σετ: 25-23, 11-25, 25-22, 16-25, 15-07

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 10 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Αίαντα προήλθαν από 10 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Κουτουνίδης): Πήττα 4 (0/6 επ., 4 μπλοκ), Τζούριτς 5 (5 άσσοι), Μοντάνιο 9 (8/30 επ., 1 άσσος, 53% υπ.), Μεταξά 4 (1/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουγούση 15 (11/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουντιμά 19 (18/36 επ., 1 άσσος, 31% υπ.) / Χίτζιου (λ, 43% υπ.), Πετρινόλη (λ), Μπάκα (0/2 επ.), Παπαδοπούλου, Ζωΐδου.

ΑΠΣ ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Χαμαλίδου 5 (0/2 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζούριτς 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ, 17% υπ.), Ανδρονικίδου 6 (6/14 επ., 50% υπ.), Γκουίτζι 35 (34/61 επ., 1 μπλοκ), Κούση 7 (4/10 επ.,1 άσσος, 2 μπλοκ), Βλάχου 2 (2 άσσοι) / Ιακωβίδου (λ, 71% υπ.), Γιορανίδη 1 (μπλοκ), Αργυρίου 10 (7/9 επ., 3 άσσοι, 57% υπ.), Δαμιανίδου, Καλαγασίδου.

Πέρασε από την Ηλιούπολη η Θέτις

Με ρεσιτάλ στο μπλοκ (21 συνολικά) η Θέτιδα Βούλας αναδείχθηκε νικήτρια με 3-2 σετ του ντέρμπι των Νοτίων Προαστίων στην Ηλιούπολη κόντρα στην γηπεδούχο ομάδα στην 3η στροφή της Volleyleague.

Παρουσία 400 περίπου φίλων και των δύο ομάδων, η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ είχε αποφασιστικότητα πάνω στο φιλέ, δυσκόλεψε το σερβίς στα τελευταία 3 σετ και με κορυφαίες τις Δρακουλίδου, Γεωργιάδου και Κωνσταντίνου έφθασε στο δίποντο. Είναι το δεύτερο τάι μπρέικ που χάνει εντός έδρας η Ηλιούπολη μετά την ήττα από τον Αίαντα Ευσόσμου στην πρεμιέρα.

Ήταν η τρίτη σερί νίκη για την Θέτιδα σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα, δεύτερη εκτός έδρας μετά από αυτή στην πρεμιέρα επί του Ηλυσιακού στα Ιλίσια. Η Ηλιούπολη ήταν αναποτελεσματική στην επίθεση. Το ματς κρίθηκε στο τάι μπρέικ όταν η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε 8-5. Στο 10-10 η φιλοξενούμενη πήρε 3 πόντους με διαδοχικά μπλοκ για να τελειώσει το ματς με επίθεση της Τέιλορ και λάθος της Ηλιούπολης.

ΓΣ Ηλιούπολης - ΑΣΠ Θέτις 2-3

Τα σετ: 25-17, 23-25, 25-20, 17-25, 12-15

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Παγανέλης): Πότοκαρ 22 (18/46 επ., 4 μπλοκ, 71% υπ.), Καλαϊτζάκη 9 (6/10 επ., 3 άσσοι), Κομλένοβιτς 12 (11/30 επ., 1 μπλοκ), Σπανού 17 (13/44 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ.), Μαλουσάρη 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Γκλιγκόροβιτς 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ) / Κοκκίου (λ, 69% υπ.), Καλαφατάκη, Παπά, Φωκιανού.

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 21 (19/57 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ.), Γεωργιάδου 15 (8/28 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Τέιλορ 10 (8/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 7 (5/30 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ.), Σιρίνινα 11 (6/14 επ., 5 μπλοκ), Δρακουλίδου 14 (8/9 επ., 6 μπλοκ) / Ξηνταρά (λ, 78% υπ.), Χαριτωνίδη, Γκουτιμένκο 1 (1/1 επ.).

Δεύτερο τρίποντο για τον Ηλυσιακό

Ο Ηλυσιακός πανηγύρισε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Volleyleague, επικρατώντας στην έδρα του με 3-1 σετ των Μακεδόνες Αξιού.

Είναι το δεύτερο τρίποντο για την ομάδα του Μανώλη Αποστολογιωργάκη στο πρωτάθλημα, η οποία είχε και την ατυχία με τον τραυματισμό της Βίβιαν Μαγγίνα. Η λίμπερο του Ηλυσιακού παραπάτησε σε μετακίνησή της στο 9-9 του δευτέρου σετ και αποχώρησε από τον αγώνα. Τη θέση της πήρε η Βασιλική Χατζηκωνσταντά που αγωνίστηκε για πρώτη φορά λίμπερο και τελείωσε με 43% σε 28 υποδοχές.

Κορυφαίες για τις νικήτριες που ήταν καλύτερες σε σερβίς (11-8 άσσοι) και μπλοκ (9-4) ήταν η Χρυσάνθη Χριστοδούλου με 16 πόντους, η Μαριάννα Λιαρούτσου με 12, εκ των οποίων οι 4 από μπλοκ και όσους είχε και η Μαρία Σωτηρίου με 5 άσσους.

Οι Μακεδόνες μετά το δεύτερο σετ που έχασαν στις λεπτομέρειες δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1, όμως τα 32 λάθη που υπέπεσαν δεν τους έδωσαν την δυνατότητα να οδηγήσουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Με 20 πόντους ξεχώρισε η Μαρία Γιέλιτς για την ομάδα του Γιώργου Καραβιδόπουλου.

ΑΟ Ηλυσιακός - ΑΣ Μακεδόνες 3-1

Τα σετ: 25-22, 26-24, 23-25, 25-15

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 11 άσσους, 47 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και των Μακεδόνων προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Αποστολογιωργάκης): Σωτηρίου 12 (7/35 επ., 5 άσσοι, 46% υπ.), Λιαρούτσου 12 (8/9 επ., 4 μπλοκ), Παπαδοπούλου 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαμπηλομάτη 8 (4/9 επ., 4 άσσοι), Γκρέκα 13 (13/31 επ.), Χριστοδούλου 16 (13/29 επ., 3 άσσοι, 79% υπ.) / Μαγγίνα (λ, 44% υπ.), Χατζηκωνσταντά (λ, 43% υπ.), Μπέμπη (0/2 επ.), Καπάτου 1 (άσσος), Τζαλαλή 1 (άσσος).

ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Καραβιδόπουλος): Νώτη 13 (12/27 επ., 1 άσσος, 52% υπ.), Τσοχατζή 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Σπανού 4 (2/9 επ., 2 μπλοκ), Καραφουλίδου 8 (5/18 επ., 3 άσσοι), Δορούκα 2 (2/10 επ.), Γιέλιτς 20 (18/43 επ., 2 άσσοι, 56% υπ.) / Τζαγκαράκη (λ, 68% υπ.), Παπαδοπούλου 7 (5/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ.), Καλτσώνη, Ευθυμιάδου 1 (άσσος), Μητακίδου.