ΒΟΛΕΪ

Volleyleague γυναικών: Πήρε φόρα ο Ολυμπιακός

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΤΙΑΝΑ ΜΠΟΛΑΡΗ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Ηλυσιακού στα Ιλίσια και πήρε την έβδομη διαδοχική νίκη του στη Volleyleague γυναικών. Πήρε το ντέρμπι ο ΑΟ Θήρας, πρώτη νίκη για την Κόρινθο.

Την έβδομη διαδοχική νίκη του στην Volleyleague πέτυχε ο Ολυμπιακός στα Ιλίσια. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς με καλύτερη επίθεση (33%-52%) και υποδοχή (32%-57%) από τον Ηλυσιακό επικράτησε 3-0 σετ (24-26, 21-25, 12-25) σε αγώνα που άνοιξε την 8η αγωνιστική.

Ο νεοφώτιστος έβαλε δύσκολα στον πρωταθλητή κυρίως στο πρώτο σετ. Προηγήθηκε με 24-23, αλλά οι «ερυθρόλευκες», πιο έμπειρες, πήραν το σετ με μπλοκ της Μεϊφιλντ στη Λιαρούτσου (24-24), άσσο της Χριστοδούλου (24-25) και κόντρα επίθεση (24-26). Ο Ολυμπιακός είχε για πρώτη σκόρερ την Χίπε με 19π., ενώ 14 πρόσθεσε η εξαιρετική στην επίθεση Έμοντς (14/22 επιθέσεις, 64% αποτελεσματικότητα).

Διψήφιες για τη ομάδα του Ρούση που έκατσε για πρώτη φορά στον πάγκο σε εντός έδρας ματς του Ηλυσιακού ήταν οι Χριστοδούλου (11π.) και Γκρέκα (10π.). Ο Ολυμπιακός παρέμεινε πρώτος με 21 βαθμούς ενώ ο Ηλυσιακός, ο οποίος υπέστη την 6η του ήττα, είναι στην 9η θέση με 7.

Στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης ο ΑΟ Θήρας χρειάστηκε 79 λεπτά για να νικήσει 3-0 σετ (25-8, 25-20, 25-23) την Θέτιδα Βούλας στην 8η αγωνιστική της Volleyleague.

Τα κορίτσια του Γκάιτς παρά την κούραση από το ευρωπαϊκό ταξίδι-πρόκριση στην Τσεχία που είχαν μεσοβδόμαδα, έβγαλαν ενέργεια με τις ακραίες Μερτέκη (14π.) και Καλανταρίδου (13π.) να βρίσκονται σε καλή μέρα. Οι γηπεδούχες είχαν αποτελεσματικό σέρβις (7-3) , ήταν καλύτερες στο μπλοκ (9-6) αλλά και στην επίθεση (40%-32%). Για την Θέτιδα μόνο η Αμερικανίδα Μίλτον Τέιλορ ήταν διψήφια με 12 πόντους. Η ομάδα των Νοτίων Προαστίων διεκδίκησε το 3ο σετ όμως στον κρίσιμο τελευταίο πόντο, στο 24-23, η Τέιλορ στην κόντρα επίθεση για την ισοφάριση κόπηκε από το μπλοκ της Εμμανουηλίδου και της Κιρ.

Ο ΑΟ Θήρας πέτυχε την έκτη του νίκη σε 7 ματς και με ένα παιχνίδι λιγότερο έχει 18 βαθμούς και βρίσκεται στην 2η θέση. Για την Θέτιδα Βούλας ήταν η 3η ήττα και με 14 βαθμούς έπεσε στην 5η θέση. Στο 2-2 του τρίτου σετ, η Αναστασία Σιρίνινα έπεσε άτσαλα μετά από δικιά της επίθεση και αποχώρησε από την αναμέτρηση πιάνοντας το γόνατό της. Η νεαρή κεντρική επισκέφθηκε το νοσοκομείο της Σαντορίνης για τις πρώτες βοήθειες και μόλις η αποστολή της Θέτιδας γυρίσει στην Αθήνα θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία.

Με την Μαρτίνα Γκουίτζι-Τζούριτς να επιβεβαιώνει την πρώτη θέση που κατέχει στον πίνακα των σκόρερ, ο Αίας Ευόσμου νίκησε εκτός έδρας 3-0 σετ (25-12, 25-19, 25-21) τους Μακεδόνες στην 8η αγωνιστική της Volleyleague.

Η Ιταλίδα τελείωσε το ματς με 16 πόντους (46% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, 3 μπλοκ, 1 άσσο) και ήταν αυτή που βοήθησε την ομάδα του κόουτς Ζωλασταθιάδη (ήταν στην εξέδρα τιμωρημένος, κόουτς ήταν ο Τολούδης) να πανηγυρίσει την τέταρτη της νίκη που την φέρνει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς.

Για τους Μακεδόνες, οι οποίοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 2 πόντους, πρώτη σκόρερ ήταν η Καραφουλίδου (10π.) ενώ στην επανεμφάνισή της η Γιέλιτς είχε 7. Άτυχη του αγώνα ήταν η Πηνελόπη Νώτη η οποία τραυματίστηκε στο γόνατο, στο τρίτο σετ, και ενώ οι Μακεδόνες ήταν πάνω στο σκορ με 17-13. Ο Αίας ισοφάρισε 19-19 και με 6-2 πήρε το σετ και το ματς. Η Νώτη μετά τη λήξη του αγώνα μεταφέρθηκε για εξετάσεις στο νοσοκομείο.

Την τρίτη της εκτός έδρας νίκη και πέμπτη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε στα Μεσόγεια η Ηλιούπολη. Η ομάδα του Γιάννη Παγανέλη επικράτησε με 3-1 σετ του Μαρκόπουλου και σε συνδυασμό με την ήττα της Θέτιδας, ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague γυναικών με 16 βαθμούς.

Κρίσιμο για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν το δεύτερο σετ. Οι γηπεδούχες είχαν δύο σετ μπολ για να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ (24-22), όμως η Ηλιούπολη με σέρβερ την Κομλένοβιτς «έτρεξε» σερί 0-4 και με επίθεση πίσω από τα τρία μέτρα (πάιπ) της Πότοκαρ, έκανε το 0-2 σετ με 24-26. Για τις νικήτριες, Πότοκαρ και Σπανού είχαν από 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τον ΑΟΜ, Ρόσας και Λιουτίκοβα είχαν από 19 και 17 πόντους.