ΒΟΛΕΪ

Volleyleague γυναικών: Αχώριστο δίδυμο στην κορυφή Ολυμπιακός και Πανναξιακός

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΣΦΠ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός και ο Πανναξιακός θα αποχαιρετήσουν το 2018 με μόλις ένα βαθμό να τους χωρίζει στην κορυφή της Volleyleague των γυναικών. Μεγάλη νίκη για τον Ηλυσιακό.

Με την ένατη διαδοχική νίκη του στις 10 συνολικά αγωνιστικές, ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2018 ο Ολυμπιακός. Οι πρωταθλήτριες επικράτησαν με 3-0 σετ (25-20, 25-20, 25-17) στο κλειστό της Ηλιούπολης της ομώνυμης ομάδας και παρέμειναν στο ρετιρέ της βαθμολογίας με 27 βαθμούς.

Η Ηλιούπολη υπέστη την πέμπτη της ήττα και πλέον μετά τη νίκη του Άρη (έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο) στο Μαρκόπουλο, ισοβαθμεί με 17 βαθμούς στην έκτη θέση.

Η γηπεδούχος ομάδα αγωνίστηκε χωρίς την Γκλιγκόροβιτς (ενόχληση στο γόνατο) ενώ η Κομλένοβιτς με πρόβλημα στον ώμο έπαιξε λίμπερο αφού τόσο η Κοκκίου όσο και η Κανέλλου έμειναν και αυτές εκτός δράσης λόγω προβλημάτων. Από το δεύτερο σετ και μετά οι προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες τους.

Η Χίπε με 16 πόντους ήταν η τοπ σκόρερ του ματς, η Έμοντς με 66% στην επίθεση η πιο αποτελεσματική (14π.) ενώ η Βλαχάκη πρόσθεσε 11 πόντους. Για την Ηλιούπολη μοναδική διψήφια ήταν η Μαλουσάρη με 11 πόντους.

Στη δεύτερη θέση και μόλις ένα βαθμό πίσω από τον Ολυμπιακό παρέμεινε ο Πανναξιακός. Ο ΠΑΟΝ επιβλήθηκε επί του Πορφύρα με 3-0 στη Νάξο και συνέχισε την εντυπωσιακή πορεία του στη φετινή Volleyleague. Τα κορίτσια του Νίκου Κωστακόπουλου μπήκαν δυνατά στο πρώτο σετ και το τελείωσαν με συνοπτικές διαδικασίες με το τελικό 25-20 να κολλακεύει τον Πορφύρα που μάζεψε τη διαφορά στο τέλος. Στο δεύτερο σετ ο Πανναξιακός ανέβασε στροφές κατά τη διάρκεια και κατάφερε να το "καθαρίσει", ενώ στο τρίτο είχαμε μάχη. Ο Πορφύρας προηγήθηκε με 16-17, αλλά ο Πανναξιακός με το σερβίς της Ειρήνης Τσομπανίδου έκανε την ανατροπή και με επί μέρους 9-2 έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-19.

Τρεις ακόμη πόντους πρόσθεσε στο βαθμολογικό του σακούλι ο ΑΟ Θήρας. Ο μοναδικός μας γυναικείος εκπρόσωπος στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις χρειάστηκε 71 λεπτά στο κλειστό γυμναστήριο ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης για να νικήσει με 3-0 σετ (25-19, 25-16, 25-18) την Κόρινθο.

Ήταν η 8η νίκη σε 9 αγώνες για τη ομάδα του Γκάιτς, η οποία με ένα ματς λιγότερο βρίσκεται στην Τρίτη θέση της βαθμολογίας με 23 βαθμούς. Η Κόρινθος κλείνει το 2018 με 9η ήττα σε 10 ματς και παραμένει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 4 βαθμούς. Για την ομάδα της Σαντορίνης που στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της στο εκτός έδρας ευρωπαϊκό ματς (19/12) με την Φινλανδική Κουουσάμο, πρώτη σκόρερ ήταν Πίλεπιτς με 12 πόντους. Καμία παίκτρια της Κορίνθου δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Με νίκη ολοκλήρωσε το 2018 η Θέτιδα. Οι νεοφώτιστες του Γιάννη Νικολάκη, νίκησαν με 3-0 σετ στα Κύμινα τους Μακεδόνες και θα κάνουν γιορτές στην τετράδα της βαθμολογίας. Ντεμπούτο στον πάγκο των Μακεδόνων έκανε ο Γιώργος Οικονομίδης, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του την Τσοχατζή και την θέση της στην πάσα πήρε η νεαρή Καλτσώνη.

Η Θέτιδα είχε πλουραλισμό στην επίθεση, με την Αργυροπούλου να τελειώνει το παιχνίδι με 11 πόντους. Για τους Μακεδόνες, που έχουν να δώσουν ακόμα το παιχνίδι με τον Άρη για την 7η αγωνιστική, είχαν πρώτη σκόρερ την Γιέλιτς με 7 πόντους.

Με 15 από τους 75 πόντους του να είναι από τη γραμμή του σερβίς, ο Άρης πέρασε από την έδρα του Μαρκόπουλου με 3-0 σετ για την 10η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών. Οι «κιτρινόμαυρες» είχαν σε μεγάλη μέρα την Μαντλέιν Μοντάνιο με 18 πόντους (8 άσσοι) και πανηγύρισαν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, φθάνοντας τους 17 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Ο Άρης την Πέμπτη 20/12 θα αντιμετωπίσει στην Πυλαία τους Μακεδόνες για την αναβληθείσα αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής και αν πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, θα κάνει γιορτές στην τετράδα της βαθμολογίας (θα ισοβαθμεί με την Θέτιδα στους 20 βαθμούς αλλά νίκησε στο μεταξύ τους παιχνίδι με 3-0 σετ).

Το Μαρκόπουλο είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ, καθώς ήταν μπροστά με 9-3 στο δεύτερο σετ, αλλά ο Άρης με αντεπίθεση διαρκείας το κατέκτησε με 23-25. Ο ΑΟΜ μετά από 10 αγωνιστικές έχει 9 βαθμούς αλλά ένα παιχνίδι λιγότερο (με τον ΑΟ Θήρας και θα γίνει το νέο έτος). Για την ομάδα του Κώστα Σωτηρόπουλου, η Λιουτίκοβα τελείωσε το παιχνιδι με 10 πόντους.

Μία μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για παραμονή πήρε ο Ηλυσιακός. Η ομάδα των Ιλισίων επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Αίαντα βάζοντας τέλος στο σερί της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Οι φιλοξενούμενες πήραν το πρώτο σετ με 21-25, όμως στη συνέχεια οι παίκτριες του Ρούσση έκαναν την ανατροπή φτάνοντας έτσι σε μία σημαντική επικράτηση που τις ανέβασε προσωρινά στην όγδοη θέση του βαθμολογικου πίνακα.